21. listopadu 2009 14:46 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jak ukořistit tenisové hvězdy pro Prahu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Mats Wilander.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mats Wilander. | foto: ČTK

PRAHA Chci akustickou kytaru, zažádal si legendární Mats Wilander. Přání mu bylo splněno, včera mohl v paláci na pražském Žofíně ostatním zahrát.

Chci akustickou kytaru, zažádal si legendární Mats Wilander. Přání mu bylo splněno, včera mohl v paláci na pražském Žofíně ostatním zahrát.

Že je to detail? Také díky kytaře vstoupí slavný Švéd do dnešní exhibice věhlasných tenistů minulosti v pohodě. Podnik se jmenuje Advantage Tennis a začíná v 15.00 v O2 areně. Jak se vlastně taková exhibice rodí?

Přivést bývalé světové tenisty do Prahy napadlo lidi z agentury Česká sportovní už před rokem. "V předvánočním termínu jsme uspořádali zápas Peta Samprase s Radkem Štěpánkem a přesvědčili se, že o legendární hráče zájem je. Rozhodli jsme se přilákat do Prahy i další bývalé světové jedničky," říká manažerka projektu Petra Píchalová Langrová, bývalá profesionální tenistka.

Poté přistála na stole nabídka od jedné slovenské agentury, která vlastnila práva na projekt Boris Becker a jeho přátelé. "Po několika jednáních však bylo zřejmé, že bude lepší, když si zajistíme hvězdy na vlastní pěst," pokyvuje hlavou manažerka projektu.

Na scénu vstoupil Karel Nováček i se svými dobrými vztahy s mnoha legendami. První kontakty obstaral on.

"Mám výhodu, že nemusím představovat sebe, Prahu ani český tenis. Ve světě máme pořád zvuk," vysvětluje někdejší tenista první světové desítky.

Nestačí jen zvednout telefon Nestačilo ale zvednout telefon, vytočit číslo a prohodit pár slov. "Ptají se, co je to za exhibici a kdo přijede. Musí se sjednat termín, který vyhovuje všem. Na druhou stranu jsem nemusel nikoho přemlouvat. Všichni měli zájem," líčí Nováček.

Teprve pak mohla Píchalová Langrová se zástupci jednotlivých hráčů i legendami samotnými projednávat smlouvy, zařizovat letenky, termíny tréninků a plnit speciální přání.

Nakonec pro pražskou exhibici ukořistila Borise Beckera, Matse Wilandera, Stefana Edberga, Erika Jelena, Henriho Leconta, Carla-Uwe Steeba, Jiřího Nováka a Karla Nováčka. "Byla jsem mile překvapená. Všichni byli strašně příjemní," těšilo manažerku.

S nejkurióznější žádostí přišla právě švédská hvězda Wilander. "Chtěl akustickou kytaru, což mě zaskočilo – přece jen se zabýváme sportem, ne hudebními nástroji," přiznala bývalá tenistka. Wilander chtěl cvičit své hudební představení na galavečer, který se včera uskutečnil na Žofíně, kde se hvězdy mimo jiné představily sponzorům. Wilander hrál, Henry Leconte zpíval, Carl-Uwe Steeb tančil, také ostatní se bavili.

Právě sponzoři celou akci živí. Přivézt do Prahy tenisty, kteří svého času získali dohromady devatenáct grandslamových titulů, není levná záležitost.

"Výše jejich honorářů se vztahují k tomu, jak bývali úspěšní. Cena takového Beckera či Edberga přesahuje milion korun," přibližuje Nováček. Přidá-li se cena za nájem O2 areny, reklamní billboardy a pořádání akcí pro sponzory, částka za pořádání se vyšplhá přes deset milionů. To potvrzuje i šéf České sportovní Miroslav Černošek. "Čisté výdaje se přehoupnou ze sedmimístné cifry na osmimístnou," říká. Letošní exhibice tak bude o třetinu dražší než loňská show Štěpánka se Samprasem.

Pořadatelům se však nevyhnula jedna omluvenka.

Největší hvězda exhibice Boris Becker se na kurtu neukáže. Před časem podstoupil operaci kyčlí a regenerace se nečekaně protáhla. Bude alespoň přítomen v hale, splní si povinnosti plynoucí ze smlouvy a oslaví s diváky své zítřejší dvaačtyřicáté narozeniny.

S myšlenkami na Agassiho Aby byla náhrada za Beckera alespoň zčásti adekvátní, pozvala za něj Píchalová-Langrová hned dva tenisty – maďarskou legendu Balázse Taróczyho a československého semifinalistu Davis Cupu, Slováka Miloslava Mečíře.

A koho se dočkáme v Praze příště? Černošek plánuje v horizontu několika let přilákat i Agassiho, který i po svém drogovém přiznání stále platí za jednoho z nejdražších vysloužilých tenistů.

Tenisové legendy nerezaví

Kdysi jich byly plné kurty. Jen těžko hledali s raketou konkurenci. Od doby, kdy opustili profesionální tenis, už uběhla spousta let, přišel Federer, Nadal a také styl hry se změnil. Hráčské legendy však žijí dál a táhnou diváky. Kolik si bývalé hvězdy přibližně vydělají za jednu odehranou exhibici?

Andre Agassi (39) Je jediným mužem tenisové historie, který získal takzvaný Golden Slam. Vyhrál totiž na všech grandslamových turnajích a v roce 1996 přidal v Aténách i vítězství na olympiádě. Patří navíc mezi nejcharizmatičtější tenisty. "Jeho cena se blížila Samprasovi, ale teď klesne, protože ve své knize přiznal, že v roce 1997 opravdu bral drogy," komentuje Černošek. Agassi však stále platí za jednu z nejdražších bývalých hvězd.

Pete Sampras (38) Patří mezi vůbec nejlepší tenisty všech dob. Jeho rekordních čtrnáct grandslamových titulů překonal teprve letos Švýcar Roger Federer. "Je zdaleka nejdražší bývalou hvězdou současnosti," říká Miroslav Černošek, šéf České sportovní, která loni organizovala předvánoční Samprasovu exhibici s Radkem Štěpánkem.

Boris Becker (41) Šestinásobný grandslamový vítěz byl znám pestrým sexuálním životem, nemanželským dítětem, které dlouho nechtěl přiznat, i výbuchy vzteku na hřišti. Na rozdíl od McEnroa však agresi neprojevoval směrem k rozhodčím či protihráči. Nadával především sobě, třískal raketou.

Björn Borg (53) Slavný Švédský tenista v sedmdesátých letech kraloval antuce i trávě. Šest let za sebou vyhrál French Open, pětkrát opanoval Wimbledon. Na grandslamových turnajích vyhrál devadesát procent svých zápasů ve dvouhře. Byl jedním z prvních tenistů své doby, který nehrál styl servis-volej.

John McEnroe (50) Americká legenda osmdesátých let se kromě bezchybných volejů a zisku sedmi grandslamových titulů proslavila především bouřlivou povahou. Často se hádal s rozhodčími a jednou dokonce napadl reportéra, kterému po prohraném zápase rozbil jeho vybavení. Údajně hlavně kvůli jeho výstřelkům ATP později zpřísnila pravidla a nerudné chování tenistů od té doby trestá.

  • 0Diskuse