Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Horolezec Jaroš se vydal na poslední pokus ke zdolání Lhotse

Sport

  8:23aktualizováno  16:41
PRAHA - V těchto hodinách se Radek Jaroš možná blíží k vrcholu čtvrté nejvyšší hory světa Lhotse (8516 metrů). Anebo se už možná jeho zničující únavou zmožená duše těší ze skutečnosti, že se mu podařilo vylézt na svoji již dvanáctou osmitisícovku.

Radek Jaroš zdolal další osmitisícovku. foto: www.radekjaros.cz

Možná je samozřejmě ale také varianta, že poslední pokus nejlepšímu českému vysokohorskému lezci zhatilo počasí. Tak či onak Jaroš ve středu ve výšce 7700 metrů po téměř tříhodinové dřině postavil čtvrtý výškový tábor, čili malinký stan na miniaturní plošině. "Strašně fouká, silné poryvy přilétají zejména od Mount Everestu," říkal ve středu Jaroš pro Český rozhlas.

Poslední SMS zprávy od Radka Jaroše

"VZAL JSEM SI SPATNY PRASKY, MAM NECO NA VEJSKOVKU POTREBOVAL BYCH NECO NA DEPRESE! ZAPADNE OD NAS BOURKA – TADY SNEZI. DO BREJLI JSEM NASADIL ORANZOVY SKLA NA MLHU. TAKZE VE STANU VSE ZAJEBANY OD SNEHU A MOKRY. ZBYTEK ZPRAVY SI KAZDEJ DOMYSLETE JA BYCH SLUSNYHO NENAPSAL NIC..."
(Zhruba ve dvě hodiny v noci)

(o jednu hodinu později) MAM NA SOBE CERVENEJ MRAZOBIJEC HIGH POINT TO ZNAMENA ZE JDE DO TUHYHO. OKOLO 2 H POKUD NEBUDOU VYLOZENY SRACKY…

Zdroj: www.radekjaros.cz

Soda ve výšce 7700 metrů 

"Sedm hodin mně trvalo, než jsem dal 1260 výškových metrů z předchozího tábora. A stavění stanu tedy bylo v hrozném mrazu pěkná soda." Kousek vedle Jaroše na cestu k vrcholu sbírali síly i tři další horolezci a dva šerpové. "Občas vykoukli ze stanu, aby se podívali, jak se tam sám dřu. Vůbec je nenapadlo dát mi třeba napít nebo pomoci," posteskl si.

Jaroš se do tábora s označením C4 dostal již podruhé během 28 dnů, kdy pendluje ve stěně Lhotse. "Naštěstí jsem svůj stan s nezbytnými věcmi pro útok na vrchol našel. Předtím jsem totiž všechno zakopal do sněhu…"

Od začátku expedice se k němu štěstí stále nechce přiklonit. Nejprve musel v základním táboře čekat na materiál, který se cestou do Káthmándú kdesi zatoulal. Když věci dorazily, začalo zlobit počasí. Věčně se střídaly kruté mrazy, vichřice a sněhové vánice. Jaroš přesto v extrémním terénu pendloval donekonečna nahoru a dolů a zcela sám budoval a zásoboval výškové tábory.

Zatímco ostatní horolezci měli po ruce šerpy a kamarády, český horolezec se musel spolehnout jen na své síly. "Kéž bych tu měl alespoň jednoho dva parťáky. Chlapi, scházíte mně!" posteskl si v jedné z krátkých zpráv na svém webu. Kolikrát jen se bez jakékoliv pomoci sunul nahoru, aby mu počasí znovu a znovu zhatilo plány.

"Ležím zoufalý, urvaný a naštvaný," psal před pár dny. "Včera tady umřel šerpa a přiletěla pro něj helikoptéra. Její vrtule se nade mnou točily právě ve chvíli, kdy jsem šel pod tunami ledu, které každou chvíli hrozily zřícením."

Klábosení v češtině

Jednou ale jeho srdce skutečně pookřálo, protože si konečně poklábosil česky. To když u tábora C3 zaslechl volání: Hello, Radek Jaroš – Czech? To se Miloš Palacký vracel ze svého pátého pokusu o Mount Everest. Musel se otočit 50 metrů pod vrcholem…

Před třemi dny Jaroš pochopil, že jeho vyčerpaný organismus už mele z posledního. "Moje zázemí mi neumožňuje nabrat sílu," hlásil realisticky. "Nahoru ale ještě jednou půjdu. Naposledy. Jestli se tam na morál dostanu, tak tedy tenhle kopec bude kurva ale fakt zasloužený." Na cestu k vrcholu se vydal v noci na čtvrtek ve dvě hodiny…

RADEK JAROŠ

- Narozen 29.4.1964 v Novém Městě na Moravě

- Horolezectví se věnuje od osmnácti let

- První osmitisícovku zdolal v roce 1998, bez pomoci kyslíku. Jednalo se o nejvyšší horu světa Mount Everest

- Následně zvládl bez kyslíkových přístrojů zdolat dalších deset osmitisícovek. Zatím tak má na kontě jedenáct z celkem čtrnácti osmitisícovek, žádný jiný český horolezec jich nemá více.