Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Inspirativní Hry Commonwealthu? Politika a genderová vyváženost až na prvním místě

Sport

  6:00
V neděli v australském Gold Coast skončily 21. hry Commonwealthu. A vedle soupeření o 275 sad medailí zaujaly mnoha poutavými příběhy.

Hry Commonwealthu. Letos se jich zúčastnilo 71 zemí. foto: Reuters

Co vlastně Hry Commonwealthu jsou? Jde o mezinárodní sportovní událost, která se koná – stejně jako ta olympijská – jednou za čtyři roky. Během dvoutýdenního klání v devatenácti sportech mezi sebou soupeří zástupci zemí Společenství národů, sdružení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a jeho bývalých dominií a kolonií.

Letošního zápolení v australském Gold Coast, které slavnostně zahájil princ Charles, se zúčastnilo celkem 71 států Commonwealthu a přes 6600 sportovců.

Jaké příběhy společnými silami napsali?

Politika a sport k sobě patří

Všichni se tomu mohou bránit sebevíc, ale tyto dva světy se prolínaly, prolínají a prolínat budou. Nejinak tomu je také v případě Her Commonwealthu. Přestože se i v tomto případě všichni snažili tvářit, že je to jinak.

Jenže stačilo, aby hvězda skoků do vody Tom Daley po svém dalším zlatém úspěchu pronesl, že by si přál, aby se i v dalších zemích otevřela otázka homosexuality a LGBT komunity, a sport šel stranou. Úvodní stránky velkých světových novin plnila právě jeho slova.

Tom Daley

„Cítím se šťastný, že se nemusím stydět za svoji homosexualitu a že zde mohu chodit po městě bez jakýchkoliv obav,“ řekl třiadvacetiletý rodák z britského Plymouthu. 

„Chtěl bych se ale cítit pohodlně také v jiných zemích. A v sedmatřiceti státech Commonwealthu, které se letošních her zúčastnily, tomu tak není. Prosím, změňte to,“ dodal muž, který se v roce 2017 oženil se čtyřiačtyřicetiletým filmovým scenáristou Dustinem Lancem Blackem. Následně ještě vyjádřil obavy z nejbližšího závodu, který jej čeká v Rusku, kde se podobně svobodně necítí.

Na jeho stranu se postavili mimo jiné také organizátoři her. „Je skvělé, že se mezi námi může cítit sám sebou. Před čtyřmi lety 43 zemí Commonwealthu homosexualitu kriminalizovalo. Nyní je to 37. Věříme, že můžeme svými kroky inspirovat i další,“ řekl David Grevemberg, generální ředitel CGF, která hry pořádá.

Genderová rovnoprávnost

Také další velké téma soupeření v malebném Gold Coast je sportovní tak napůl. Letošní Hry Commonwealthu byly první globální multisportovní akcí, kde se rozděloval stejný počet sad medailí pro muže i ženy. Z celkem 275 jich po 133 připadlo oběma pohlavím, devět pak bylo rozděleno ve společných sportech, které se hrají především v zemích Britského společenství národů.

Transsexuální vzpěračka si ošklivě zranila loket. Hry Commonwealthu pro ni skončily

U protinožců se také poprvé na podobné akci představil transgenderový sportovec. Novozélandská vzpěračka Laurel Hubbardová ještě před šesti lety závodila pod jménem Gavin Hubbard. V Gold Coast byla největší favoritkou nejtěžší váhové kategorie žen (+90 kg), zranění při jednom z pokusů v trhu pohřbilo nejen její medailové ambice, ale dokonce další kariéru.

Přesto byla devětačtyřicetiletá vzpěračka s účastí na hrách spokojená. „Moc si cením toho, jak mne přijalo australské publikum. Fanoušci byli skvělí,“ řekla po závodech.

Nejen sportovní uprchlíci

Vše začalo zprávou, že ze čtyřiadvaceti sportovců Kamerunu zmizela hned třetina – pět boxerů a tři vzpěrači. Dle americké televize CNN do neděle zažádalo o azyl v Austrálii více než čtyřicet účastníků her. 

Nejde jen o sportovce, ale například o novináře či funkcionáře. Povětšinou z afrického kontinentu. Víza pro pohyb na nejmenším z kontinentů vyprší všem zúčastněným 15. května, tedy přesně měsíc po konci sportovního zápolení.

„Užijte si Austrálii, ať jste z Kamerunu, či odjinud, ale dodržujte zákony. Pokud uvažujete o něčem jiném, radím vám, abyste to nedělali,“ nechal se slyšet Peter Beattie, šéf organizačního výboru her.

Slavnostní zakončení Her Commonwealthu 2018.
Slavnostní zakončení Her Commonwealthu 2018.

Slavnostní zakončení Her Commonwealthu 2018.

„Pokud tady zůstanou déle, než mohou, najdeme je a do deportace stráví čas v imigrační vazbě,“ pohrozil následně australský ministr vnitra Peter Dutton.

Vyloučení kvůli injekcím

Dlouho byly Hry Commonwealthu přehlíženy mimo jiné také Mezinárodním olympijským výborem. Tentokrát tomu bylo jinak. Mimo jiné také kvůli problémům s dopingem.

A právě na zpřísněná pravidla v této oblasti doplatili dva indičtí atleti, kteří byli v pátek ze soutěží vyloučeni a jimž bylo doporučeno, aby ze země odcestovali.

Stalo se tak poté, co dopingoví komisaři našli po udání od uklízeček v jejich pokoji injekční stříkačky. Ty sice nebyly zakázány plošně, během soutěží je však mohli používat výhradně lékaři a sportovci, kteří to předem nahlásili například kvůli léčbě cukrovky.

To ale nebyl případ ani trojskokana Rakeše Babua, který tak přišel o sobotní finále své disciplíny, ani chodce Irfana Kolothuma Thodiho, který skončil na dvacetikilometrové distanci třináctý.