Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hvězdy ragby trápí zlobivý míč

Sport

  22:00
WELLINGTON/PRAHA - Mají být klíčovými oporami svých mužstev, ale kolikrát v zápasech fatálně chybují. A to i taková esa světového ragby jako Angličan Jonny Wilkinson nebo Argentinec Felipe Contepomi. Jenže kopáči na právě probíhajícím mistrovství světa doplácejí na vlastnosti nových míčů.

Legenda anglické ragbyové reprezentace Jonny Wilkinson foto: Reuters

Každý šampionát ta samá písnička. Před světovým šampionátem v ragby sponzoři navrhnou nový míč, se kterým se turnaj odehraje, stejně jako je tomu ve fotbale. "Je hodně aspektů, jež turnaj udělají úspěšným, a tento míč je jedním z nich," sliboval před startem této velkolepé akce šéf organizátorů Bernard Lapasset.

Jenže balon Virtuo, se kterým se hraje na Novém Zélandu, děsí kopáče světového formátu. "Ti nejlepší se s tím ale zkrátka musí umět poprat. Přijít na kloub balonu, jak ho kopnout, aby létal tam, kam má...," líčí český reprezentant Pavel Vokrouhlík. "Myslím, že pár tréninků by jim mělo stačit, ale záleží, jestli jsou ty míče opravdu tak špatné."

Například Angličan Jonny Wilkinson byl dříve "neomylným strojem" na sázení gólů. Na turnaji ale jeden z nejlepších kickerů světa vyhořel s úspěšností přibližně 45 %. U penalt dokonce jen 36 %. Dost málo na to, že v minulosti býval téměř bezchybný. Podobně na tom je i Argentinec Contepomi.

Přitom před turnajem Wilkinson hovořil o tom, že by pro něj neměl být nový míč závažnou překážkou. "Každý den s ním trénuji. Jde pouze o to, zvyknout si na něj. Nikdo nemá rád změny, ovšem pro všechny je to stejné," pravil.  "Balony mohou být potíž, noha k němu může jinak přilnout. Všiml jsem si ale i nezvyklé dráhy letu. Nemají stáčivý efekt," přidal ještě postřeh Martin Kafka, kouč českého národního výběru.

Kopy rozhodují stále častěji

Pozice kopáče je v týmu nesmírně důležitá – když se mu nedaří, doplácí na to celý tým. Zvlášť v moderním ragby, kde se obrany neustále zdokonalují. Položit pětku je tak pro ofenzivu stále složitější.

Konkrétně bitvy Anglie byly na šampionátu hodně těsné. Ve čtvrtfinále vypadla s Francií 12:19 a Wilkinson? Přispěl pouze dvěma body. V jednom duelu předtím dokonce neproměnil šest trestných kopů – a Anglie přišla o 18 bodů v zápase. Je ale pravda, že na Novém Zélandu nejsou podmínky zrovna ideální. Na stadionu hodně fouká, tribuny jsou dost nízké, čímž se tvoří prostor pro cirkulaci vzduchu, který ovlivňuje let balonu.

"Pro všechny je to ovšem stejné. Je na každém z nás, kolik času věnujeme tréninku a jak rychle si pak zvykneme," dodala hvězda domácích Daniel Carter, který dosud zahrál všechny penalty úspěšně. A díky němu domácí All Blacks na turnaji pokračují. Na rozdíl třeba od Wilkinsonovy Anglie či Contepomiho Argentiny...

Stačí malá odchylka, a letí vám to jinam, než chcete

I jeho hlavní náplní je trefovat míče do branky, proto si sám dokáže představit, jak těžké to nejlepší kopáči světa mají. „Už na šampionátu před čtyřmi lety si na balony občas stěžovali,“ připomíná český reprezentační ragbista Pavel Vokrouhlík. Podle něj stojí za problémy světových hvězd nejen nepředvídatelné míče, ale také těžké povětrnostní podmínky Nového Zélandu. „Je otázkou, co je ovlivňuje víc,“ říká.

Zkoušel jste už míč Virtuo?
Neměl jsem tu možnost, je to na šampionátu novinka. Tyhle balony jsou drahé, podle mě se do naší republiky ani nedostanou.

Je v balonech opravdu tak velký rozdíl, jak se povídá?
Obrovský. Ono je třeba pět šest druhů na tréninky, potom jsou rozděleny do tří úrovní hracích balonů. Každý má své vlastnosti, co se týče váhy, gramáže. Ale ty skutečně top balony jinak lítají, jinak se odrážejí, jinak sednou na nohu.

Proto mají takové problémy?
Ano. Ale velký vliv na to má i novozélandský vítr. Top hráč to však už má tak, že když fouká vítr zprava, tak si udělá půlkrok doleva a míří vedle brány s tím, že mu to tam vítr snese. Tady jsou ale o něco těžší povětrnostní podmínky.

Čím si vysvětlujete, že se nejvíc nedaří takovým jménům jako Wilkinson nebo Contepomi?
Ta jména mě překvapila... I Dan Carter s tím měl dost velké problémy, a to je domácí hráč. Ono je to ale i dost o psychice – když se vám daří na začátku, pak je to už pořád. Ale jakmile vám nevyjde jeden zápas, hodně občas hraje i psychika.

Hlavně kopáči by ale měli být v ragby mentálně vyrovnaní, ne?
Určitě, když se mu nepovede jeden kop, nesmí se položit. Kolikrát ty zápasy rozhodují hlavně kopy.

Jak moc se liší kopací technika od té ve fotbale?
Já to nerad srovnávám, ale je to podobné v tom, že každý má techniku jinou. Někdo si dá tři kroky, někdo čtyři, někdo jde na míč více ze strany. Oni sice mají brankáře, ale my kopeme šišatým míčem. U toho stačí pouze malá odchylka a odletí vám úplně jinam, než chcete.

Je kopáč v týmu tím nejváženějším zbožím?
Určitě, ale top týmy mají třeba čtyři vyrovnané hráče, pak rozhoduje, kdo si víc věří. Někteří kopou oběma nohama. Není to podmínka, ale výhoda to rozhodně je.

VÍTĚZSLAV ČERMÁK
Lidové noviny

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat