Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Holeček převzal prestižní Zlatý cepín za prvovýstup s Hákem

Sport

  12:27
PRAHA - Čeští horolezci Marek Holeček se Zdeňkem Hákem o víkendu obdrželi cenu Zlatý cepín, která se uděluje za nejlepší světové výstupy za uplynulý rok. Ocenění obdrželi za prvovýstup alpským stylem na Gashebrum I.

Marek Holeček s dcerou při přebírání Zlatého cepínu foto: Lidovky.cz

V sobotu večer 22. září proběhl galavečer v polském Ladeku Zdrój, při příležitosti předání cen Piolets d´Or, neboli „Zlatých cepínů“. Jedná se o celosvětové vyhlášení nejlepších horolezeckých výstupů z minulého roku.

Mezinárodní porota vybrala do širší nominace dva české prvovýstupy a to z Pákistánu a z Antarktidy: Zdeněk Hák a Marek Holeček a Miroslav Dub opět s Markem Holečkem. Hlavní cenu si nakonec odnesli za prvovýstup alpským stylem na Gasherbrum I. (8080 m. n. m.) nacházející se v pákistánském Karakoramu. Jedná se o historicky první celosvětové ocenění pro český alpinismus.

Marek Holeček byl již jednou nominován společně se Zdeňkem Hrubým ve francouzském Chamonix v roce 2014. Tehdy ale na ně zbyla „bramborová“ medaile za prvovýstup na Nepálský Talung 7434m nacházející se ve východní Himálaje.

Vaření na aklimatizačním výstupu.
Marek Holeček

Letos již porota rozhodla v český prospěch.

Při samotném ceremoniálu vystoupal Holeček na pódium doprovázen svoji malou dcerou, což způsobilo obveselení ve slavnostní atmosféře. Hákova neúčast Háka byla bohužel způsobena momentální nemocí. Cenu předávala legenda polského horolezectví Krzysztof Wielicki, který je znám především zimními výstupy na osmitisícové vrcholy, včetně Everestu. 

„Nejedná se jen o pohlazení za výkon nás dvou se Zdendou, ale i historické ocenění českého alpinismu, na kterém jsme mohli vyrůst. Děkuji všem našim lezeckým předchůdcům, který nám prošlapali cestu a předali kodex, jenž nás směřoval správným směrem,“ řekl za oba sportovce Holeček.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Mohlo by vás zajímat