13. července 2014 19:27 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Konec spekulacím. Jsem gay, přiznal slavný plavec Thorpe

Australský plavec Ian Thorpe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Australský plavec Ian Thorpe. | foto: Reuters

MELBOURNE/PRAHA Pětinásobný olympijský vítěz v plavání Ian Thorpe se poprvé otevřené přihlásil k homosexuální orientaci, kterou dlouhá léta popíral. I ve své předloňské autobiografii tvrdil, že je heterosexuál. Nyní v rozhovoru se známým britským novinářem Michaelem Parkinsonem pro australskou televizi uvedl, že už nechce žít ve lži.

"Je to čerstvé. S nejbližšími lidmi ze svého okolí se o tom můžu v klidu bavit tak dva týdny," řekl jednatřicetiletý Thorpe.

Na sexuální orientaci se ho prý novináři ptali, když byl ještě teenager, což prý vedlo k tomu, že zaujal obranný postoj. V té době prý neměl ještě jasno, později se bál, že by "coming outem" zklamal svou rodinu a fanoušky. Ve svém životopise napsal, že ho přitahují ženy a že touží jednou založit rodinu.

V rozhovoru s Parkinsonem řekl, že měl s pravdou vyjít ven dříve. "Nemám problém říct, že jsem gay. A nechci, aby mladí lidé zažívali stejné pocity jako já. Můžete dospívat, být v pohodě a být gay," uvedl majitel 16 zlatých medailí z olympijských her a mistrovství světa, který ukončil kariéru po hrách v Aténách 2004. Pak ještě absolvoval neúspěšný comeback se snahou dostat se na hry v Londýně 2012.

V poslední době měl vážné potíže s infekcí v rameni a potýkal se také s depresemi. Začátkem února ho v noci v Sydney zadržela policie, když se potácel ulicemi a pokusil se dostat do cizího auta. Čtyřnásobný nejlepší plavec světa skončil v péči lékařů, neboť byl nadopován antidepresivy a léky proti bolesti. Následně nastoupil léčbu.

Lidovky.cz, ČTK