Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Posunul hranice lidských možností. Hory ale vzaly Messnerovi bratra

Sport

  6:00
BRIXEN/PRAHA - Je považován za nejlepšího horolezce všech dob. Reinhold Messner, synonymum odvahy a nezdolné vůle, posunul hranice lidských možností. Německy mluvící Ital jako první vylezl na všech 14 osmitisícovek, jako první stál na Mount Everestu bez použití kyslíku či jako první absolvoval na této nejvyšší hoře světa sólový výstup alpským stylem. Ve středu 17. září mu je sedmdesát.

Reinhold Messner, světový horolezec, který překonal i sám sebe. foto: Tomáš KristLidovky.cz

Messner se narodil 17. září 1944 v Brixenu v podhůří italských Tyrol jako druhý z devíti dětí v rodině venkovského učitele. Již v pěti letech vylezl s otcem na svůj první vrchol a hory se mu pak staly jeho životní láskou a osudem.

Messner se obtížně a dlouho učil svým samotářským výstupům, na osmitisícovkách neuspěl celkem třináctkrát. A stále tvrdí, že kdo vydrží o samotě, vydrží i s ostatními lidmi. Jeho horolezecký styl, druhdy novátorský, je dnes považován za klasický. Podle Messnera ho tvoří tři věci: "Musí v něm být obtížnost, kterou je třeba překonat, nebezpečí, jemuž se musíte vyhnout, a potom ohrožení, tedy to, že nemáte někde poblíž záchranu."

Bratra mu pohřbila lavina

Do Himalájí se Messner poprvé vydal ve 25 letech v roce 1970 k dobytí své první osmitisícovky Nanga Parbat. K vrcholu 8125 metrů vysoké hory vyrazil se svým bratrem Günterem, kterého ale při dramatickém sestupu pohřbila lavina. Reinhold, považovaný všemi za mrtvého, se objevil živý po šesti dnech strádání. Tři následující měsíce strávil v nemocnici, kde mu amputovali omrzlé prsty na nohou i konečky prstů u rukou. A trvalo dalších pět let, než se dostal znovu do formy.

Reinhold Messner přišel na Nanga Parbat o mladšího bratra Günthera.

"Tato expedice byla klíčovou výpravou mého života, protože na ní jsem se naučil žít ve velkých dimenzích, včetně té největší dimenze lidského života, kterou je smrt," vzpomínal později. Svého bratra pohřbil až v roce 2005, do té doby čelil obviněním, že ho na kopci nechal. Až jeho nález po 25 letech dokázal, že Messner sourozenci pomoci nemohl.

V roce 1982 vylezl na Manaslu (8163 metrů), o tři roky později se postaral o průlom v himálajském horolezectví. Spolu s Rakušanem Peterem Habelerem se vydal na Hidden Peak (Gašerbrum I; 8068 metrů), který zdolal alpským způsobem, tedy bez pomoci lan a šerpů a bez kyslíku.

První na Mount Everestu bez kyslíku

Další převratný výkon zaznamenal v květnu 1978, kdy se opět s Habelerem na druhý pokus ocitl jako první člověk bez kyslíkových přístrojů na nejvyšší hoře světa Mount Everestu (8848 metrů). V témže roce překonal další hranici: svou osudovou horu Nanga Parbat zdolal sólo.

V srpnu 1980 se mu podařil opravdu unikátní výkon. Jako první vystoupil zcela sám, nejen bez podpůrného týmu, ale také bez fixních lan, na vrchol Everestu. Zbývající osmitisícovky padly během následujících šesti let. Na tu poslední, Lhoce, vystoupil 16. října 1986 společně s Hansem Kammerlanderem. Zdolání všech osmitisícovek zvládl za 16 let.

Messner (vpravo) s Fuchsem na Jižním pólu.

Po výstupu na svou poslední osmitisícovku v roce 1986 se dal i na jiné dobrodružné kousky. Koncem roku 1986 výstupem na Mount Vinson v Antarktidě zdolal poslední ze sedmi nejvyšších vrcholů všech sedmi kontinentů a stal se prvním horolezcem, který je zdolal bez pomoci umělého kyslíku.

S druhým bratrem přešel diagonálně Grónsko

V roce 1990 pak s Němcem Arvedem Fuchsem přešel přes jižní pól Antarktidu, a to bez psů a techniky, celkem 2800 kilometrů zvládli za 92 dní. O tři roky později přešel s bratrem Hubertem diagonálně Grónsko (2200 kilometrů). Podnikal expedice do pohoří Altaj a pouště Gobi v Mongolsku, přešel například i pouště Taklamakan v Číně, Atacama v Jižní Americe či Thár v Indii. Neúspěšně se pokusil přejít ze Sibiře na Aljašku.

ČTĚTE VÍCE

Messner je také plodným autorem, napsal přes šest desítek knih. V letech 1999-2004 byl poslancem Evropského parlamentu za italské zelené, v politice se ale dobře necítil. Je zakladatelem Messnerových horolezeckých muzeí, farmářem i filmařem. V roce 2009, kdy byl naposledy v ČR, se v 64 letech oženil se svou dlouholetou přítelkyni, tehdy šestačtyřicetiletou módní návrhářkou Sabine Stehleovou, se kterou má tři děti.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Mohlo by vás zajímat