• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Výstup Marka Holečka a Radoslava Groha na horu Huandoy North. | foto: Marek Holeček

Původní zpráva

Uvízlí čeští horolezci jdou dolů, po uragánu vysvitlo slunce. ‚Bílá tma‘ je po několik dní uvěznila na Baruntse

Sport
  •   19:36aktualizováno  28. května 20:34
Praha - Čeští horolezci Marek Holeček (46) a Radoslav Groh (32) se v polovině května vydali na další náročnou misi. Prvovýstup na himalájskou sedmitisícovku Baruntse (7129 metrů) severozápadní stěnou. První část jim vyšla, jenže po zdolání vrcholu zůstali uvězněni pod ním. V mlze, sněhové vánici, promrzlí v mokrém oblečení a téměř bez jídla.

V sobotu čeští horolezci Holeček s Grohem zveřejnili radostnou zprávu, že počasí se konečně umoudřilo, obloha vyjasnila a oni se můžou vydat k návratu, i když i tentokrát to v noci vypadalo všelijak. „Opět šílená, promrzlá noc s uragánem, ale ráno bezvětří a slunce! Jdeme dolu, jdeme doluuuu, jdeme doluuuu,“ objevilo se na Facebooku jednoho z lezců. 

Již zprávy z pátku zněly trošku optimisticky. Ikony lezeckého sportu bojující o život noc ze čtvrtka přečkali a vyhlíželi sobotní zlepšení. „Přežili jsme další pekelnou noc v uragánu a za vydatného sněžení. Stan jsme museli průběžně rukama vyhrabávat z napadaného a nafoukaného sněhu. Všechny prosby a modlitby směřujeme k sobotě,“ uvedli na sociálních sítích. 

V cestě duu zkušených českých horolezců domů stála takzvaná „bílá tma“. „Peklo na vrcholu“ začalo pro oba v úterý, kdy zdolali vrchol „Barušky“, jak sami Baruntse nazývají.

Marek Holeček v redakci Lidovek.
Výstup Marka Holečka a Radoslava Groha na horu Huandoy North.

Mount Everest zdolali první zahraniční horolezci od uzavření hory loni v březnu, byl mezi nimi i princ

Krátce předtím minuli zbytky stanu, který už částečně zarostl do sněhu a pohřbil zde některou z předchozích neúspěšných výprav. „Vybavil se mi ten smutný příběh mých dvou kamarádů Petra a Kuby, kteří sem před lety přijeli se stejnou myšlenkou jako my. Něco se ale pokazilo a od té doby je již nikdo neviděl,“ napsal do svého facebookového deníku Holeček a připomněl Petra Macholdu s Jakubem Vaňkem, kteří se na úbočí této hory ztratili před osmi lety.

Nyní jejich kamarádi a příznivci horolezectví sledovali téměř online jejich boj. „Zprávy od nich dostávám ze satelitního telefonu. Hlásí se mi v tuto chvíli jednou denně. Dobila jsem jim kredit satelitního telefonu, ale je otázkou, jak dlouho jim vydrží baterie, ta v chladu odchází samozřejmě rychleji. Musíme čekat,“ řekla pro Lidovky.cz Holečkova partnerka Klára Janíková.

Jsme extrémně bohatá společnost, jinde jsou na tom lidé daleko hůře, říká horolezec Marek Holeček

Čekat na počasí. Až se umoudří, až opadne „bílá tma“, skrz kterou nevidíte na krok. Kvůli ní je nemožné i to, že by oběma mužům někdo pomohl z tábora pod nimi, kam mají namířeno.

„Těžko se to vysvětluje, ale nevidíte na krok před sebe, je to podobné jako ve vodě, když ztratíte ve tmě pojem o tom, zda plavete ke dnu, nebo k hladině,“ snaží se přiblížit situace svého přítele a jeho parťáka Janíková. Dle ní může být pocitová teplota pro oba muže i kolem minus 40 stupňů, navíc nemají skoro žádné jídlo, takže každý den ztrácí až kilo tělesné hmotnosti. „A i kdyby ho měli, tak v podobném stavu už žaludek stejně příliš nefunguje.“

„Před pár minutami (ve čtvrtek odpoledne) jsem od místního v Káthmándú, který výpravu zajišťuje, dozvěděla, že už vidí modro oblohu, že se to začíná trhat, ale to může odpovídat tomu, co mi sděluje Alena Zárybnická, že by se tam mělo udělat lépe v sobotu. Přece jen z města je to do hor ještě hodně daleko,“ dodává pevným hlasem Janíková.

Dojdou nakonec pozitivní zprávy naplnění? „Stav je neměnný, jsme uvězněni v sedmi tisících a nemůžeme se hnout. Stále sněží, fouká a není vidět na krok. Čekáme na zázrak, který snad dorazí v sobotu,“ vzkázal ještě ve středu skrze satelitní telefon Holeček, kterému i společně s Grohem vnitřně pomáhají povzbudivé vzkazy z vlasti.

Ty jim tlumočí v krátkých telefonátech právě Janíková: „Díky moc za všechny vzkazy Markovi a Radarovi (přezdívka Groha) a že jich není málo. Určitě si je všechny přečtou a odpoví Vám, jakmile to bude možné.“

Snad už o víkendu…

Autor: Antonín Vavrda Lidovky.cz