Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Holeček převzal prestižní Zlatý cepín za prvovýstup s Hákem

Marek Holeček s dcerou při přebírání Zlatého cepínu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Holeček s dcerou při přebírání Zlatého cepínu | foto: Lidovky.cz

PRAHA Čeští horolezci Marek Holeček se Zdeňkem Hákem o víkendu obdrželi cenu Zlatý cepín, která se uděluje za nejlepší světové výstupy za uplynulý rok. Ocenění obdrželi za prvovýstup alpským stylem na Gashebrum I.

V sobotu večer 22. září proběhl galavečer v polském Ladeku Zdrój, při příležitosti předání cen Piolets d´Or, neboli „Zlatých cepínů“. Jedná se o celosvětové vyhlášení nejlepších horolezeckých výstupů z minulého roku.

Mezinárodní porota vybrala do širší nominace dva české prvovýstupy a to z Pákistánu a z Antarktidy: Zdeněk Hák a Marek Holeček a Miroslav Dub opět s Markem Holečkem. Hlavní cenu si nakonec odnesli za prvovýstup alpským stylem na Gasherbrum I. (8080 m. n. m.) nacházející se v pákistánském Karakoramu. Jedná se o historicky první celosvětové ocenění pro český alpinismus.

Marek Holeček byl již jednou nominován společně se Zdeňkem Hrubým ve francouzském Chamonix v roce 2014. Tehdy ale na ně zbyla „bramborová“ medaile za prvovýstup na Nepálský Talung 7434m nacházející se ve východní Himálaje.

Vaření na aklimatizačním výstupu.
Marek Holeček

Letos již porota rozhodla v český prospěch.

Při samotném ceremoniálu vystoupal Holeček na pódium doprovázen svoji malou dcerou, což způsobilo obveselení ve slavnostní atmosféře. Hákova neúčast Háka byla bohužel způsobena momentální nemocí. Cenu předávala legenda polského horolezectví Krzysztof Wielicki, který je znám především zimními výstupy na osmitisícové vrcholy, včetně Everestu. 

„Nejedná se jen o pohlazení za výkon nás dvou se Zdendou, ale i historické ocenění českého alpinismu, na kterém jsme mohli vyrůst. Děkuji všem našim lezeckým předchůdcům, který nám prošlapali cestu a předali kodex, jenž nás směřoval správným směrem,“ řekl za oba sportovce Holeček.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...