Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Isinbajevová vysvětluje kritiku gayů. Špatně jste mě pochopili, říká

Sport

  14:44
MOSKVA - Den poté, co ruská tyčkařská superstar Jelena Isinbajevová odsoudila homosexualitu, mírnila honem sílu svých slov. "Můj komentář v angličtině mohl být nepochopen," bránila se. Její výrok na mistrovství světa v Moskvě sice se v ruských médiích neřešil, na západě však vyvolal velkou vlnu nevole a ty nejradikálnější dokonce vedl k výzvě bojkotovat blížící se zimní olympijské hry v Soči.

"Bude to poslední závod před pauzou, chci rodinu," říkala jednatřicetiletá Jelena Isinbajevová na startu světového šampionátu. foto: ČTK

Isinbajevová na moskevském šampionátu vyhrála zlato a fantasticky se tak rozloučila s kariérou před mateřskou pauzou. Od novinářů pak dostala dotaz, jak ona se dívá na ten kontroverzní zákon prezidenta Putina.

"Když je necháme dělat to na ulicích, bála bych se o svůj národ," schvalovala ho nejdřív. Za svůj výrok se pak dvojnásobná olympijská vítězka a jedna z největších sportovních hvězd Ruska dostala pod palbu kritiky.

O kontroverzním předpisu se na atletickém mistrovství světa začalo vášnivě debatovat a liberální názory převládaly. Třeba Američan Nick Symmonds věnoval stříbro z osmistovky svým homosexuálním kamarádům a švédská výškařka Emma Greenová Tregarová si namalovala nehty v barvě duhy, čímž vyjádřila svoji solidaritu.

ČTĚTE TAKÉ

"Možná jsme jiní než další Evropané, než další národy, ale máme své zákony, které musí všichni respektovat," pronesla Isinbajevová. "Považujeme se za normální, standardní lidi. Tady žijí muži se ženami a ženy s muži. To je můj názor," dodala.

Její slova rozvášnila debatu, která vyústila v bojkot ruské vodky v gay barech v západní Evropě a severní Americe a srovnávání her v Soči s těmi v nacistickém Německu 1936. "Hlava mi to nebere," divil se Symmonds. "Tak mladá, zcestovalá a vzdělaná žena je tak staromódní. Říkala normální, standardní lidé? Řekl bych, že řada těch lidí jsou normální, standardní homosexuálové."

Bouřlivá reakce na slova Isinbajevové ji nakonec přiměla k umírněnosti. "Angličtina není můj mateřský jazyk a možná jsem nebyla úplně správně pochopena," přesvědčovala ve vyjádření, které zveřejnili organizátoři šampionátu. "Chtěla jsem říct jenom tolik, že lidé by měli respektovat zákony jiných zemí zvlášť, když jsou v nich jako hosté. Zároveň ale uznávám názory dalších atletů a chtěla bych zdůraznit, že jsem proti jakékoliv diskriminaci."

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat