21. prosince 2011 22:49 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

I nejlepší sportovce zasáhla Havlova smrt

Barbora Špotáková na vyhlášení Sportovce roku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Špotáková na vyhlášení Sportovce roku | foto: ČTK

PRAHA V době sametové revoluce a proměny Česka z totalitního státu v demokratickou zemi buď nebyli na světě, nebo byli jen malými caparty. I když většina nejlepších sportovců, kteří patří do desítky ankety Sportovec roku 2011, zná exprezidenta Václava Havla jen z vyprávění, jeho smrt je zasáhla.

Za všechny sportovce poděkovala Havlovi za jeho život sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská. "Tím, co vše udělal a co proklamoval, v nás zasadil semínko naděje, abychom byli lepšími a trochu na sobě pracovali. Přála bych si, aby v nás klíčilo a vzklíčilo a je na každém z nás, jak se to podaří," řekla Čáslavská, která byla v prvních letech vlády Havla na Pražském hradě jeho poradkyní.

"Vážil jsem si ho. Probudil náš národ k nové etapě," uvedl skifař Ondřej Synek. Wimbledonská vítězka Petra Kvitová patří k těm, kteří se narodili po revoluci, i když těsně. "Čtyři měsíce. Moc si ho nepamatuju, ale samozřejmě je mi líto, co se stalo. Je to tragická věc, jako smrt každého člověka," řekla tenistka, která se letos vyrovnávala s úmrtím babičky a dědečka.

ČTĚTE TAKÉ

"My mladí známe Havla až jako bývalého prezidenta, ale teď se spousta lidí dozví, o co se tady zasloužil," řekl mistr světa na horském kole Jaroslav Kulhavý a jako sportovec kvitoval, že díky svobodě může cestovat podle své vůle. "Můžu se kdykoliv sebrat a odjet na Mallorku na tréninkový kemp," konstatoval Kulhavý.

Pro oštěpařku Barboru Špotákovou je Havel symbolem devadesátých let a pozitivních změn. Jednou měla čest se s ním setkat, předčítali spolu na akci Česko čte dětem. "Byl to člověk, který zůstal sám sebou. Nebál se říct, co si myslí i v situacích, kdy se to nehodilo. Byl lidský, svůj," řekla olympijská vítězka z Pekingu 2008.

Slavnostní ceremoniál ankety sportovních novinářů se navzdory úmrtí Havla a státnímu smutku koná, ale večer se nese v duchu pocty bývalému prezidentovi.

Vyhlášení bylo dobrým krokem, soudí Synek

Veslařská mistryně světa a Evropy Mirka Knapková mínila, že mělo být vyhlášení ankety přesunuto na jiný den. "Ne zrušit, to určitě ně, protože každý sportovec si zaslouží ocenění po roční nebo několikaleté dřině, ale přesunout," řekla skifařka. Její kolega Synek souhlasil s tím, že vyhlášení proběhne. "Chápu, že se vyhlášení koná. Vše je domluvené a je dobrým krokem , že to zachovali a přizpůsobili akci státnímu smutku." Brankář Petr Čech v telefonickém vzkazu řekl, že Havel pro všechny na světě symbolizoval Českou republiku. "Nejen v Čechách, ale i po světě lidi ví, že Václav Havel bohužel odešel na jiný svět, ale lidi si ho pamatují pozitivně," uvedl gólman Chelsea.

Knapková si koupila po sezoně najednou čtvery nové šaty na společenské akce. Troje si oblékla na Veslaře roku, Zlatého slavíka a anketu svého zaměstnavatele ministerstva vnitra. Pro Sportovce roku měla připravené rudě červené. "Jsou nejvíce ze všech extravagantní, ale nevezmu si je. Vezmu si černé," řekla veslařka.

Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek označil Havla za skutečného státníka. "Za jednu z jeho klíčových zásluh považuji, že výrazně přispěl k poklidnému přerodu z totalitního Československa v demokratickou zemi, což nemuselo takto hladce probíhat. Byl to jediný český nesportovec, který byl po světě takhle známý," prohlásil Jirásek, která se znal s Havlem od dětství.

Při olympiádě v Naganu 1998 a cestě hokejistů za zlatem se Jirásek s Havlem spojil do nemocnice. "Václav byl velký hokejovým fandou a před finále říkal, teď už to máme vyhraný," vzpomínal Jirásek a ptal se Havla, jak to ví. "Řekl, protože Rusáky máme přečtený. Sdělil jsem to před zápasem týmu, který se tím pobavil, ale i povzbudil," dodal Jirásek. Hokejisté ve finále porazili Rusko 1:0 a po příletu oslavovali i na zahradě Havlova domu v Praze, kde si každý připil slivovicí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!