Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Írán vrací Trumpovi úder. Zakázal americkým basketbalistům vstup do země

Sport

  8:00
PRAHA - Nařízení Donalda Trumpa o dočasném zákazu vstupu do Spojených státù pro občany sedmi muslimských zemí z Blízkého východu a Afriky komplikuje život sportovcùm a jejich rodinám. A paradoxně i těm americkým.

J.P. Prince je jedním z dvou amerických basketbalistů, které nechce pustit íránská vláda do země. foto: Getty Images

Do země nesmí žádní Američané. Írán reaguje na Trumpův zákaz vstupu občanů 7 muslimských zemí do USA

Nový americký prezident Donald Trump vydal v pátek nařízení, které má zabránit vniknutí džihádistů do Spojených států.

Zakázal v něm občanům Íránu, Iráku, Sýrie, Jemenu, Somálska, Súdánu a Libye po dobu 90 dnů vstup na území USA, čímž zkomplikoval život hned několika významným sportovcům.

Například hvězdný švédský hokejista New Yorku Rangers Mika Zibanejad, jehož otec pochází zÍránu a ve Spojených státech žije na zelenou kartu (povolení kdlouhodobému pobytu cizinců), si stěžuje na to, že jej po tři měsíce nemohou za mořem navštívit jeho babička a synovci.

„Už teď měli potíže sem přijet a zákaz to o dost zhoršil, je pro mě těžké to vůbec komentovat,“ uvedl pro list New York Daily News třiadvacetiletý centr.

„Je jasné, že to není příjemné, když se něco takového stane v zemi, kde máte rodinu. Jsou zmateni, nevědí, co mají dělat. V celé zemi je spousta nejasností, co se děje,“ doplnil Zibanejad, který má švédský pas, takže se stejně jako všichni současní hráči v NHL může volně pohybovat nejen po USA, ale i při letech do Kanady a zpět.

Návrat do dob Hitlera

Velmi rozladěný ze zmíněného nařízení je i Luol Deng, špičkový britský basketbalista, který se narodil na území současného Jižního Súdánu a v dětství spolu s rodiči uprchl kvůli občanské válce do Londýna.

„Pamatuju si, čím jsem si sám musel projít. Stojím proto za všemi uprchlíky a přistěhovalci všech náboženství. Jsou produktivními členy společnosti a předávají cenné zkušenosti ze své kultury druhým. Tohle nařízení je nesmyslné,“ řekl BBC jednatřicetiletý pivot Los Angeles Lakers.

Strach, že se nebude moct vrátit do svého bydliště v USA, měl i čtyřnásobný olympijský vítěz Mo Farah, který rovněž kvůli občanské válce uprchl s rodiči v dětství ze Somálska do Velké Británie.

„Moje první reakce byla, že jsem vyřízený. Naštěstí jsem se zeptal na americké ambasádě v Londýně atam mi vysvětlili, že s britským pasem žádné problémy mít nebudu,“ oddechl si vytrvalec, jenž má už pouze britské občanství a se svou rodinou žije v Oregonu.

Segregaci kvůli náboženství odmítá i Mohamed Sanu, wide receiver amerických fotbalistů Atlanty Falcons, které čeká o víkendu Super Bowl proti New England Patriots.

„Mé jméno je Mohamed, spousta lidí ví, že jsem muslim, ale hraju NFL kvůli svému talentu, ne proto, že jsem muslim,“ zlobí se hráč amerického fotbalu, jehož rodiče pocházejí ze Sierry Leone.

Nejtvrdší kritiku pak Trump za své nařízení schytal od trenéra basketbalistů Detroitu Pistons Stana Van Gundyho.

„Takže teď budeme soudit lidi podle jejich náboženství a držet je mimo USA? Dostáváme se tím zpátky do doby, kdy jsme umísťovali Japonce do koncentračních táborů a Hitler pronásledoval Židy po celé Evropě,“ nebral si servítky zkušený kouč pro list The Detroit News.

Basketbalisté nesmí do Íránu

Nařízení o zákazu vstupu muslimů do USA navíc okamžitě vyvolalo odezvu u íránské vlády, která se usnesla na tom, že na oplátku znemožní vstup do země Američanům.

„Írán uplatní princip reciprocity, dokud urážlivá americká omezení uvalená na íránské občany nebudou zrušena,“ citovala agentura Reuters vyjádření íránského ministerstva zahraničí.

Z tohoto důvodu se do Íránu nemohou vrátit američtí basketbalisté Joseph Jones a J. P. Prince, kteří hrají tamní Superligu. V současné chvíli jsou totiž během přestávky v soutěži na dovolené ve Spojených arabských emirátech.

„Pořád sedí v Dubaji a čekají na jakoukoliv změnu, aby mohli zpět do Íránu dokončit sezonu. Obávám se však, že v tuto chvíli nemají jinou alternativu než letět zpátky do Států,“ řekl listu The Washington Post agent obou hráčů z týmu Islámské svobodné univerzity v Teheránu Eric Fleisher.

Tím, že ani jeden z jeho klientů nebude schopný soutěž dokončit, přijdou oba hráči o plat v řádu statisíců amerických dolarů. „Nejenže budou až do konce sezony bez práce, navíc mají v Íránu své věci,“ dodal Fleisher.

Trumpovo nařízení se tak zatím nejcitelněji dotklo těch, které měl prezident USA v úmyslu chránit.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat