17. září 2014 7:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Hvězdě amerického fotbalu hrozí 2 roky vězení za týraní dítěte

Fotbalista Jamize Olawale z klubu Dallas Cowboys hrajícího NFL | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalista Jamize Olawale z klubu Dallas Cowboys hrajícího NFL | foto: Reuters

NEW YORK Po aféře s domácím násilím má zámořská liga amerického fotbalu NFL skandál s týráním dítěte. Z toho byl obviněn nejužitečnější hráč soutěže z roku 2012 Adrian Peterson z Minnesoty Vikings. Po sobotním zatčení byl Peterson propuštěn na kauci 15 000 dolarů a v říjnu ho čeká soud. Hrozí mu až dva roky vězení.

Peterson se dostal do podezření z týrání dětí kvůli tomu, že v květnu klackem nařezal svému čtyřletému synovi a způsobil mu zranění. Podle svých slov ho trestal za to, že strčil do svého sourozence a šlo o výchovný prvek.

Devětadvacetiletý hráč byl kvůli kauze vyřazen z týmu před nedělním zápasem s New England Patriots, kterým Minnesota podlehla 7:30. V pondělí ho vedení klubu do mužstva vrátilo.

Buffalo Bills, liga amerického fotbalu.

Buffalo Bills, liga amerického fotbalu.

"Na základě informací, které máme, a toho, co víme o Adrianovi, věříme, že si zaslouží hrát, zatímco poběží právní proces," řekl generální manažer Vikings Rick Spielman. "Zároveň musíme nechat na právním systému, aby určil, zda (Peterson) zašel příliš daleko. Nám to soudit nepřísluší," uvedl.

Klub kvůli Petersonovi ztratil sponzora

Kvůli případu přišel klub minimálně dočasně o jednoho ze sponzorů, hotelovou společnost Radisson.

"Musím žít s tím, že jsem ublížil svému synovi, když jsem ho trestal, jak se děti trestají. Způsobil jsem mu zranění, což jsem nechtěl ani netušil, že by se mohlo stát. Vím, že řada lidí s tímhle způsobem trestu pro dítě nesouhlasí," uvedl Peterson v prohlášení.

Zadák týmu New York Giants Prince Amukamara slaví triumf ve finále NFL amerického fotbalu Super Bowlu

Zadák týmu New York Giants Prince Amukamara slaví triumf ve finále NFL amerického fotbalu Super Bowlu

Není vyloučeno, že ho čekají další problémy. Houstonská televizní stanice KHOU informovala o tom, že obdržela fotografie a zprávy o tom, že Peterson mohl způsobit zranění i svému dalšímu malému synovi.

V létě se v NFL řešil případ Raye Riceho, který byl obviněn z napadení snoubenky. Hráč Baltimoru dostal od ligy trest na dva zápasy, soudní žalobu vyřešil zaplacením pokuty, aby se vyhnul vězení. Vedení NFL si vysloužilo za mírný trest kritiku a následně disciplinární řád za domácí násilí zpřísnilo.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz