Imperátor Štybar. Český šampión vyhrál i sedmý závod sezony

15:47aktualizováno  16:23
PRAHA/PLZEŇ - Mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar vyhrál také druhý závod Světového poháru v Plzni a v letošní sezoně zůstal i po sedmém startu neporažen. Na domácí půdě dnes triumfoval suverénně před Belgičany Kevinem Pauwelsem a Nielsem Albertem. Mezi ženami obsadila třetí místo Kateřina Nashová.

Zdeněk Štybar. foto: ČTK

Štybar moc toužil prodloužit svoji vítěznou sérii i na domácím okruhu a svůj cíl dokázal naplnit beze zbytku. Po čtyřech letech se tak domácí příznivci dočkali českého vítězství, které naposledy dokázal vybojovat v roce 2006 v Táboře Radomír Šimůnek mladší. Na stupně vítězů doprovodili Štybara stejní soupeři jako před týdnem v Aigle, jen si místa prohodili.

Štybar jedoucí v duhovém trikotu světového šampióna skvěle odstartoval a do terénu vjel na vedoucí pozici následován největšími soupeři Albertem a dalším Belgičanem Svenem Nijsem. V cíli prvního okruhu z dvanácti byl vpředu už jen s Albertem - skupina pronásledovatelů v čele s Nijsem ztrácela po druhém kole pět sekund.

Ve třetím okruhu se na vedoucí dvojici dotáhl Štybarův kolega z týmu Telenet Fidea Pauwels, což hrálo domácímu jezdci do not. Jeden z rozhodujících momentů závodu přišel při průjezdu cílem osmého kola. Štybar nastoupil a za jeho zády se překvapivě udržel jen Pauwels, zatímco Albert začal ztrácet. Nevzdal se, ale na dobře spolupracující dvojici neměl a dva okruhy před cílem zaostával o deset sekund.

Druhý závod SP v cyklokrosu v Plzni

Muži: 1. Štybar (ČR) 1:05:52, 2. Pauwels -18, 3. Albert (oba Belg.) -33, 4. Mourey (Fr.) -41, 5. Nijs -42, ...18. Zlámalík -2:21, 19. Bambula -2:22, 21. J. Polnický -2:32, 28. Kášek -3:16, 29. Hník -3:18, 33. Kyzivát -3:42, 36. Dlask -4:23, Šimůnek (všichni ČR) nedokončil.

Pořadí SP po dvou závodech: 1. Štybar 160 bodů, 2. Pauwels 135, 3. Albert 135, 4. Mourey 110, 5. Vantornout 110, ...19. Bambula 56, 25. Kášek 43, 26. J. Polnický 41, 27. Šimůnek 37, 28. Zlámalík 37, 38. Dlask 30, 43. Hník 22, 46. Kyzivát 18.

Ženy: 1. Van Passenová 43:40, 2. Van den Brandová (obě Niz.) -16, 3. Nashová -55, 4. Havlíková (obě ČR) -1:11, 5. Wymanová (Brit.) -1:25, ...13. Kyptová -2:26, 22. Mikulášková -4:14, 31. Pirzkallová (všechny ČR) -1 kolo.

Pořadí SP po dvou závodech: 1. Van Passenová 100 bodů, 2. Van den Brandová 100, 3. Nashová 90, 4. Wymanová 65, 5. Comptonová (USA) 60, 6. Havlíková 59, ...21. Kyptová 22, 28. Mikulášková 9.

Další nástup předvedl Štybar i při průjezdu cílem jedenáctého okruhu. Nastoupil a bleskově získal na Pauwelse náskok, k čemuž mu pomohl i soupeřův defekt. Obhájce prvenství v seriálu Štybar si počínal bezchybně a nikým neohrožován si dojel pro šestý triumf v závodu Světového poháru v kariéře. Další český jezdec Martin Zlámalík skončil na 18. místě, hned za ním projel cílem Ondřej Bambula.

Nashová si zopakovala třetí příčku z Aigle. Porazily ji jen Nizozemky Sanne van Passenová a Daphne van den Brandová. Úspěch českých barev podtrhla čtvrtým místem Pavla Havlíková. "Člověk vždy chce více, ale spokojená jsem. Byl to těžký závod, ale nemám momentálně tu správnou cyklokrosovou výbušnost," řekla Nashová, která litovala horšího začátku.

"Ztrátu jsem se celou dobu snažila dotáhnout sama. Střídavě jsem soupeřky sjížděla, za chvíli mi zase cukly. Ale poslední dvě kola bylo vidět, že za to vzaly a já již jen jela své tempo," uvedla. Vyzdvihla podporu diváků. kteří ji hnali dopředu. "Byli skvělí, chtěla bych jim poděkovat. Jsem ráda, že se v Plzni závod Světového poháru jel a já mohla přijet domů," dodala Nashová. Nizozemky spolu jely až do posledního okruhu, v němž měla podstatně více sil o deset let mladší Van Passenová.