Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hráči se musí reprezentaci klanět, říká kouč florbalistů Cepek

Sport

  14:01aktualizováno  14:43
GÖTEBORG (Od našeho zpravodaje) - Teď jsou před ním tří klíčové dny. Dny, jež rozhodnou, jestli Radim Cepek dokázal za necelé dva roky proměnit florbalovou reprezentaci v sebevědomé mužstvo, které může na světovém šampionátu získat medaili. A ne třeba jen tu bronzovou, jak se očekává. "Tým roste zápas od zápasu a teprve začíná prodávat to, co jsme natrénovali," říká kouč Cepek.

Utkání mistrovství světa ve florbalu ČR - Norsko, 6. prosince v Göteborgu. Čásat českého týmu s trenérem Radimem Cepkem. foto: ČTK

Hned ale varuje: „Nemá cenu ještě mluvit o medaili, když je před námi teprve čtvrtfinále s Dánskem (hraje se v pátek), které musíme zvládnout.“

Překvapilo vás zatím něčím váše mužstvo?
Zatím jedeme podle plánu. Přáli jsme si zvítězit v základní skupině, což se nám podařilo. To je i pro mě super úspěch. Kluci mají vzestupnou tendenci, hrají lépe a lépe a já věřím, že nejlepší florbal budeme hrát v sobotu a neděli.

Když jste před dvěma lety tým přebíral, říkal jste: Už nechci, abychom si jen pinkali, ale hráli opravdový florbal. Už ho hrajete?
Rok a půl je krátká doba, abychom řekli, že tým hraje výborně. Ale na herním projevu je vidět změna. Není to jen pinkání, pracovali jsme dva roky na útočné fázi, aby hráči věděli kam si nabíhat, aby se zlepšil útočný projev. Toho jsme docílili a nehrajeme na náhodu.

Radost florbalové reprezentace.

Hráči si taky pochvalují, že nešachujete se sestavou.
To je důležité pro jejich psychiku. Ti, kteří se znají déle, hrají samozřejmě lépe, než ti, kteří spolu hrají pět minut. Víme, kdo s kým může hrát a jaké varianty mohou nastat, kdyby se někomu nedařilo. Ano, jsou stabilní pětky, ale neznamená to, že mohou hrát jen takhle. Změny mohou nastat.

ČTĚTE VÍCE

Na šampionátu máte hned 10 nováčků. Projevuje se to?
Platí těžkou daň. Není to pro ně snadné, že hrají pod takovým tlakem zodpovědnosti. Trochu to ovlivní výkon, což bylo znát v prvním utkání. Ale tým zároveň nabili novým nábojem, hraje s větším zápalem a baví ho to. Kluci si váží toho, že mohou hrát v nároďáku. To byl náš cíl. Věděli jsme, že ten tým bude nezkušený. Ale věděli jsme, že když vezmeme hráče, kteří si toho budou vážit a do toho zápasu dají maximum, tak je lepší než ti, kteří to brali jako povinnost a nešli do toho s takovou zodpovědností.

Útočník Matěj Jendrišák (vlevo) se raduje z vyrovnávacího gólu proti Švýcarsku.

Máte nějaká vnitřní pravidla, která hráči musí dodržovat?
Netvoříme pravidla. Ale chceme, aby když už je hráč pozvaný, tak to týmu vrátil. Nechci v týmu individuality, kteří na to spoléhají. Kteří říkají: já jsem dobrý hráč, musím hrát v reprezentaci a vy se mi klanějte. Naopak. On se musí klanět reprezentaci a musí mít chuť to prodat zpátky. Pracovat pro tým. Herní disciplína, to je základ každého týmu.

I disciplína mimo hřiště?
Samozřejmě. I když jsou to mladí kluci, tak je třeba s nimi jednat jako s dospělými. Sice nejsme na vojně, ale musí se dodržovat stejně jako u jiných týmů. Ono se to váže k herní disciplíně. Jestli je disciplína na ploše, tak je o to lepší i mimo plochu. Naopak to dělat nejde. 

Bude ČR hostit florbalový šampionát v roce 2018?

Mezi Českou republikou a Finskem se při pátečním jednání výkonného výboru Mezinárodní florbalové federace v Göteborgu rozhodne o pořadatelství mistrovství světa mužů v roce 2018. Česká florbalová unie se uchází o třetí světový šampionát florbalistů v historii, naposledy jej hostily v roce 2008 Praha a Ostrava. Ve Finsku se hrálo také dvakrát, podruhé to bylo v roce 2010 v Helsinkách.

Český florbal tak v den vstupu do play off čtvrtfinálovým duelem s Dánskem čeká boj i na diplomatické scéně. "Na rovinu přiznám, že bitva bude možná ještě tvrdší než v pátek na hřišti. Jestli naši postoupí do semifinále, tak bych to spíš srovnal s ním. Papírově se může stát, že ji svedeme i na hřišti s Finskem. Ten souboj je velice tvrdý," řekl novinářům prezident České florbalové unie Filip Šuman.

Pro českou kandidaturu má být vedle diváckého zájmu trumfem opět pražská O2 arena, do které v roce 2008 na finále mezi Švédskem a Finskem zavítala s počtem 14 208 diváků druhá nejvyšší návštěva v historii MS. Zhruba o devět set příznivců odolal rekord z MS v roce 1996 ze Stockholmu (15 106 diváků).

V roce 2016 hostí světový šampionát mužů premiérově Lotyšsko v hlavním městě Rize.

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat