18. května 2011 10:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Horáková: Budu jezdit na kole a fandit. Bez výčitek

Hana Horáková a Lubor Blažek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hana Horáková a Lubor Blažek | foto: Reuters

PRAHA Už je to jasné. Nejlepší basketbalistka Evropy loňského roku, nejužitečnější hráčka světového šampionátu 2010 a kapitánka stříbrného českého týmu Hana Horáková (31) dala vale Fenerbahce Istanbul. Další sezonu stráví v ruském Jekatěrinburgu, s reprezentací však pro letošek, jak oznámila již dříve, nepočítá.

LN V Turecku se vám už nechtělo zůstávat?
Měla jsem smlouvu na jeden rok.

LN Cožpak Fenerbahce nechtěl mít nejlepší evropskou hráčku nadále ve svém týmu?
Klub se mnou chtěl kontrakt prodloužit, ale takhle to vyšlo. Jekatěrinburg byl pro mě lepší, nabídl mi nejvýhodnější smlouvu.

LN Před časem jste oznámila, že letos nebudete kvůli únavě reprezentovat, a český tým čeká na červnovém mistrovství Evropy v Polsku boj o postup na olympiádu 2012. Nemůže se stát, že ve vás s přibývajícím časem začne hlodat červíček pochybností?
S trenérem Luborem Blažkem jsme si jasně řekli, že moje působení v reprezentaci nemusí být uzavřená kapitola. Všechno se může změnit, ale pro evropský šampionát určitě ne, bylo by to nefér vůči hráčkám, které už začaly s přípravou. Moje důvody platí, budu ráda, že budu moci jezdit na kole, věnovat se rodině, odpočívat a být svým pánem.

LN Do Londýna postoupí z Polska přímo pouze vítěz, týmy z druhého až pátého místa absolvují za rok olympijskou kvalifikaci. Dá se počítat, že byste pro tento turnaj do družstva naskočila?
Postup nebo nepostup to asi neovlivní, spíš jde o to, jestli budu potřebná. Můj návrat není podmíněný postupem. Zároveň ale není jistý, teď to zkrátka neumím říct.

LN Nebude však sezona v Jekatěrinburgu, pro který bylo třetí místo v Eurolize zklamáním, náročná stejně jako ve Fenerbahce?
Je to možné, ale loni jsem před sezonou neměla volné léto, běžela příprava na mistrovství světa. Teď to bude úplně jinak.

LN Nemalujme čerta na zeď, ale co kdyby českému týmu na mistrovství Evropy nevyšlo umístění na jedné z prvních pěti příček? Neměla byste pak výčitky?
Proč bych měla mít výčitky? Budeme mít opět silné družstvo, dobře připravené. Děvčatům budu rozhodně držet palce, ale na mně to přece nestojí a nepadá. To by pak měly mít výčitky i hráčky, které už s reprezentací skončily? Tak to určitě není.

LN Za loňský rok jste pobrala řadu poct a uznání. Nebyla by škoda právě takto na vrcholu reprezentaci definitivně opustit?
V roce 2007 jsme na Evropě v Itálii skončily páté a už tehdy někteří psali, že bychom měly skončit. Jsem ráda, že jsme zůstaly, protože loňské mistrovství světa, to byl super zážitek. Přála bych ty pocity i našim nástupkyním.

Advantage Consulting, s.r.o.
C++ VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 45 000 Kč