Horník dostal za ovlivňování ligových zápasů a nabízení úplatků rozhodčím a delegátům zákaz činnosti na 24 měsíců a stotisícovou pokutu. Šlo o nejpřísnější trest, který tehdejší fotbalová legislativa umožňovala. Soudní řízení ve stejné věci zatím nedospělo k pravomocnému rozsudku. Kletba nad bývalým manažerem Viktorie Žižkov tedy včera vypršela.
„Je to tak. Pan Horník může ve fotbale pracovat,“ potvrdil předseda disciplinární komise Alexander Károlyi. „Jestli dostane dál šanci působit v českém fotbale, záleží na majitelích a představenstvech klubů. Tato otázka ale stojí pouze v morální rovině,“ podotkl Károlyi.
Jaké jsou Horníkovy úmysly? Žádost o rozhovor pro LN zdvořile odmítl. „Nezlobte se, nechtěl bych nic komentovat. Nepokládám to za důležité. Jsem teď mimo fotbal a nechci se nikde prezentovat,“ uvedl Horník. O konci svého trestu ostřílený funkcionář ví. „Uteklo to rychleji, než jsem čekal. Ale víc už neřeknu,“ dodal.
Za poslední dva roky poskytl pouze jedno interview pro časopis Hattrick. „Nechci ze sebe dělat žádného chudáka. I když jsem oběť, která má zakrýt některé věci. Ale to není můj problém, já se nikomu nemstím, nikoho nechci očerňovat. Jel jsem na červenou, mám problém, který se možná vyřeší, možná ne,“ charakterizoval v rozhovoru svoje postavení.
Na fotbal se přišel podívat, u soudu se neukázal
Na fotbal Horník každopádně úplně nezanevřel. Třeba letos na jaře sledoval na žižkovském stadionu druholigový zápas svého bývalého klubu s Českými Budějovicemi. Naopak ani jednou se neobjevil u Obvodního soudu pro Prahu 3, který mu letos na jaře vyměřil sedmiměsíční podmíněný trest, pokutu 900 tisíc korun a zákaz činnosti ve fotbalových funkcích na deset let. Někdejší žižkovský manažer se následně odvolal. Na konci září kauzu začne projednávat Městský soud v Praze.
Právě diametrálně odlišná doba projednávání případu na disciplinární a soudní úrovni zapříčinila, že se v mezidobí před vynesením pravomocného rozsudku může Horník bez obav vrhnout do práce pro některý z českých klubů. „31. srpna 2004 jsem převzal od státního zástupce příslušné dokumenty a o dva týdny později jsme už rozhodli,“ zrekapituloval Alexander Károlyi, jak rychle jeho komise postupovala.
U soudu se projednávání naopak táhne. „Tato kauza přitom postupuje nejrychleji. Případ Synot se stále projednává u soudu první instance. Opava, Vítkovice a Liberec se ještě nedostaly ani tam,“ připomněl šéf disciplinárky další odnože korupční aféry.
Horníkův případ se stal jedním z impulsů pro inovaci disciplinárního řádu. Zpřísněná norma platí od července loňského roku. Fyzickým osobám v současnosti hrozí finanční postih až do výše půl milionu korun a zákaz činnosti na patnáct let.