Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Hušák měl způsobit škody za miliardu. ČSTV na něj podává žalobu

Aleš Hušák a Pavel Kořán z ČSTV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aleš Hušák a Pavel Kořán z ČSTV |

PRAHA Český svaz tělesné výchovy podává žalobu na bývalého ředitele Sazky Aleše Hušáka a požaduje téměř miliardu korun za škody, které podle advokátů způsobil svým řízením loterijní společnosti.

Internetový deník Insider zveřejnil podrobnosti žaloby, o níž předseda ČSTV Miroslav Jansta bude hovořit na pondělní tiskové konferenci. Šéfové tělovýchovné organizace se tak zřejmě přece jen rozhodli žalovat Hušáka o náhradu škody, přestože Jansta ještě na prosincové valné hromadě tvrdil, že jedinou možností je žaloba za poškození dobrého jména. Ta by mohla být v řádech desítek milionů, zatímco žaloba o náhradu škody se údajně blíží miliardě korun. ČSTV zároveň požaduje omluvu.

Advokátní kancelář Aleše Rozehnala v žalobě, kterou má Insider k dispozici, podrobně popsala hospodaření Sazky pod Hušákovým vedením. Vyčíslila ředitelův plat až na 50 milionů korun ročně a poukázala i na miliony, jimiž Hušák odměňoval nejbližší spolupracovníky a poradenské firmy. Například šéf Autoklubu ČR a před kolapsem Sazky jeden z největších Hušákových oponentů Roman Ječmínek si podle Insideru za sedm let v Sazce přišel na 93 milionů korun.

Za pronájmy soukromého letadla Hušák utrácel až deset milionů korun ročně

Poradenská firma v případu neuskutečněného převzetí ukrajinské národní loterie inkasovala 111 milionů. Za pronájmy soukromého letadla Hušák utrácel až deset milionů korun ročně, částečně prý na přepravu na své sídlo na Menorce. Především mu však žaloba dává vinu za stavbu Sazka Areny, která se prodražila na devět miliard a nakonec přivedla společnost až k insolvenci. "Žalovaný 15 let řídil společnost Sazka tak, že žádný z akcionářů, ani nikdo z ostatních členů managementu neměl reálnou možnost ovlivnit rozhodování o stavu a řízení společnosti," stojí v textu žaloby.

Hušák jakékoli pochybení opakovaně odmítá a sám prý píše knihu, v níž pád Sazky objasní. "Při řízení Sazky jsem se vždy držel zákona, stanov společnosti a rozhodnutí valné hromady," reagoval na informaci o podání žaloby. K podobnému závěru dospěl už dříve i insolvenční správce Josef Cupka. "Našli jsme spoustu nestandardních záležitostí, nadhodnocených smluv, podivných událostí, ale všechno bylo v souladu s rozhodnutím představenstva a nic nenasvědčovalo tomu, že by Aleš Hušák jednal za zády a bez posvěcení akcionářů," konstatoval Cupka po téměř ročním pátrání.

Ještě když Sazka fungovala, přitékalo do pokladny ČSTV více než půl miliardy korun ročně. Hodnota podílu ČSTV v Sazce byla odhadována nejméně na dvě miliardy korun. Po krachu firmy prodalo sdružení své akcie za symbolickou jednu korunu. V současnosti společnost vlastní skupina KKCG a její loterijní byznys je odhadován na 3,8 miliardy korun.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...