27. května 2014 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jako velký talent obstál v NBA, při autonehodě ale Petrovič zemřel

Dražen Petrovič. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dražen Petrovič. | foto: sports.yahoo.com

PRAHA Když se ta smutná zpráva v úterý 8. června 1993 rozkřikla, zůstal v němém šoku nejen svět pod koši. Osmadvacetiletý Dražen Petrovič se stal večer předtím obětí autonehody na dálnici Norimberk - Mnichov. Volkswagen Golf řídila přítelkyně basketbalového idolu, vzadu seděla další mladá žena. Obě byly těžce zraněny. Petrovič, jenž nepřipoután pospával vedle řidičky, proletěl předním oknem a byl na místě mrtev.

K nehodě došlo v silném dešti. Řidička červeného vozu ani přes intenzivní brzdění nedokázala zabránit nárazu do kamionu, který po smyku zůstal stát napříč dálnice.

„Pořád jsme tomu nemohli uvěřit, bylo nám hrozně, v kanceláři padla láhev whisky a po ní druhá,“ vzpomíná na tragickou událost tehdejší basketbalový odborník z redakce záhřebského deníku Sportske novosti Eduard Tartaglia, nyní již důchodce.

„Vždyť ještě v neděli o půlnoci jsme spolu ve Wrocławi, kde naši hráči tenkrát vybojovali postup na mistrovství Evropy v Německu, hovořili. Při loučení mi Dražen, vynikající člověk, řekl: uvidíme se v Berlíně na šampionátu.“

Dražen Petrovič, idol nejen chorvatské mládeže, která si bez jeho plakátu nedokázala představit stěny pokoje, zářil na postu středního rozehrávače. Nejprve doma v Šibeniku, v roce 1984, coby obrovský talent, pak přestoupil do Cibony Záhřeb.

V předním klubu tehdejší Jugoslávie se v letech 1985 a 1986 výrazně podílel na zisku titulu v Poháru mistrů evropských zemí, elitní klubové soutěži kontinentu, byl také u olympijského bronzu z Los Angeles 1984.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.