15. června 2014 15:28 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Horolezec Holeček spadl z osmi metrů ze skály a rozlámal si patu

Český horolezec Marek Holeček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český horolezec Marek Holeček | foto: ČTK

PRAHA Vážné zranění narušilo plány Marka Holečka dokončit letos projekt nové cesty na Gašerbrum I, kde loni zemřel jeho parťák Zdeněk Hrubý, tehdejší předseda Českého horolezeckého svazu. Jeden z nejlepších českých horolezců v týdnu spadl ze skály z výšky osmi metrů a rozlámal si patu. Ve čtvrtek se podrobil operaci, v noze má sedm drátů a několik zpevňujících šroubů. Sezona tak pro něj nejspíš skončila.

Holeček lezl v Prachovských skalách na písku, dolezl pod druhý jistící kruh a na vlhké stěně mu nečekaně uklouzla ruka. Jistič jeho dlouhý pád dokázal jen mírně zbrzdit. "Takže jsem minimálně na dva měsíce vyautovanej," řekl ČTK Holeček.

Dva měsíce mu musejí dráty zůstat v noze a pak bude minimálně měsíc rehabilitovat, než by mohl znovu začít s plnou zátěží. "Ten pád byl malinko přibržděný, takže se naštěstí nestalo nic horšího," ulevil si Holeček.

Nechtěl na nikoho svádět vinu. "Byla to shoda náhod, ruka se mi smekla bez varování, bylo to vysoko nad posledním jištěním. Lezení má riziko a tentokrát se sečetly věci, které se měly sečíst. Tisíckrát to vyjde, teď to nevyšlo. Není to velký průšvih," řekl Holeček.

Každopádně přišel o možnost dokončit novou cestu jihozápadní stěnou na Gašerbrum I, kde Hrubý loni při neplánovaném sestupu chyboval a po kilometrovém pádu zemřel. Za měsíc tam měl společně s Tomášem Petrečkem odletět.

"To se samozřejmě odkládá na další sezonu," uvedl Holeček. "Možná stihnu konec letošní sezony, ale to je teď ve hvězdách. Začnu to řešit, až začnu být mobilnější," prohlásil.

V podobné situaci se po vážnějším zranění ocitl poprvé v kariéře. A už po pár dnech věděl, že ležení v posteli není nic pro něj. "Buď bych zmagořil, umřel v posteli, nebo se z toho doma definitivně zbláznil a zešílel," naznačil, že nicnedělání je pro něj nejhorší.

I proto už dnes byl zase na stěně. "Doktoři by asi ze mě neměli radost, ale lezu jen s jednou nohou, opravdu na to dávám pozor," usmál se.

ČTK, Lidovky.cz