Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

‚Kancelářská krysa‘ chce do Ria. Maratonská právnička děsí své šéfy

Annie Bersagelová při svém triumfu na americkém maratonském šampionátu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Annie Bersagelová při svém triumfu na americkém maratonském šampionátu. | foto: aurumsportsgroup.com

OSLO/PRAHA Sbalí si do batohu čisté oblečení, nazuje běžecké boty - a vyrazí ven. Lépe řečeno, do práce. Annie Bersagelová se živí jako právnička, zároveň ale zbožňuje běhání. A tak aby stíhala skloubit zaměstnání i svůj koníček, musí obojí kombinovat.

Ze svého domu v Oslu seběhne sedm kilometrů do kanceláře - a po práci zase zpátky. „Když běžím do práce, musím se přece nějak dostat také domů,“ vysvětluje jednoduše.

To není samo o sobě nic tak výjimečného. Jenže Američanka žijící v Norsku není průměrnou běžkyní. Loni vyhrála americký maratonský šampionát, letos maraton v Düsseldorfu. V neděli chce zazářit i na maratonu v New Yorku.

A sní o tom, že zabere jedno ze tří amerických míst pro olympijský maraton v Riu de Janeiru 2016.

Vážně? Vážně chce jedenatřicetiletá právnička na olympiádu?

Ano, Annie Bersagelová je mezi běžci-profesionály úkazem. Zároveň doufá, že její přítomnost na velkých scénách bude příkladem pro ostatní, že i „kancelářské krysy“ se mohou věnovat běhu naplno.

Také proto i na chladném severu vyráží do práce „po svých“. „Je tu ještě větší zima než v Coloradu, kde jsem vyrůstala. Venku bývá led, což je ještě větší výzva než jen sníh,“ citoval ji deník New York Times.

Když neběhá venku, moří se doma na pásu. Ve všední dny trénuje zhruba hodinu před prací a hodinu po ní, o víkendech zvládá delší distance, klidně přes 30 kilometrů.

Když si mě zadají do Googlu, je zle

Běhat začala už na střední škole, pak ale dostala příležitost studovat v Norsku, a tak odjela do Osla. Ani tam se nechtěla běhání vzdát, vždyť jí toho tolik dalo - zážitky, úspěchy, trofeje, našla v něm svůj největší koníček. Díky němu dokonce poznala svého manžela, s nímž nyní také trénuje.

Bersagelová však také zjistila, že její záliba má i stinnou stránku: „Když se ucházím o zaměstnání a někdo si mě hledá přes Google, najde samé běžecké snímky. A v tu chvíli je konec,“ říká. Bojí se, že většinu potenciálních zaměstnavatelů její běžecká vášeň spíš odradí.

Sama si přitom nemyslí, že by hodiny strávené tréninkem byly pro právnickou profesi přítěží - naopak. „Když závodíte s ostatními, často před všemi veřejně selžete. A to mi může v práci doopravdy pomoct. Jsem odvážnější, více riskuju, protože už mám za sebou zkušenosti, kdy se všechno pokazilo,“ řekla Bersagelová.

Připouští, že je složité kombinovat běhání, zaměstnání a běžné povinnosti. Její oddanost však možná ukáže, že i z právnické kanceláře v Oslu se dá dostat na olympiádu na druhém konci světa.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...