Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Hrozby zabitím, odcizení spoluhráčů. Hořký život přenašeče Goberta, který osahával novinářům mikrofony

Rudy Gobert foto: ČTK

Stejně jako je Magic Johnson provždy spjatý s virem HIV, tak ani Rudymu Gobertovi už nikdo nikdy neodpáře covid-19. Francouzský basketbalista se stal prvním oficiálně nakaženým v NBA, to kvůli němu se slavná liga 11. března zastavila.
  15:43

VIDEO: Koronavirem nakažený basketbalista je ostře kritizován za nebezpečný vtípek

Veškerý um dvojnásobného nejlepšího obranáře NBA se mu v posledních týdnech hodí. Že se loni stal historickým rekordmanem v počtu smečí za jedinou sezonu? Že si letos zahrál Utkání hvězd? Že je v sedmadvaceti letech základním kamenem Utah Jazz?

To vše je takřka zapomenuto.

Na začátku března se Rudy Gobert setkal v New Yorku s člověkem, u kterého se následně prokázala nákaza koronavirem. A když jej před zápasem Utahu v hale Oklahoma City testovali, nemoc našli také u něj.

Rudy Gobert si hraje s mikrofony novinářů.
Rudy Gobert

Následovaly další testy - a laborantům v síti uvízla ještě jedna velká utažská ryba, Donovan Mitchell. Nemocný byl i Christian Wood, jehož Detroit hrál proti Utahu jen pár dnů před vyhlášením koronavirové pauzy.

Obě hlavní postavy Jazz se rychle a snadno vyléčily. Víc utrpěly vztahy v klubové kabině.

Vytáhlý chlapík doplatil na své srandičky. Snažil se být vtipný před spoluhráči a dělal, že jako po šatně šíří nákazu. Pak si totéž zopakoval před novináři, kterým osahával diktafony. V Síni slávy špatného humoru se na Goberta už moc těší.

Rudy Gobert osahává diktafony novinářům:

Jak je to s přátelstvím Goberta a Mitchella?

„Je pravda, že jsme spolu chvíli nemluvili, ale před pár dny jsme si to vyříkali,“ ujišťuje Gobert. „Jsme připraveni společně bojovat a zkusíme získat titul. Jasně, vztahy jsou různé, nikdy nejsou dokonalé. Ani v manželství. Takže dokonalé to není ani mezi mnou a spoluhráči, ale jde nám všem o společnou věc. O výhry. Jsme dospělí, uděláme pro ně všechno.“

Tahle slova jsou však jen odpovědí na předchozí zprávy. Ty tvrdily, že vztah ke Gobertovi je u řady spoluhráčů narušený nezvratně.

„Abych k vám byl upřímný, chvíli mi trvalo, než jsem vychladl,“ pronesl Mitchell na téma Gobert ve videorozhovoru pro pořad Good Morning America ještě v době, kdy se léčil v izolaci.

Jak se Gobertův koronavirový debakl na týmu Utah Jazz podepíše, to asi ukáže až čas.

Jeden z nejlepších pivotů současnosti si svou chybu každopádně uvědomil, mocně se kál a na sociálních sítích vyzýval, aby ho lidé nenásledovali a brali koronavirus vážně od samého začátku. „Můj příběh by měl posloužit jako varování,“ napsal na svůj instagram.

I want to thank everyone for the outpouring of concern and support over the last 24 hours. I have gone through so many emotions since learning of my diagnosis…mostly fear, anxiety, and embarrassment.
The first and most important thing is I would like to publicly apologize to the people that I may have endangered. At the time, I had no idea I was even infected. I was careless and make no excuse. I hope my story serves as a warning and causes everyone to take this seriously. I will do whatever I can to support using my experience as way to educate others and prevent the spread of this virus .
I am under great care and will fully recover. Thank you again for all your support. I encourage everyone to take all of the steps to stay safe and healthy. Love.

12. března 2020 v 20:03, příspěvek archivován: 14. dubna 2020 v 15:45

Nezůstalo jenom u slov. Jen pár dní po stopce v NBA daroval Rudy Gobert tehdy bezprecedentních 500 000 dolarů, rozdělil je charitativním organizacím a pracovníkům arény v domovském Salt Lake City.

Přes to všechno si ale vyslechl řadu tvrdých slov. I nejedna hrozba zabitím jeho směrem putovala, svěřil se v nedávném rozhovoru pro ESPN.

Do Goberta se - především ve Spojených státech - opřel kdekdo tak tvrdě, že se jej na stránkách L’Equipe mocně zastal jeho reprezentační spoluhráč Evan Fournier. Křídelník z Orlanda dokonce tvrdil, že Američan by takovou kritiku neschytal.

„Zasáhlo mě, že se Rudy stal tváří toho viru v NBA. Lidi i novináři se k němu chovají odporně. Nechápu, že se vůbec vytahují jména nemocných. Je typické, že z toho obviníme cizince. Jak vlastně víme, že to nebyl Donovan Mitchell, kdo ho nakazil?“ ptá se Fournier.

V NBA teď nejspíš není hráče, který by si přál návrat na palubovky víc. Už aby se začaly psát nové příběhy. Už aby byl za padoucha někdo jiný...

Autoři: