Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tour je něco víc, jiná dimenze, žasl Bárta před nejslavnějším závodem

Tour de France

  8:06
LEEDS (Od našeho zpravodaje) - Zažil už Vueltu, která se v elitním klubu závodů kategorie Grand Tours bere za toho třetího vzadu. Jan Bárta, časovkářský mistr republiky a tažná lokomotiva týmu NetApp-endura, jel už i Giro, italského dravce, který se kvalitou tlačí k vrcholu. Ale po prvních dnech v cirkuse s nápisem Tour de France musel český závodník uznat: "Obrovská akce! Podle prvních dojmů bych řekl, že se to nedá s ničím jiným srovnat. Tour je opravdu něco víc."

Český cyklista Jan Bárta. foto: netapp-endura.com

Leeds svítí žlutou, Tour tu vykukuje na každém kroku. A cyklisté, byť ještě neukrojili ani závodní metr, žasnou nad atmosférou, kterou Británie pro největší a nejslavnější závod planety přichystala. "Něco takového jsem nečekal," povídal 29letý český závodník a z jeho tváře nezmizel nadšený úsměv.

Bártovo cyklistické snění začalo mítinkem pro závodníky v městském divadle. Celý peloton se tam sešel, Froome, Cavendish, Cancellara, všichni týmoví šéfové, těm tu organizátoři připravili uvítací program, zavzpomínali na loňský ročník, uvedli ten letošní, stoprvní, pro muže NetAppu premiérový.

Pak se devítka v modrobílých dresech na kolech přesunula do Leeds Areny, kde se veřejnosti ti nejlepší z nejlepších představili. "Představování týmů probíhá všude, ale tady bylo opravdu obrovské," vyprávěl pak Bárta u týmového autobusu. "Ve srovnání se závody, co jsem viděl, je toto úplně jiná dimenze."

INFOGRAFIKA K TOUR DE FRANCE

Plný náhled po rozkliknutí

Roky je profesionálem, spoustu závodů už objel, ale rande se Starou dámou je jeho první. Silné, emotivní, takové, ze kterého se třesou kolena. "Určitě jsem byl nervóznější, ale zase tak zlé to není," uklidňoval. "Mám za sebou spoustu velkých závodů, kde fůra těch nejlepších už jela. Jsem na to relativně zvyklý. Ale na Tour je to opravdu všechno o kousek jinde."

V sobotu se peloton vydá na svou třítýdenní štaci z Yorkshiru do Paříže, tam bude 27. července korunován nový panovník Tour. I on však bude muset přečkat úvodní tři dny na klikatých a úzkých cestách v Británii. Zvlášť druhá, 201 kilometrů dlouhá z Yorku do Sheffieldu bude zrádná a bolavá.

První těžší překážka? Cote de Holme Moss

Na závodníky cení devět vrchařských zubů, sice jen nižších kategorií, ale snad ani kilometru nevede po rovině. "Dvojkový" kopec Cote de Holme Moss bude prvním vážnějším testem - na délku měří 4,7 kilometru, do výšky sice jen 521 metrů, ale místy má až 20procentní sklon.

"Projeli jsme si tu etapu a podle profilu je to horská etapa, Pořád nahoru dolů," kýval závodník NetAppu. "Nejsou to sice nijak dlouhé kopce, ale bude to hodně těžký den. Těch stoupání je tam dost, jsou sice kratší, ale prudká, do toho možná bude pršet, určitě foukat. Když jsme byli na prohlídce, vál uragán."

Bárta coby výborný tempař a chronický útočník by mohl v etapě pro klasikáře myslet vysoko. "Těžko říct, ale myslím, že by mohla být pro mě," dumal. "Uvidíme, jak se před startem domluvíme na poradě a co budu mít za úkol. Ale to hlavní v etapě bude pohlídat Lea Königa, aby nikde neztratil nějaký čas."

Autor:

Mohlo by vás zajímat