Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Indoor skydiving má své první mistry. V Praze se utkali nejlepší letci světa

Hurricane Factory 4Way. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hurricane Factory 4Way. | foto: Hurricane Factory Prague

PRAHA Více než dvě stovky závodníků z celého světa, rozhodčí, zástupci Mezinárodní letecké federace i zvědavci nalepení na sklo zaplnili na dva dny větrný tunel Hurricane Factory v pražských Letňanech. Právě totiž Česká republika se stala dějištěm prvního oficiálního mistrovství světa v indoor skydivigu. Poměřit své síly na první ročník přijeli ti nejlepší, a tak i laickému oku nabídli letci dva dny plné až neuvěřitelné podívané.

Větrné tunely po celém světě jsou pro sportovce i veřejnost otevřeny už několik let, ale až teď se z takového létání stal sport, ve kterém mohou probíhat oficiální mistrovství zaštítěná Mezinárodní leteckou federací. Že se k něčemu takovému schyluje, zaznamenali jako první Češi, kteří tak mohli zaštítit první mistrovství světového formátu. „Měli jsme náskok a dobře jsme ho využili,“ říká ředitel World Indoor Skydiving Championship Jiří Blaška.

Tunelové létání - z tréninkové metody je uznaný sport

Létání ve větrném tunelu, které bývá často využíváno jako prostředek tréninku dovedností uplatňovaných ve volném pádu po vyskočení z letadla, se stalo samostatným sportem. Objevuje se čím dál více lidí, kteří se věnují jen indoor skydivingu, nebo alespoň začíná v jejich aktivitě nad klasickými seskoky převládat.

V České republice k tomu samozřejmě přispěl pražský tunel Hurricane Factory v Letňanech, kde je proháněn vzduch letovou komorou ve tvaru válce takovou rychlostí (až 270 km/h), že lze simulovat volný pád. Bez nebezpečí si tak může zalétat úplně každý.

Organizátorům tato událost kromě radosti přinesla ale i dost starostí. Už samotné začátky byly docela krušné. Hned v pátek ráno řešili velký technický problém s IT kódem, který přenáší vide z kamer v tunelu do datových souborů. „Po čtyřletém fungování tunelu se to stalo před dvěma měsíci poprvé, měli jsme tak naštěstí dvojí vybavení a IT technici mohli problém vyřešit. Ale že se věc takového stane, to je prý pravděpodobné asi jako dopad meteoritu na stejné místo dvakrát po sobě,“ smál se už s úlevou ředitel závodu Jiří Blaška dopoledne, kdy se začalo vyrovnávat hodinu a půl dlouhé zpoždění. Pak už převládala radost ze závodění.

Disciplíny, ve kterých se soutěžilo

Létání ve čtyřčlenné formaci - cílem čtveřice je získat co nejvíce bodů za předem stanovené utvoření tvarů nebo bloků, které určil los před zahájením soutěže. Tým má v každém kole na správné provedení a co největší počet opakování 35 vteřin po tom, co proletí dveřmi tunelu. Létá se klasicky v poloze na břiše, nebo ve vertikální pozici hlavou nahoru nebo dolů.

Sólová kategorie Freestyle – samotný letec předvádí kola složená z povinných prvků i volná kola. Tato disciplína je bodována zejména podle uměleckého dojmu – podobným způsobem jako krasobruslení.

Nejnovější dispiplínou je Dynamic. Létá se ve dvojicích nebo čtveřicích a obzvláště ve volných kolech porota stejně jako u disciplíny Freestyle hodnotí umělecký dojem a samozřejmě správné provedení. Jsou však i kola, při nichž jde v první řadě o rychlost.

Vítězství, které nepřekvapilo

„To jsou mistři,“ měl jasno i malý chlapec sedící na tribuně při sledování jednoho z prvních kol v podání týmu Hayabusa z Belgie. Nebylo divu, Belgičani měnili tvary a bloky s takovou rychlostí, že kdybyste se na ně dívali ze záznamu, podezírali byste techniky z několikanásobného zrychlení videa. „Asi by bylo těžké spíš nevyhrát... Jsme teď docela silní,“ říkal s úsměvem Andy Grauwels s opodstatněným sebevědomím.

Bezproblémové létaní pokazila vítěznému týmu vykradená dodávka. Zmizely kombinézy, helmy i další vybavení. Jeden ze členů týmu ale náhodou potkal zloděje ve své vlastní bundě, po čemž následovalo několik hodin sledování a výslechů na policii. „Myslel jsem, že je to další parašutista, viděl jsem z dálky jen bundu s logy sponzorů... Pak jsem si všiml belgické vlajky a svého jména na rukávu,“ vyprávěl David Grauwels pak už pobaveně. „Vždycky se kolem mě dějí divné a většinou i nějak vtipné věci,“ dodal závodník.

Progres českých „Mizerů“

Právě pod vedením belgických vítězů v kategorii čtyřčlenných formací trénuje občas český tým Bad Boys. „ David nás dostal z průměru 18 bodů na kolo na 23 za 14 měsíců, říká potěšeně Jan Klapka. „Hlavně letos jsme trénovali hodně. Máme za sebou tenhle rok asi 40 hodin v tunelu,“ říkali Bad Boys, kteří se sebou byli spokojení po celou dobu mistrovství. V silné světové konkurenci obsadili šestou příčku ze šestnácti.

Létající děti

Kategorie dětí na prvním mistrovství zaplněná bohužel nebyla. Čeští malí letci se tak zúčastnili, ale zatím bez konkurence. „Naši junioři trénují od června, v takto sestavených týmech od července. Za tu dobu měly oba týmy čtyři hodiny letového času na trénink, takže je úspěch, že to zalétaly vcelku obstojně,“ řekl Klapka, který si cvičí své nástupce.

Radost z vítězného kola.
Tribuny kolem tunelu byly stále zaplněné.

„Jsem ráda, že to Majda dělá. Předtím se tak plácala, nic moc ji nebavilo.. Tréninky ale bere vážně a baví ji to,“ říká s potěšením z pohledu rodiče Martina Bednářová, parašutistka, která ze svých tréninků trochu slevila, aby mohla létat i její dcera. Sice ne vždy tomu tak bývá, ale často se létání v větrném tunelu věnují děti parašutistů, které prostředí důvěrně znají a přirozeně je láká. Děti se rychle učí, jsou flexibilní a létání jim jde.

Stříbrní Mad Ravens

Jeden z nejnapínavějších soubojů o titul mistra světa přinesla nejnovější disciplína Dynamic, ve které na první příčku útočil i český čtyřčlenný tým. Závěr byl velmi těsný. Volnou disciplínu vyhrál český tým, ale v rychlostní části zvítězili Francouzi. Souboj tak pokračoval tiebreakem, kde nakonec francouzští Windoor Warriors zvítězili nad českými Mad Ravens o jedinou desetinu sekundy.

„Jsme s druhým místem spokojení, ale zároveň smutní, bylo to opravdu velmi těsné. Ale to je prostě sport. Celý turnaj jsme zalétali bez jediné chyby, takže kdybychom teď prohráli rozdílem třeba pěti, deseti vteřin, bylo by to lepší. Ale jo, stříbro je super. Celkově byl tento šampionát bezvadný. Konečně se tento sport dostal na úroveň mistrovství světa a já jsem šťastný, že jsem ho mohl zúčastnit,“ řekl Ivan Farbák z týmu Mad Ravens.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...