Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jako fotbalista a herec zářil. Byl O. J. Simpson i nemilosrdný vrah?

O.J. Simpson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O.J. Simpson | foto: nbclosangeles.com

PRAHA Tomu příběhu se nechce věřit. Vždyť zní jak z pera laciného hollywoodského scenáristy. O. J. Simpson se stal v lize amerického fotbalu NFL hvězdou, pak členem síně slávy. Proslavil se také hraním – právě v Hollywoodu; i v Česku je dobře známá třeba postava nešikovného detektiva Nordberga z trilogie Bláznivá střela. Úspěšný život Simpsonovi skončil, když před dvaceti lety stanul před soudem za dvojnásobnou vraždu. Trestní proces, denně přenášený největšími americkými televizemi, skončil jeho osvobozením, civilní ho však uznal vinným a Simpson musel zaplatit 33,5 milionu dolarů.

Bylo to poklidné předměstí Los Angeles. Krátce po půlnoci 13. června 1994 však klid narušily sirény policejních vozů. Před jedním z domů se nacházela scéna hrůzy. Po bílých dlaždicích na zemi tekly rudé potůčky, krev byla všude okolo.

V jejím centru ležela dvě těla – ženské a mužské. Nicole Brownová Simpsonová a Ronald Goldman byli brutálně zabiti. „Musela to být vražda ze vzteku či vášně. Oběti měly mnoho bodných a řezných ran, hlavně na krku,“ řekl BBC Tom Lange z losangeleské policie, hlavní detektiv případu.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Policie věděla, kam se poté vydat. Bývalý manžel musí být v podobných případech vždy informován a hlavně bývá často jedním z hlavních podezřelých. Oním bývalým manželem byl O. J. Simpson, afroamerická sportovní hvězda, známá z televize i kin.

Simpson (narozen 9. července 1947) vyrůstal v San Francisku jako dítě postižené křivicí. V pěti letech se jeho rodiče rozvedli a on zůstal pouze s matkou.

Možná i proto nebyl bezproblémovým dítětem. Vstoupil do jednoho z pouličních gangů, krátce byl kvůli tomu i v „pasťáku“. Nakonec ale u něj vyhrála láska k.americkému fotbalu.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...