Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Na změny nedošlo. Původní olympijská nominace hokejistů je po přidání Musila i finální

David Krejčí a trenér Filip Pešán na tréninku české reprezentace. foto: ČTK

Ačkoliv reprezentační trenér Filip Pešán na nominační tiskové konferenci upozorňoval, že ještě může dojít na dramatické pohyby, zůstává soupiska hokejového národního týmu pro olympijský turnaj v Pekingu totožná. Realizační tým pouze zaplnil poslední volné místo třineckým obráncem Davidem Musilem. Nyní už se může složení mužstva měnit jen v případě zranění či onemocnění, vedení však může povolat náhradníky.
  15:33aktualizováno  17:48

Tým, jak si jej vybrali generální manažer Petr Nedvěd s hlavním koučem Pešánem, čítá celkem 25 jmen. Ve výběru figurují tři brankáři, osm obránců a 14 útočníků. Vedle nich sestavila dvojice v čele reprezentace také seznam se 30 náhradníky. 

„Do pondělka bylo možné udělat změny, ale na nominaci, jak byla již dříve nahlášena, se nic nemění. K žádným změnám, které mohly nastat i na základě poklesu výkonnosti, nedošlo, nebyl k nim důvod. Teď už bude jakákoliv změna možná pouze ze zdravotních důvodů,“ uvedl tiskový mluvčí hokejového svazu Zdeněk Zikmund.

Mezinárodní hokejová federace IIHF ovšem během pondělí oznámila, že si mohou týmy vzít s sebou do dějiště olympijských her šest náhradníků, kteří by mohli naskočit do hry, pokud by některého z hokejistů  zdravotní problémy vyřadily.

„Informaci jsme dostali dnes odpoledne,“  potvrdil manažer reprezentace Jan Černý s tím, že trenéři a generální manažer se budou nově vzniklou situaci zabývat.

Vedení hokejového svazu ji bude řešit i s představiteli Českého olympijského výboru. V Pekingu budou totiž dodatečně nominovaní hráči s týmem trénovat, nebudou ale ubytováni v olympijské vesnici.

„Musíme vše vyřešit a najít pro ně ubytování. A my teď nevíme, jaké jsou tam kapacity. Vedle toho budou muset hráči například projít celou (akreditační) procedurou. Může se tak stát, že se k nám v dějišti připojí až po pětidenní karanténě, abychom si byli jistí, že nebudou mít problém,“ uvedl Černý.

„Náhradníků máme připravených čtrnáct patnáct. Někdo se zapojuje do těch testů více a testuje se na denní bází. Někdo je zase připravený, aby se začal testovat, kdyby nás to postihlo ve větším množství. Někteří kluci jsou v izolaci. Není to ale úplně snadné ani ohledně logistiky, protože máme specializované laboratoře, které uznává Čína. Není to tak, že by si někdo zašel doma na PCR test a pak mával lejstrem, že může letět na olympiádu. Není vůbec jednoduché to všechno podchytit,“ uvedl kouč českého týmu Filip Pešán v rozhovoru pro Českou televizi.

Na zúženém seznamu náhradníků jsou útočníci z extraligy Matěj Blümel (Pardubice), Jakub Flek (Karlovy Vary) či Filip Chlapík (Sparta). „Jsou to hráči, kteří jsou v pohotovosti, ale nejsou jediní. Těch hráčů je víc,“ řekl Pešán.

Všechny zúčastněné týmy ovšem musely potvrdit své finální „základní“ soupisky. Některé to udělaly už v předstihu, během pondělí však svou nominaci poprvé odtajnili třeba Rusové. Stejně tak osekali svůj širší výběr Lotyši, v jejichž sestavě zůstali tři hráči z české extraligy: plzeňský Martinš Dzierkals, litvínovský Uvis Janis Balinskis a vítkovický Roberts Bukarts.

Nyní se už celky začnou postupně přesouvat do Číny, kde mají připravený svůj předturnajový program.

Dvanáctka českých reprezentantů z přerušené KHL má možnost se již od minulého pondělí připravovat na ledě O2 areny v Praze. V pondělí trénovala pětice obránců Lukáš Klok, Libor Šulák, Ronald Knot, David Sklenička a Jakub Jeřábek a útočníci Radan Lenc s Lukášem Sedlákem. Dalších pět reprezentantů je v karanténě.

„Konečně se ten počet hráčů na ledě rozrůstá, takže i opticky to vypadá lépe. Nemáme ještě obsazený post brankáře, jak už se ale stalo v takových situacích tradicí, tak zaskočil jeden z kustodů Petr Šulan,“ dodal Zikmund k výpomoci bývalého gólmana.

„Začali jsme (minulý týden) ve čtyřech, pak jsme byli v pěti, ale po pozitivních testech nás bylo zase méně. Jsem tady už od pondělí a jsem hrozně rád za to, že jsme měli tuhle možnost. Bylo to o těžší, že nás bylo málo a člověk byl hodně v zápřahu, ale já jsem o to radši, protože jsem potřeboval pořádně trénovat,“ pochvaloval si obránce Lukáš Klok.

Národní tým naplánoval odlet na dvě skupiny. První část má odletět do Pekingu charterem s českou olympijskou výpravou ve čtvrtek 27. ledna. Druhá část hokejistů s hráči z extraligy a dalších evropských soutěží má letět 2. února. „Je to ale stále ještě živá věc, která se neustále vyvíjí. Jisté je, že část mužstva odletí 27. ledna, druhá dvěma letadly 2. února, ale jaké bude nakonec složení těch posádek, to se bude odvíjet od výsledků testů,“ uvedl Zikmund.

Český národní tým čeká před ostrým olympijským startem v neděli 6. února tréninkové utkání se Švédskem. Do turnaje vstoupí Češi ve středu 9. února zápasem proti Dánsku. O dva dny později se hokejisté v základní skupině B utkají se Švýcarskem a v sobotu 12. února nastoupí proti Ruskému olympijskému výběru.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do nějž postoupí přímo vítězové skupin a nejlepší celek z druhých míst, doplní je lepší týmy z předkola. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!