Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jako kdybych to vybojovala já, usmívá se Zátopková

Sport

  14:11
PEKING - Z nákupu se včera Dana Zátopková vrátila ve výtečné náladě. „Lidi se na mě na ulici usmívali a gratulovali mi k tomu, co Barbora dokázala. Jako kdybych to zlato vybojovala já,“ usmívala se šťastně bývalá olympijská vítězka.

Vítězná oštěpařka. foto: ČTK

* LN Kde jste se na nezapomenutelný závod oštěpařek dívala?

Doma a byla jsem sama. Na čtvrtek jsem si rezervovala volno, abych si závod náležitě užila.

* LN Jak jste si drama se šťastným koncem užívala?

Prožila jsem si to s Bárou naplno. Když ale začalo během závodu pršet, říkala jsem si: Ježíšmarjá, to se muselo stát zrovna teď? Dost mě překvapila hlavně ta Ruska Abakumovová. Moc jsem s ní nepočítala, skoro vůbec ji neznám. Házela ale dravě a bylo na ní dost vidět, jak moc chce vyhrát. Poslední hod Báry ale skončil úplně světově. Znovu prokázala, že má srdce pro velkou příležitost a ničeho se nezalekne.

* LN Vy jste věřila, že by posledním hodem dokázala ještě vývoj závodu zvrátit ve svůj prospěch?

O tomhle jsem vůbec nepřemýšlela. Volala jsem na ni v televizi: Báro, kopni do toho! Spíše jsem si říkala, aby se při posledním pokusu srovnala technicky. Aby nechala hezky rameno vzadu, zapojila optimálně nohy a na nic nezapomněla.

* LN Když Špotákové hráli českou hymnu, vybavily se vám v hlavě sladké okamžiky z olympiády v Helsinkách?

Ale samozřejmě že ano. Když Báře začali hrát hymnu, bylo vidět, že jí je do breku. Zpívala na nejvyšším stupni tu naši krásnou hymnu a bylo to moc hezké. Říkala jsem jí na tu dálku: Báro, hrají to pro tebe, tak si tyhle vzácné chvíle užij a prožij. Já si je dříve také prožila, takže vím, co se člověku na stupních vítězů odehrává v hlavě. Dušička se zmítá dojetím a radostí a kdoví čím ještě. Prožívala jsem tyhle chvíle s ní a rozuměla jsem jí. Určitě víc než lidé, kterým se něco podobného nepovedlo. Moc jí tenhle úspěch přeju a chystám si pro ni dárek.

* LN Nejspíš ho neprozradíte...

Ne, ne, ale už ho mám vymyšlený, aby měla hezkou vzpomínku...

* LN Znáte se se Špotákovou hodně dobře?

Osobně Báru moc neznám; tedy aspoň ne tak do hloubky, abych mohla říct, že se známe dobře. Ale každý člověk kolem sebe něco vyzařuje. A z Báry to je upřímnost a sympatická povaha. Nic nepředstírá a také se nikdy nevytahuje.

* LN Určitě jste si uvědomila, že na olympijské zlato v ženském oštěpu se v Česku čekalo dlouhých 56 let...

Já jsem takový oštěpařský patriot... Dříve jsem při závodech hodně fandila Honzovi Železnému a teď tedy zase Báře. Jsem šťastná, že máme tak vynikající oštěpařku, a moc mě taky potěšilo, když na mě v pátek na ulici v Praze mávalo tolik lidí. Moc mě to optimisticky naladilo. Až Báru potkám, řeknu jí, že jsem za ni přijímala gratulace...


Oštěpařská legenda

Zátopková a Špotáková: jediné Češky, které vyhrály na olympiádě oštěpařskou soutěž. Zátopková se radovala v roce 1952 v Helsinkách ve stejný den, kdy její muž triumfoval na trati 5000 metrů. O osm let později v Římě získala stříbro.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat