9. září 2019 13:02 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jak do čtvrtfinále MS v basketbale? Češi musí fandit Američanům, kteří skupiny umí

Basketbalisté USA se radují z výhry nad Českem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Basketbalisté USA se radují z výhry nad Českem. | foto: Reuters

PRAHA Čeští basketbalisté potřebovali k jistotě senzačního postupu do čtvrtfinále světového šampionátu porazit Řeky. To se nakonec nepovedlo, favorité z jihu Evropy zvítězili 84:77, přesto je velká šance, že si svěřenci Ronena Ginzburga zahrají mezi nejlepšími osmi týmy planety.

Po třech výhrách v řadě sice opět padli, přesto mohou být čeští basketbalisté spokojeni. S favorizovanými Řeky prohráli „jen“ o sedm bodů a díky tomu mají lepší celkové skóre.

Čeští basketbalisté slaví postupovou porážku. V případě vítězství USA jdou do čtvrtfinále

To ale bude o umístění v osmifinálové skupině rozhodovat až ve chvíli, kdy Američané porazí Brazilce v zápase, který budeme od 14:30 hodin sledovat v aktualizovaném článku na našem webu.

Češi, Řekové a Brazilci by se totiž srovnali na stejném počtu bodů a Satoranský a spol. z tohoto srovnání vycházejí dle kritérií nejlépe.

Existuje samozřejmě i varianta, že jihoamerický celek favorita turnaje, který přicestoval do Čína s mladým a progresivním celkem, porazí. V minulosti se to Brazilcům již povedlo, a to hned pětkrát z dvanácti vzájemných soubojů. Pravdou ale je, že poslední jejich výhra se datuje už do roku 1986 (MS) a že poslední tři měření sil ovládli Američané.

Poslední ale velmi těsně, na zlatém MS 2010 po výsledku 70:68.

Basketbalisté USA se radují z výhry nad Českem.
Američtí basketbalisté se radují z výhry v nervydrásající koncovce,

Právě na tomto i následujícím MS 2014 pak Američané vyhráli všech devět zápasů. Naposledy na světovém šampionátu prohráli před třinácti lety v semifinále s Řeckem (95:101). Hned třikrát na MS prohráli o čtyři roky dříve, ovšem pouze jednou ve skupinové fázi (s Argentinou 80:87), dvakrát padli na bronzovém šampionátu v roce 1998 (jednou v základní skupině s Litvou 82:84).

Obecně tak platí, že skupinové fáze zámořský celek umí a to i ve chvíli, kdy mu ve své podstatě o nic nejde. Potvrdí se to také proti Brazílii, která je outsiderem s kurzem 11 ku 1?

TABULKA SKUPINY
1.USA440348:2578
2.ČR532417:3958
3.Řecko532403:3828
4.Brazílie431336:3387
anvAntonín Vavrda

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.