19. ledna 2015 18:06 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

‚Islám v ČR nechceme‘. Transparent slávistů pobouřil muslimského kouče

Fanoušci Slavie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci Slavie. | foto: MAFRA - Michal Sváček

PRAHA Fanoušci futsalistů Slavie během pátečního zápasu na hřišti Benaga Zruč nad Sázavou vyvěsili transparent s nápisem „Islám v ČR nechceme“. To namíchlo domácího trenéra Beniho Simitčiho. Kromě něj jsou v týmu ještě čtyři hráči muslimské víry.

Benago vyhrálo zápas 2:1, ale víc než výsledek se po zápase řešil incident s transparentem „Islám v ČR nechceme“. Ten vyvěsili fanoušci Slavie.

V týmu ze Zruče nad Sázavou je přitom hned několik muslimů. Kromě trenéra Simitčiho ještě hráči Ago Simitči (trenérův bratr), Azem Brahimi, Kevin Ramirez a Fouad Amrani.

„Beru to nejen jako provokaci na mě, moji rodinu, která byla na zápase přítomna, na mého bratra, na klub Benago, ale i na další hráče, kteří tuto víru vyznávají,“ uvedl Simitči na oficiálních stránkách Benaga.

Ten pochází z Kosova, ale už třiadvacet let žije v Česku. Také v oficiálním prohlášení svůj vztah k novému domovu zdůrazňuje.

„Česko mám rád, beru ho jako právoplatný domov, kde se mi narodily všechny tři děti,“ napsal. „Po albánské hymně mám stejnou husinu, jako když slyším ´Kde domov můj...´ Svou víru nechávám doma mezi čtyřmi zdmi a mezi svou rodinou.“

Slavia přes víkend reagovala rozsáhlým prohlášením. Vedení klubu souhlasilo, že politika a náboženství do sportu nepatří. A pokud by o záměru fanoušků vědělo předem, doporučilo by jim z respektu k soupeři transparent nerozvinout.

„Ale v žádné svobodné zemi nelze nikomu zakázat vyjádřit svůj názor, a to jakoukoliv formou, pokud není v rozporu s platnými zákony. V kontextu nedávných tragických událostí ve Francii se transparenty s tímto a obdobným textem objevují jako svobodné vyjádření občanských názorů v demokratických zemích v rámci mnoha různých akcí, a to i sportovních,“ stojí v textu.

Slavia také upozornila na vulgární urážky ze strany nejvyšších představitelů Benaga směrem k vedení Slavie.

Benago lpí na omluvě

„Prohlašujeme, že odsuzujeme způsob a formu komunikace, jakým byla vedením Benaga vyvolána,“ uvedl pražský klub, který zároveň ocenil vlastní fanoušky. „Nebudeme nikoho odsuzovat za svobodné projevení svého názoru, na který má každý občan demokratické země právo.“

Benago požadovalo omluvu: „Pokud se slávistický prezident Dan Kolman nedistancuje od těchto provokatérských činů fanoušků a neomluví se, budu to brát jako ztotožnění se s touto provokací a přestanu já a můj klub Benago mít se Slavií jakýkoliv vztah.“

Slavia reagovala takto: „Protože chceme ukázat nadhled a dobrou vůli, že se i k nepříjemným věcem umíme postavit čelem, s velkorysostí a pochopením k citlivé situaci vyslovujeme politování nad celou událostí a omlouváme se za nevhodnost užití tohoto transparentu v tomto konkrétním utkání. Především vzhledem k úctě k rodině Simitčiů, jako majitelům klubu, který je naším sportovním soupeřem.“

Petr Šedivý

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!