Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

I moje babička by to zvládla lépe, posteskla si nad formou německých biatlonistek Herrmannová

Německá závodnice Denise Herrmannová. foto: ČTK

Hochfilzen - Pokud bychom hledali nejpikantnější citáty ze druhého pohárového kola biatlonistů v Hochfilzenu, pak by do této galerie bezesporu patřily i ty, které komentovaly tristní výkony německých žen.
  9:18

„To je jako prohrát 0:4 ve fotbale s Rakouskem.“ (Sportovní ředitel svazu Bernd Eisenbichler po debaklu ve sprintu žen.)

„Nominovat do štafety bude složité, protože všechny zajely sprint stejně špatně.“ (Server sport1.de.)

„I moje babička by to zvládla lépe. Připadala jsem si, jako bych teprve včera začala s biatlonem.“ (Denise Herrmannová o svém kolapsu ve štafetě.)

„Dámy, prodáváme se pod cenou.“ (Ještě jednou Denise Herrmannová, tentokrát o celém německém ženském týmu.)

Německé biatlonistky prožily v Hochfilzenu nebývalé selhání. Nejprve ve sprintu, když se poprvé v historii Světového poháru ani jedna z nich neprobojovala na bodovaná místa: 41. Herrmannová, 42. Hinzová, 49. Weidelová, 50. Hildebrandová, 54. Preussová, 64. Horchlerová.

„Kolektivní black out,“ psal Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Sobotní štafeta rozčarování umocnila. Denise Herrmannová vstoje nejprve pětkrát minula, pak ještě jednou při dobíjení a musela na tři trestná kola.

Jelikož ani ostatní tři její kolegyně neexcelovaly, Němky skončily dvanácté, o více než tři minuty za vítězným Norskem. Což znamenalo nejhorší umístění německé ženské štafety všech dob.

„Bylo to na hov...,“ ulevila si Herrmannová. „Další katastrofa. Bála jsem se, že netrefím vůbec nic, nedokázala jsem na střelnici stát v klidu.“

Až postup Vanessy Hinzové v nedělním stíhacím závodě ze 42. na 12. místo byl zábleskem naděje. „Řekla jsem si: Nemám co ztratit. Najednou od nás nikdo nic neočekával,“ líčila Hinzová.

Ostatní kolegyně se srovnaly od 33. místa níže, Hermannová sedmkrát (!) minula a znovu nebodovala.

„U našich biatlonistek mi chybí stoprocentní přesvědčení, že na to mají. Pozoruji na každé z nich nejistotu. A s výjimkou Denise Herrmannové jsou na trati i velice pomalé,“ komentovala výkony Němek coby expertka ARD někdejší superstar Magdalena Neunerová.

Proč se tak děje? „To dokážou asi zodpovědět jen trenéři. Nebo sami sportovci,“ raagovala. Nechtěla však hned hovořit o chybách trenérského dua Kristian Mehringer a Florian Steirer: „V posledních letech odváděli dobrou práci.“

Německá závodnice Denise Herrmannová.
Denise Herrmann v rakouském Hochfilzenu.

Sportovní ředitel svazu Bernd Eisenbichler podotkl: „Dívky jsou pod tlakem, závodí křečovitě, nejsou uvolněné. S tím musí trenéři něco udělat.“

Po odchodu Laury Dahlmeierové šéfové svazu tvrdili, že ostatní reprezentantky mohou nyní vystoupit z jejího stínu a dát o sobě ještě výrazněji vědět.

V týmu mají Němci Denise Herrmannovou, aktuální mistryni světa ve stíhačce, Franzisku Preussovou, vicemistryni světa v hromadném startu z roku 2015, Franzisku Hildebrandovou, která skončila pětkrát z posledních šesti sezon v Top 10 celkového pořadí poháru, či Vanessu Hinzovou, trojnásobnou mistryni světa ve štafetě..

Ty všechny měly být zárukou kvality.

Herrmannovou dokonce bookmakeři stavěli do role největší favoritky Světového poháru.

Start v Östersundu nebyl vůbec špatný. V úvodním sprintu doběhly Preussová čtvrtá a Herrmannová šestá. Ve vytrvalostním závodě pak skončila Preussová dvanáctá.

Ale v Hochfilzenu přišel propad.

„V biatlonu občas nebe a peklo odděluje třeba jen několik minut,“ tvrdila 30letá Herrmannová.

Kromě své dočasné střelecké nemohoucnosti hledala příčiny rovněž v servisním týmu: „Při běhu nás brzdí i špatný materiál. To se pak těžko závodí, když při sjezdu ani zdaleka nedojedete tam, kam jste zvyklí.“

Na vině však může být i narušená psychika.

„Biatlon od vás vyžaduje nejen sladit běh a střelbu, ale také velkou psychickou odolnost, jak se vyrovnat se všemi okolními vlivy a tlakem, který na vás působí,“ připomněla Neunerová.

Herrmannová věří, že už tento týden v Francii bude všechno jinak. A i kdyby ne... V minulé zimě se teprve při lednovém pohárovém kole v Oberhofu poprvé v sezoně probojovala do Top 10, načež na březnovém mistrovství světa v Östersundu dosáhla na zlato a bronz.

I Laura Dahlmeierová se teď aspoň na dálku snaží německým biatlonistkám dodat energii. „Posílám bývalým týmovým kolegyním spoustu pozitivní energie a veškerou sílu, kterou potřebují. Víte, jak na to. Neohlížejte se zpět a jeďte vpřed,“ psala na Facebook.

Přesto si někteří němečtí fanoušci na sociálních sítích po hochfilzenském zklamání povzdechli: „Lauro, vrať se.“

Dvojnásobná olympijská vítězka a sedminásobná mistryně světa se 28. prosince skutečně vrátí - ale jen na jeden závod. Utká se při něm i s Dorotheou Wiererovou, Marte Röiselandovou či Markétou Davidovou.

Tradiční exhibice smíšených dvojic na stadionu Schalke však bude zároveň rozlučkovým kláním ženy, která v pouhých 25 letech letos na jaře ukončila kariéru.

Pak už bude jen fandit - a podobně jako Neunerová příležitostně komentovat pro společnosti ARD a ZDF. Snad radostnější výsledky než v Rakousku.

„Potřebujeme hodit Hochfilzen za hlavu a co nejdřív zase přeřadit na jinou rychlost,“ říká Herrmannová.

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...