Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

I skoky se dá živit. Malysz si vydělal za kariéru téměř 200 milionů

Adam Malysz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adam Malysz. | foto: Reuters

VARŠAVA Ačkoli ještě v roce 1999 byl nejlepší polský skokan na lyžích Adam Malysz finančně "na dně" natolik, že musel prodat auto a chtěl se skákáním skončit, překonat krizi se mu vyplatilo. Za svoji kariéru, s kterou se v sobotu rozloučil v Zakopaném, si vydělal 30 milionů zlotých (asi 184 milionů korun), vypočetla Gazeta Wyborcza. Vedle jiných polských sportovců, kteří působí v zahraničí, působí ale trochu jako chudý příbuzný.

Polský pilot formule 1 Robert Kubica si loni vydělal v přepočtu 25 milionů zlotých, basketbalista Marcin Gortat, jenž hraje v NBA, 17,5 milionu. Malysz se nedostane ani do první desítky nejlépe vydělávajících polských sportovců, před ním jsou například také fotbalisté hrající v zahraničních ligách.

Stejně jako jiné sportovní hvězdy nezískal Malysz nejvíce peněz z odměn za své úspěchy na skokanském můstku, ale z reklamy. V Polsku se o něm mluví jako o prvním sportovci, který si za účast v reklamní kampani jisté potravinářské firmy přišel na milion zlotých.

LOUČENÍ MALYSZE V ZAKOPANÉM - 1. část

Zřejmě nejvíce peněz mu ale vynesly reklamy na energetický nápoj, s jehož logem na helmě skákal na závodech. Za reklamu na kombinéze si prý účtoval půl milionu zlotých ročně. Za poslední desetiletí, na které připadají největší Malyszovy úspěchy, ročně díky svojí tváři vydělával ročně dva až tři miliony zlotých.

Propagoval například čokoládu, lepidla, pojištění nebo mobilní telefony. Jeho odchod do skokanského důchodu nezarmoutil jenom miliony fanoušků, ale i firmy. Zejména Polskou televizi, která na reklamách vysílaných v přestávkách mezi přenosy ze skoků na lyžích s Malyszovou účastí podle mediální agentury Starlink vydělala skoro 108 milionů zlotých.

LOUČENÍ MALYSZE V ZAKOPANÉM - 2. část

Malysz v televizi také lámal rekordy sledovanosti. Jeho finálový skok na můstku K-90 na olympijských hrách v Salt Lake City 2002, kterým si zajistil bronzovou medaili, sledovalo 13,8 milionu diváků, což bylo více než tři čtvrtiny Poláků, kteří v tu dobu seděli u televize. Šlo o nejsledovanější pořad od počátků měření diváckého zájmu.

Malysz během kariéry čtyřikrát vyhrál Světový pohár, je také čtyřnásobným mistrem světa. Podařilo se mu získat rovněž tři stříbrné medaile a jeden bronz na olympijských hrách.

Polský král si naposledy skočil

Polský národ teskní. Jeho král jménem Adam Malysz totiž zřejmě navždy opustil skokanské můstky. Na jeho poslední skok v životě v Zakopaném se v sobotu přijely podívat desítky tisíc fanoušků, přičemž většina z nich si ozdobila tvář tradičním malyszovským knírkem.

Muž, který se skočkami na nohou dokázal před lety pobláznit snad celou svoji rodnou zem, pozval na sobotní rozlučku šestnáct skokanů. Největších kamarádů, s nimiž dlouhé roky zápolil o medaile. Mezi ikonami typu Ammanna, Ahonena, Morgensterna či Schlierenzauera se neztratil ani Jakub Janda. Jediný Čech, kterému se dostalo cti naposledy si s Malyszem zazávodit.

"Málokdo si dovede představit, co Adam pro Poláky znamená," povídal Janda. "Se spoustou lidí jsem se o něm bavil a pochopil jsem, že pro Poláky je číslem jedna Bůh, po něm se klaní papežovi a na třetím místě už je Adam..." A pak dodal, že s Malyszem se na můstcích potkával dlouhých čtrnáct let. "Je pro mě velká pocta, že jsem se téhle akce mohl zúčastnit," dodal Janda nostalgicky. "Já se ale se závoděním tatím ještě loučit nehodlám."

Adam Malysz.

Rozhodčí mu skok rozmlouvali
Subtilní Malysz, jenž dokázal čtyřikrát vyhrát mistrovství světa i Světový pohár a na olympiádách posbíral stejný počet medailí, se ale v Zakopaném svým obdivovatelům málem ani nepředvedl. Exhibici totiž notně zkomplikovalo husté sněžení. Právě kvůli němu se show o několik hodin oddálila, přičemž moc nechybělo a neskákalo se vůbec.

Původně si měli skokani vylosovat metu, na kterou by měli doletět. Kdo by se jí nejvíce přiblížil, stal by se vítězem. Nakonec se ale ke skoku odhodlalo jen deset závodníků včetně Jandy. Rozhodčí sice na Malysze tlačili, aby v krajně nepříjemných podmínkách raději neriskoval své zdraví, avšak Orel z Visly, jak se mu často říká, nad jejich varovnými hlasy jen mávl rukou.

Fanoušek při loučení Adama Malysze.

"Vím, že sudí trochu brblali, ale fanoušky jsem nechtěl zklamat," komentoval třiatřicetiletý Malysz situaci. "Vždyť šlo o můj poslední skok... Tak jsem rozhodčím zkrátka oznámil, že do toho jdu." Bezprostředně poté, co bez problémů přistál dole pod můstkem Wielka Krokiew, vtrhli na dojezdovou plochu fanoušci a svůj idol odnesli na ramenou.

Skok si nenechal rozmluvit ani čtyřnásobný olympijský vítěz Simon Ammann. "Na tuhle exhibici bych ze Švýcarska dorazil, i kdybych měl jít pěšky," shrnul do několika slov úctu, kterou k Malyszovi chová. O sportovní esa sice Poláci až tak velkou nouzi nemají, nicméně nikdo jiný, koho by mohli milovat jako svého Adama, na obzoru zřejmě není. Ostatně i polský prezident Bronislaw Komorowski s manželkou Annou už stihli Malyszovi pogratulovat ke všemu, co pro národ udělal.

Čemu se hodlá Malysz po skončení sportovní kariéry věnovat, zatím známo není. Jisté ale je, že zimní víkendy budou od příštího roku pro Poláky o poznání smutnější...

, ,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová
Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová

Dnes už homeopatie není v lékařské praxi žádným ojedinělým úkazem. Stále více lékařů se v léčbě svých pacientů kloní k používání homeopatických...