26. května 2011 17:27, aktualizováno  19:37 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ital Capecchi vyhrál 18. etapu Gira, Kreuziger zůstává devátý

Giro (Capecchi). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Giro (Capecchi). | foto: Reuters

SAN PELLEGRINO TERME Osmnáctou etapu cyklistického závodu Giro d'Italia vyhrál Ital Eros Capecchi, který byl nejrychlejší ve spurtu tříčlenné skupinky uprchlíků. Čech Roman Kreuziger dojel po boku jezdců z čela průběžného pořadí a zůstal na devátém místě se ztrátou 9:47 minuty na vedoucího Alberta Contadora.

Sto padesát kilometrů dlouhá etapa etapa z Morbegna do San Pellegrino Terme začala ve svižném tempu a 60 kilometrů před cílem se od pelotonu oddělila skupinka zhruba dvaceti uprchlíků, která si vytvořila až sedmiminutový náskok.

V závěru se odpoutali Ital Marco Pinotti, Belgičan Kevin Seeldrayers a čtyřiadvacetiletý Capecchi ze stáje Liquigas, který oslavil premiérové vítězství na Giru.

"Kilometr před cílem byla zatáčka, tak jsem si jako ostříž hlídal své dva konkurenty, protože jsem si byl jistý, že jeden z nich zaútočí," popsal svou taktiku Capecchi. "Čekal jsem do poslední chvíle, protože nejsem rychlý, ale věděl jsem, že jsem rychlejší než ti dva. Když Pinotti zrychlil, já měl pořád dost síly a dal jsem do toho všechno," dodal s tím, že vítězství věnuje trenérovi Aldovi Sassimu, který v prosinci zemřel.

Contador si udržel pětiminutový náskok
Šest minut za vítězem dojelo hlavní pole pelotonu včetně Contadora. Španěl skončil na 41. místě a nadále vede o téměř pět minut před Italem Michelem Scarponim.

Kreuziger obsadil třiačtyřicátou příčku a prý ho překvapilo, jak se dlouho jelo ve vysokém tempu. "Myslel jsem si, že někdo hned po startu odjede a vzadu se pojede v klidu, jenže opak byl pravdou. Po dvou hodinách byla průměrná rychlost 51 km/h. Až po 110 kilometrech odjela skupina a trošku se to uklidnilo. V závěru jsem se v rámci možností snažil pošetřit síly," uvedl Kreuziger na svém webu.

Do konce závodu zbývají tři etapy. V pátek peloton čeká 209 km dlouhá trasa s dojezdem na kopec Macugnaga v nadmořské výšce 1360 metrů. "Kopec je dlouhý asi 28 kilometrů, ale táhlý. Klidně tam může přijet víc lidí pohromadě. Uvidíme, jak se bude závodit. Ale já věřím, že jsem na závěr Gira nachystaný dobře," dodal Kreuziger.

Giro d'Italia, cyklistický etapový závod - 18. etapa:

Morbegno - San Pellegrino Terme (151 km): 1. Capecchi (It.) 3:20:38, 2. Pinotti (oba It.), 3. Seeldraeyers (Belg.) oba stejný čas, 4. Brambilla, 5. Tiralongo oba -1:20, 6. Cataldo (všichni It.) -2:49, 7. Losada (Šp.) -3:46, 8. Downing (Brit.), 9. Gatto (It.), 10. Bakelandts (Belg.) všichni -4:34, ...41. Contador (Šp.), 43. KREUZIGER (ČR) oba -6:04.

Průběžné pořadí: 1. Contador 71:45:09, 2. Scarponi -4:58, 3. Nibali (oba It.) -5:45, 4. Gadret (Fr.) -7:35, 5. Sivcov -9:12, 6. Rujano (Ven.) -9:18, 7. Nieve (Šp.) -9:22, 8. Meňšov -9:38, 9. KREUZIGER -9:47, 10. Rodríguez (Šp.) -10:25.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.