13. července 2015 15:22, aktualizováno  18:55 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kreuzigerův parťák Basso na Tour končí, diagnostikovali mu rakovinu varlat

Italský cyklista Ivan Basso. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italský cyklista Ivan Basso. | foto: cyclingnews.com

PAU Italský cyklista Ivan Basso během volného dne nečekaně odstoupil z Tour de France. Stájový kolega Romana Kreuzigera z týmu Tinkoff-Saxo na tiskové konferenci oznámil, že trpí rakovinou varlat. Týmový lékař předpokládá, že se Basso z nemoci plně vyléčí.

Na rakovinu se přišlo poté, co měl Basso v páté etapě pád, při němž si mírně poranil levé varle. 

„Cítil jsem v něm bolest i v dalších dnech. Včera jsme mluvili s lékařem Tour de France, rozhodli jsme se pro speciální vyšetření v nemocnici a zjistili jsme tuhle špatnou zprávu. Mám malý nádor v levém varleti,“ řekl sedmatřicetiletý závodník, jenž po prvním týdnu Tour figuroval na 158. místě.

„Je jasné, že musím skončit a vrátit se do Itálie. Náš doktor je v kontaktu se specialistou v Itálii a co nejdříve bych se měl podrobit operaci. Samozřejmě nemůžu přidat moc dalších podrobností, protože jsme se to dozvěděli teprve před dvěma hodinami, ale musím odjet,“ dodal Basso.

Lékař týmu Tinkoff-Saxo Piet de Moor uvedl, že je optimistický v prognózách, že se Basso z nemoci plně zotaví. 

Na Tour de France skončil Basso před deseti lety celkově na druhém místě za Lancem Armstrongem, jemuž byla rakovina varlat diagnostikována v roce 1997. „Stále ještě čekáme na výsledky některých vyšetření, ale rozhodnutí už padlo. Ivan musí co nejrychleji domů a zahájit léčbu. Podle toho, co odhalí výsledky, tak se rozhodneme o dalších krocích,“ řekl.

„Myslím na Ivana a přeju mu vše nejlepší, když se vydává na cestu s rakovinou. #IvanSTRONG!!“ napsal na twitteru slavný Američan, jenž dodatečně přišel o svých sedm triumfů na Tour z let 1999-2005 kvůli užívání zakázaných látek.

Basso, jenž si během kariéry odpykal kvůli dopingu dvouletý distanc, dosáhl na stupně vítězů na Tour i v roce 2004 díky třetímu místu. 

Domácí Giro d’Italia ovládl dvakrát: poprvé slavil v růžovém dresu v roce 2006, triumf zopakoval o čtyři roky později. Na Vueltě je jeho maximem čtvrté místo z roku 2009.

Budeme bojovat i za něj, říká Kreuziger

"Samozřejmě nás to všechny moc mrzí, ale zdraví je jen jedno a nejdůležitější je, aby se Ivan dal co nejrychleji do pořádku. Věřím, že se to povede, protože lékaři na ten problém přišli včas," uvedl na svém webu Kreuziger. 

"Bude nám na Tour chybět, ale musíme se ještě víc semknout a bojovat i za něj, abychom splnili náš cíl, což je žlutý dres pro Alberta," prohlásil Kreuziger.

Odstoupení sedmatřicetiletého Itala nijak zásadně neovlivní jeho roli v týmu před vjezdem do Pyrenejí. 

"Pořád platí, že by měl s Albertem jako poslední zůstávat Majka, ale uvidíme, jak to půjde nám ostatním. Jenom Rafal nestačí a bylo by ideální, aby nás s Albertem v horách zůstávalo víc co nejdéle," uvedl český cyklista.

ČTK