23. listopadu 2014 16:09 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Hřálo mě u srdce, řekl po triumfu Koudelka. A trenér půjde do hola

Roman Koudelka oslavuje své první vítězství ve Světovém poháru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Koudelka oslavuje své první vítězství ve Světovém poháru | foto: Reuters

KLINGENTHAL/PRAHA Stál opřený hlavou o lyže a jedním okem sledoval výsledkovou tabuli. Zbýval už jen jediný soupeř. Domácí Andreas Wellinger, nejlepší muž po prvním kole, však skočil o šest metrů méně a český závodník mohl pod můstkem v Klingenthalu vymrštit ruku vzhůru.

„Hrozně dlouho to trvalo, než to na výsledkové tabuli naběhlo. Byla to jako věčnost, i když já to trochu tušil, že by to mohlo vyjít,“ usmíval se Koudelka. Poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru a ujal se vedení v průběžném pořadí. Jako první Čech po Jakubu Jandovi.

Po chvíli si oblékl žlutý trikot, přezul boty a vrátil se do arény. „Romane, děkujem, Romane, děkujem,“ neslo se z ochozů Vogtland Areny, jen nedaleko českých hranic za Karlovými Vary. Koudelka se vydal ke skupině s českými vlajkami a trubkami a na dálku děkoval, mával a klaněl se. Posílal polibky a užil si poprvé v kariéře chvíli, kdy mu zahráli na jeho počest českou hymnu.

„Udělali mi velkou radost,“ zmínil Koudelka dva bratrance, kamaráda i přítelkyni, kteří byli v Německu celý víkend. Vyrobili speciální vlajku, měli trubky, které prý byly slyšet až na nájezdu. „To mě hřálo u srdce. Když troubili, tak jsem to prožíval a dodávalo mi to sebevědomí. A když jsem jim děkoval, tak jsem neřešil jak. Bouchlo to ve mně, užíval jsem si ty emoce,“ popisoval chvíli v cílovém prostoru vyhrazené jen jemu.

Naposledy vyhrál úvodní závod sezony v listopadu 2005 Janda v Kuusamu a pak ovládl i celý Světový pohár. Posledním Čechem, který zvítězil v některém podniku seriálu, byl Jan Matura. Ten vyhrál oba závody v Sapporu v lednu 2013. „Já myslím, že mi to žluté číslo sluší fantasticky, kdybych ho udržel až do Planice, vůbec bych se nezlobil,“ připomněl Koudelka finále sezony v březnu.

Čtěte více

Původně moc nepočítal, že by dnes mohl vyhrát. „Před druhým kolem jsem byl klidnější, cítil jsem se bojovněji. Věděl jsem, že když skočím daleko a lidi tady dole zařvou, že nahoře by je to mohlo trošku znervóznit,“ vysvětloval taktiku.

V druhém kole skočil daleko, a když bylo jasné, že bude mít alespoň bronz, obrovsky se radoval. „Kraft skočil daleko, což mě znervóznělo, ale šel za mě, tak jsem se zaradoval,“ uvedl. Pak ještě čekal na druhého Nora Anderse Fanemmela, který skočil v prvním kole nejdál, ale hlavně díky protivětru. Jenže vítr se otočil a zmírnil, takže se propadl. „Myslel jsem, že to bude spíš druhé místo, protože Wellinger mívá nervy ze železa. Myslel jsem si, že to udrží. Nakonec, zaplaťpánbůh, to pokazil a já se raduji,“ líčil.

Radost bude mít i z toho, že jeho osobní kouč Luboš Plecháč půjde k holiči. „Má hrozně dlouhý vlasy, což už mě štve, tak mu pořád říkám, že půjde dohola,“ uvedl Koudelka. Jenže trenér připustil změnu vizáže pouze v případě, že Koudelka vyhraje Světový pohár „Takže si trochu naběhl a má se na co těšit,“ smál se skokan. Pak ale trochu zmírnil. „Říkal, že se nechá klidně ostříhat, ale necháme to asi až po konci sezony,“ dodal Koudelka.

ČTK, Lidovky.cz