Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Horníkova korupční aféra je u soudu

PRAHA Nejznámější fotbalovou korupční kauzu začal projednávat soud. Rozhodčí a delegáti svazu u něho tvrdili, že prý nechápali, že jim bývalý sportovní ředitel Viktorie Žižkov Ivan Horník po telefonu zcela vážně nabízí úplatky za to, že pomohou jeho týmu.

Hájí se zejména tím, že žádné úplatky nepřevzali a utkání neovlivňovali. "Nedokážu si vysvětlit, proč mi Horník volal, ale rozhovor jsem považoval za nepodstatný," řekl u Obvodního soudu pro Prahu 3 například asistent rozhodčího Igor Gulajev.

Státní zástupce Petr Cibulka trvdil, že Horník nabízel rozhodčím a jejich asistentům úplatky za to, že svými rozhodnutími ovlivní výsledky zápasů, po delegátech zase chtěl, aby výkony rozhodčích svým hodnocením podpořili. Horník se dnes k soudu nedostavil a požádal, aby se jednalo bez něj. Podle žalobce nevypovídal ani na policii.

Soudkyně Markéta Polanecká dnes začala vyslýchat jednotlivé obžalované delegáty a rozhodčí. Před časem všech jedenáct mužů odsoudila trestním příkazem k podmíněným trestům, pokutám a zákazům činnosti. Jediným, kdo trest přijal, byl delegát svazu Jiří Vlček, ostatní si podali odpor.

Vlček byl na rozdíl od ostatních obžalován nejen za to, že si úplatek nechal slíbit, ale také za to, že jej převzal. "Peníze ve výši 30.000 korun si nechal poslat poštovní poukázkou," uvedl Cibulka. Vlček však podle něj i přesto, že trest přijal, vinu nepřiznal. 

"Jít štěstíčku naproti" 
Hlavními důkazy, které policie soudu předložila, jsou odposlechy telefonních hovorů mezi Horníkem a jednotlivými obžalovanými. V jednom z nich například Horník říká asistentovi rozhodčího Zdeňku Lukesovi, který se měl zúčastnit zápasu Viktorky se Synotem, že by potřebovali štěstíčko. "Jít štěstíčku naproti," reagoval Lukes. Horník poté řekl, že má "čtyřicetník za vítězství, dvacetník za kříž", což podle policie znamená 40.000 korun za výhru a 20.000 korun za remízu.

Lukes ale tvrdí, že slova o čtyřicetníku či dvacetníku vůbec nezaznamenal, hovor byl podle něj špatně slyšitelný. "Zjistil jsem to až u výslechu na policii," uvedl. Výrok "jít štěstíčku naproti" je podle něj běžná hantýrka rozhodčích před zápasem. Utkání prý nijak neovlivňoval. Poukázal na to, že Viktorka tehdy se Synotem prohrála 0:4.

Asistent rozhodčího Gulajev dnes soudu naznačil, že byl Horník ve fotbale velmi vlivný muž a že z něj měl obavy. Mohl ho prý poškodit v kariéře. Těmito obavami Gulajev soudkyni vysvětloval, proč ve dvou případech rázně neodmítl Horníkovy nabídky úplatku. Gulajev na nabídku "třicetníku" či "40 kila jablek" pokaždé reagoval slovy fajn, dobře nebo jo. "Chtěl jsem ho tak hovorově odbýt, ale nechtěl jsem ho proti sobě popudit," vysvětlil Gulajev. Trvá na tom, že svou práci při zápasech odvedl podle regulí a jak nejlépe uměl.

Na benzin bude
Na ztrátu paměti si zase stěžoval delegát svazu Otakar Draštík. Hovor s Horníkem si moc nepamatuje, mluvili prý o ničem. Horník ho v odposlechu žádá, aby při hodnocení podržel jednoho rozhodčího. "Pro tebe je tam čtyřicetník, kdybysme vyhráli, kdyby byla remíza, tak nevím, ale Rozhodčí a delegáti Českomoravského fotbalového svazu prý nechápali, že jim bývalý sportovní ředitel Viktorie Žižkov Ivan Horník po telefonu zcela vážně nabízí
úplatky za to, že pomohou jeho týmu. ," slibuje mu. Draštík reaguje: "Hm, dobrý."

U soudu dnes řekl, že je odposlech špatně vyhodnocen a že vše vypadá jinak, když je to napsáno, než když se to říká. Uvedl, že na zápas, kde hodnotil výkony rozhodčích, si nikdy nikdo nestěžoval.

Líčení bude pokračovat ve středu. Soudkyně by chtěla číst listinné důkazy, možná dojde i na pouštění inkriminovaných odposlechů.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.