11. srpna 2015 16:40 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dopingový skandál se rozrůstá: pozitivní testy mělo dalších 28 atletů

ĎÁBELSKÁ KOMBINACE. Sportovní výkony až do sebezničení, zakázaný doping - jedno... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ĎÁBELSKÁ KOMBINACE. Sportovní výkony až do sebezničení, zakázaný doping - jedno... | foto: archiv

LONDÝN Podle mezinárodní atletické federace IAAF mělo 28 sportovců pozitivní výsledky dopingových zkoušek uložených vzorků z mistrovství světa v letech 2005 a 2007, které byly nyní znovu zkoumány. Federace žádné jméno nezveřejnila, uvedla však, že většina z těchto atletů již ukončila kariéru a někteří už byli za doping potrestáni.

„Jen velmi málo jich dosud ve sportu pokračuje,“ uvedla IAAF v prohlášení. „Zastavili jsme jim činnost a čeká je disciplinární řízení. Nikdo z nich nebude startovat na mistrovství světa v Pekingu,“ dodala federace. Atletický šampionát začne v čínské metropoli 22. srpna.

IAAF může uložené vzorky testovat deset let od odebrání. Zpětně dosud potrestala devět atletů za pozitivní nálezy z MS, z toho šest právě z Helsinek 2005. 

Nové kolo zkoumání uložených vzorků z šampionátů v Helsinkách 2005 a Ósace 2007 začalo podle IAAF už v dubnu, „dávno předtím, než ARD a The Sunday Times zveřejnily svá podezření“.

Tato média přišla na začátku srpna s tvrzením, že 146 medailistů z olympijských her a mistrovství světa v letech 2001 až 2012 v bězích na 800 metrů a delších a ve vícebojích mělo podezřelé výsledky krevních testů. Abnormální hodnoty prý vykázaly i některé testy českých atletů.

ČTK