Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hned jsem si vzpomněl na New York 2001, říká maratonec Fröhlich

Sport

  16:11
BOSTON/PRAHA - Zmatek, sirény sanitek, policejních a hasičských vozidel, otazníky v očích všech kolem. Tak dlouho vnímal tragédii v cíli maratonu v Bostonu. "Teprve v hotelu jsme se z televize dozvěděli, co se vlastně stalo," říká Stanislav Fröhlich, sedmapadesátiletý český vytrvalec, který v Bostonu absolvoval svůj patnáctý maraton.

Zachycení výbuchu při bostonském marathonu. foto: Reuters

Jaká byla noc po explozích?
Žádná sláva. S manželkou, která mi na závodech dělá doprovod, jsme dlouho nemohli usnout. Nic se nám naštěstí nestalo, ale taková tragédie se vás musí dotknout. Nicméně nemůžete dělat vůbec nic, takže to musíte nějak vydýchat. Nakonec jsme asi šest hodin spali.

FOTOGALERIE

Zranění na ulicích Bostonu.

Můžete popsat, co všechno jste viděl?
Proběhl jsem cílem, vyzvedl si pamětní medaili, fólii kvůli chladu svoji igelitku s věcmi, když se ozvaly hluboké zvuky dvojité detonace. V těch chvílích euforie po doběhnutí mě napadlo, že to někdo trochu přehnal s oslavami, ale vzápětí mi došlo, že takhle intenzivně žádný ohňostroj nemůže bouchat. A když pak někdo blízko vás dotelefonuje a vytrysknou mu slzy, tak je vám jasné, že se asi stalo něco mimořádného. Do toho se mezi běžci, kteří stále dobíhali, začaly prodírat sanitky, policisté, hasiči, všechna auta houkala, takže během chvíle vznikl pořádný zmatek. Pořád ale nevíte, co se vlastně děje. Přiznám se ale, že mě hned napadly myšlenky na newyoraská dvojčata ze září roku 2001. Jen to ne, říkal jsem si.

Jak daleko jste byl od výbuchů?
Nějakých dvě stě metrů, hned za cílem totiž musíte pokračovat dál. Všichni kolerm začali telefonovat, v dálce jsem viděl vystresované kluky, kteří utíkali z prostoru cíle, kde jsem byl asi o dvacet minut dřív. V tu chvíli ale člověk čas nevnímá.

Kam se ubíraly vaše myšlenky? Rychle pryč?
Měl jsem strach, co je s mojí paní, protože byla právě v prostoru cíle. Naštěstí krásně před detonacemi odešla do sektoru, kde čekali rodinní příslušníci běžců, díky telefonu jsme se pak setkali o tři ulice dál. Ale dramatická situace trvala i v podzemní dráze, kde jsme čekali na vlak asi dvacet minut, hodně lidí bylo v šoku a tahle časová prodleva nebyla příjemná.

Vše o tragédii na maratonu v Bostonu

Všiml jste si během maratonu bezpečnostních opatření?
Nebylo možné je nevnímat, policistů a pořadatelů ve svítivých vestách bylo po celé trati velmi mnoho. Na to v Americe dbají, ošetřené to měli velmi dobře.

Co budete dělat dál? Máte možná doporučení, abyste neopouštěli hotel?
Zatím s námi nikdo nemluvil, je půl osmé ráno, ale nemyslím, že by se něco takového dělo. Maraton tady běželo dvacet sem tisíc lidí, kteří většinou mají svůj doprovod, a udržet je v hotelích by asi bylo nemyyslitelné.

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.