Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hokejisté Jaroslavle a kanibalové z And. Připomeňte si největší letecké katastrofy sportovců

Sport

  12:30
PRAHA - Fotbalisté brazilského Chapecoense, kteří zahynuli při letu do kolumbijského Medellínu na finále Jihoamerického poháru, nebyli prvními sportovci, co umřeli při letecké havárii. Připomeňte si pět podobně tragických případů.

Malý hokejista Jaroslavle během tryzny za zesnulé hráče seniorského týmu. foto: Reuters

Tragická smrt Rachůnka, Marka a Vašíčka

hokej, Lokomotiv Jaroslav, 7. 9. 2011, 44 mrtvých

Do šestnácté hodiny zbývalo jen pár desítek vteřin. V kokpitu Jaku-42 panovala dobrá nálada. Když se však letoun rozjel po ranveji, bylo hned jasné, že něco není v pořádku.

„Co to vyvádíš?!“ křičí druhý pilot na kapitána. Vzduchem prolétne nadávka a výkřik „Andreji!“. Pak následuje střet s letištní anténou, pád z pěti metrů a stroj vezoucí hokejový tým Lokomotiv Jaroslavl se mění v ohnivou kouli.

Tryzna v Minsku po letecké havárii hokejistů Jaroslavle.

Sedmé září 2011, ten den před pěti lety, se zapsal do dějin jako nejčernější kapitola světového hokeje. Devět zemí oplakávalo ztrátu svých občanů, Česko přišlo o tři skvělé hokejisty Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka.

Z 45 lidí na palubě letounu společnosti Yak Service přežil jen letový inženýr Alexandr Sizov. A pět dní sváděl marnou bitvu s popáleninami na 90 procentech těla rodák z Jaroslavle – hokejový útočník Alexandr Galimov.

Celý článek si přečtěte ZDE:

„Takovéhle katastrofy se všichni obávali. Je to největší tragédie a nejtemnější den v historii našeho sportu,“ pronesl René Fasel, šéf Mezinárodní hokejové federace.

„Na ty kluky nikdy nezapomeneme, přijeli se sem pobavit hokejem a skončili takhle tragicky,“ řekl Maxim Zjuzjakin. I on měl cestovat s týmem Lokomotivu na první zápas do Minsku.

Fotbalisté Zambie zemřeli před velkým finále

fotbal, reprezentace Zambie, 27. 4. 1993, 30 obětí

Letadlo ještě ani nenabralo potřebnou výšku, když začalo nezadržitelně klesat, až se roztříštilo o hladinu Atlantského oceánu. Před třiadvaceti lety tragicky zahynulo osmnáct fotbalových reprezentantů Zambie. Dalších dvanáct členů týmu a posádky zemřelo s nimi.

Na palubě byl také bývalý sparťan Timothy Mwitwa.

Fotbalisté Zambie se před finále afrického šampionátu vrátili na místo tragédie

Tak dobrý fotbalový výběr Zambie ještě nikdy neměla. Reprezentace jihoafrického státu se na přelomu osmdesátých a devadesátých let pyšnila kvalitou, ambicemi i slušnými výsledky.

Všechno začalo na olympijských hrách v roce 1988 v Soulu. Zambie tam tehdy rozstřílela 4:0 Itálii a talentovaný výběr se postupně řadil mezi nejlepší v Africe.

Celý článek si přečtěte ZDE

Definitivním přelomem měl být rok 1994, kdy se konal Africký pohár národů (tedy mistrovství Afriky) a světový šampionát.

„Naším snem bylo poprvé v historii postoupit na mistrovství světa. Opravdu jsme věřili, že to můžeme dokázat,“ vzpomínal tehdejší kapitán Kalusha Bwalya, jenž v letadle shodou šťastných okolností chyběl.

Přeživší ragbisté museli jíst lidské maso

ragby, Old Christians, 13. 10. 1972, 29 obětí

Byl to osmý den po pádu do říše věčného ledu a sněhu.

„Sestra měla vnitřní zranění a my neměli žádné léky. Zůstal jsem u ní, a i když nemohla mluvit, mou přítomnost si uvědomovala, když se na mě dívala svýma krásnýma očima. Tu noc v mém náručí zemřela. Jediné, co mě uklidňuje, je to, že malá Susy neodešla sama.“

Hráči z Old Christians Rugby Club při letecké tragédii

Ze vzpomínek Nanda Parrada mrazí v zádech. Před 43 lety bylo zachráněno 16 lidí, kteří v Andách přežili leteckou nehodu týmu ragbistů Old Christians. Ostatních 29 členů týmu naopak zemřelo.

Pátek 13. října 1972. Pátek třináctého? Ale jděte. Z toho data si dělali legraci. Hráči Old Christians Rugby Club, jednoho z nejlepších týmů, šampiona z let 1968–1970, na pověry nevěřili.

Celý článek si přečtěte ZDE:

Vždyť let z Montevidea do chilského Santiaga na přátelský zápas měl trvat jen tři a půl hodiny. Když se Fairchild FH-227D o den dříve vznesl, nemluvila předpověď počasí přívětivě.

Měli letět mezi horami, ale piloti se od naplánované trasy odchýlili. Brzy měli na svůj tragický omyl přijít.

Letadlo Busbyho dětí narazilo do stromu

fotbal, Manchester United, 6. 2. 1958, 23 obětí

Za neustálého deště a sněžení měl stroj britské letecké společnosti BEA dvakrát vzlétnout, ale nevyšlo to. Třetí pokus. Opět nic. Jenže teď už nebylo cesty zpátky.

Letoun Airspeed Ambassador havaroval i s hvězdami Manchesteru United

Letoun Airspeed Ambassador se 44 lidmi na palubě nenabral na zasněžené dráze dostatečnou rychlost, prorazil oplocení, jež obklopovalo mnichovské letiště, a narazil do opuštěného domku.

Celý článek si přečtěte ZDE:

Přežilo 21 lidí, většinou vážně zraněných. Dalších 23 cestujících ale to štěstí nemělo. Mezi nimi i osm fotbalistů Manchesteru United. Našli cestu k věčné slávě, ale jinou, než si představovali.

Letadlo s čs. hokejisty zmizelo nad La Manchem

hokej, československá reprezentace, 8. 11. 1948, 8 obětí

Nad kanálem La Manche se převaluje hustá bílá mlha. Píše se 8. listopad 1948. Francouzský pilot René de Narbonne se dohaduje se svými pasažéry, nelíbí se mu množství těžkých zavazadel.

Nakonec se však najatý dvoumotorový letoun Beechcraft v 16.38 odlepuje od dráhy pařížského letiště Le Bourget.

Letecká havárie československých hokejistů z roku 1948. Právě v letounu Beechcraft 18 čeští hráči zahynuli

Přetížený stroj s identifikačním označením F-BGAF a osmi lidmi na palubě se vydává na cestu do Londýna, i když jim počasí vůbec nepřeje. Válečný hrdina Narbonne však převážel odbojáře přes kanál i za horšího počasí...

V 17.39 se ozývá dispečerům naposledy. Pak už letoun nikdo nikdy nespatřil. Stejně tak jako nespatřil nikoho z šesti československých hokejových reprezentantů, kteří byli na palubě a kteří mířili do Anglie na exhibiční turné.

Celý článek si přečtěte ZDE:

Pro nejznámějšího z nich, čtyřiatřicetiletého Ladislava Trojáka – prvního slovenského mistra světa, to přitom měla být poslední akce. Chtěl se vrhnout na trénování.

Autor:

Mohlo by vás zajímat