10. listopadu 2015 14:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Legenda se vrací k trénování. Lendl bude v Americe cepovat juniory

Tenista Ivan Lendl při exhibici v Ostravě v roce 2010. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tenista Ivan Lendl při exhibici v Ostravě v roce 2010. | foto: archiv MAFRA

HILTON HEAD Jednal s Tomášem Berdychem. Pomáhal testovat raketu Grigoru Dimitrovovi. Ivan Lendl se po loňském rozchodu s Andym Murraym a operacích obou kyčlí vrací k trénování. Nedomluvil se však s nějakou hvězdou. Najala ho americká tenisová asociace USTA. Pracuje s mladými hráči.

Vypadalo to skoro jako kouzlo. V době panování superhvězd Rogera Federera, Rafaela Nadala a Novaka Djokoviče proslul svéhlavý Skot Andy Murray jako věčný čekatel na velký titul.

Pak angažoval Lendla, nováčka mezi kouči, který se do cirkusu ATP Tour vrátil po spoustě let.

A rázem vyhrál olympiádu, US Open a Wimbledon. Loni v březnu oznámili rozchod, od něhož Murray na další opravdu velkolepý triumf čeká.

V tenisových kruzích se často psalo a debatovalo o tom, koho se Lendl ujme příště. A zda s ním dokáže stejný zázrak jako s Murraym. „Když se naskytne vhodná situace, budu o tom přemýšlet,“ opakoval osminásobný grandslamový král.

Loni na podzim se nedomluvil s Berdychem, jako plané se ukázaly zvěsti o spolupráci s Bulharem Dimitrovem.

Ivan Lendl si v tenisovém důchodu užívá golfu.

Ivan Lendl si rád zpestřuje volný čas hraním golfu.

„Jen jsem mu pomáhal testovat rakety,“ řekl Lendl v létě na US Open, kde taky vyprávěl, jak na Floridě podstoupil operaci kyčle a jak se chystá na druhou. „Dokud nebudu fit, nemůžu trénovat,“ pravil.

Jednoho z nejchytřejších mužů v branži nakonec neulovila žádná celebrita. Lendl (55) se upsal americké asociaci USTA, v jejímž rozvojovém programu cvičí šest nadějných chlapců ve věku 15 a 16 let.

„Baví mě dělat s mladými hráči,“ řekl agentuře AP. „Baví mě sledovat, jak se učí. Hodně se ptají. Zkoušejí různé věci. Prahnou po zlepšení.“

Američané na ATP Tour neprožívají zrovna úžasnou éru. Žádný z jejich reprezentantů se od roku 2011 nedostal do grandslamového čtvrtfinále.

Od září 2003, kdy Andy Roddick dobyl US Open, žádný nedosáhl na některý ze čtyř nejslavnějších titulů. Lendl se má zasloužit o změnu.

„Ptáte se kluků, jakým stylem by chtěli hrát. Kdo je jejich vzorem. Hledáte jejich slabiny a snažíte se je odstranit,“ popisoval svůj postup.

Fandí Murraymu i Berdychovi

„Je fajn pomáhat jim naplňovat jejich představu, pokud s ní aspoň trochu souhlasím. Kdyby mi dvoumetrový čahoun tvrdil, že chce hrát jako Rafa (Nadal), asi bychom se o tom museli trochu víc pobavit.“

Lendl dál sleduje samotnou špičku. Přeje Murraymu i Berdychovi. A nevylučuje, že si jednou znovu plácne s některým z es.

„Nevím, jestli se to stane, kdy se to stane, na jaké úrovni se to stane,“ prohlásil. „Ale když se naskytne něco, co mi bude dávat smysl, vždycky to zvážím.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!