10. listopadu 2015 13:31 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Antidopingový expert: Část dopingových případů zřejmě zůstane neodhalena

Lilija Šobuchovová zaplatila svému trenérovi Melnikovovi 450 tisíc eur za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lilija Šobuchovová zaplatila svému trenérovi Melnikovovi 450 tisíc eur za... | foto: GETTY

PRAHA Ruskému sportu hrozí kolosální ostuda. Podle současného antidopingového komisaře Jana Chlumského je reálné, že Rusko kvůli systematickému užívání zakázaných látek ve vrcholovém sportu vyřadí ze všech atletických soutěží. Část dopingových případů prý ale přesto zůstane neodhalena.

Lidovky.cz: Co usuzujete z toho, že do aféry byla zapojená i moskevská antidopingová laboratoř, kterou WADA zbavila akreditace?
Účast této laboratoře je maximální odsouzeníhodná. Není jednoduché obejít kontrolní mechanismy, ale bohužel to jde.

Lidovky.cz: Je podle vás reálné, že by Rusko bylo vyloučeno ze všech atletických soutěží včetně olympijských her?
Reálné to je, přinejmenším pro ruskou atletiku. Ale asi i pro vzpírání a podobné sporty se značnými sklony k dopingu.

Lidovky.cz: WADA zveřejnila tabulku, která kromě masivního dopingu v Rusku ukazuje i na jednoho - zatím neznámého - hříšníka z České republiky. Co to může znamenat pro naši atletiku?
O tom nemám konkrétní informace, takže se nemohu vyjadřovat.

Lidovky.cz: Šéf ČOV Kejval se nechal slyšet, že pro sport je to vlastně dobrá zpráva - ukázalo se totiž, že bezpečnostní mechanismy fungují. Souhlasíte?
Souhlasím jen částečně. Některé „osamělé“ případy dopingu asi zůstávají neodhaleny. Případ ruské atletiky byl natolik křiklavý a cynický, že to nešlo přehlédnout.

Obvinění je podle šéfa Kremlu nepodložené

Ruské ministerstvo sportu v úterním prohlášení slíbilo, že obvinění ruské atletiky z rozsáhlého porušování antidopingového kodexu pečlivě prostuduje a poté přijme odpovídající opatření. Ministerstvo zároveň dodalo, že mnohé věci obsažené ve zprávě vyšetřovací komise WADA nejsou překvapením.

"Jsme si plně vědomi problémů v Ruské atletické federaci a ze své strany jsme udělali vše k nápravě situace," uvedl úřad a poukázal například na výměnu v čele federace i na postu hlavního trenéra.

"WADA by se měla držet reálných faktů a důkazů," upozornilo také ministerstvo. Obvinění ruských atletů z organizovaného dopingu posléze označil za nepodložené i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Bývalý šéf Ruské antidopingové agentury Nikolaj Durmanov ostře reagoval na obvinění, že ředitel moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov nařídil před loňským auditem WADA zničit přes 1400 uchovaných vzorků.

"To jsou normální praktiky, vzorky likvidují všechny laboratoře, protože je prostě není kde skladovat. Někdy o to žádají samy federace, když je vzorek A negativní. Neničí se jen ty, u kterých je z určitých důvodů výslovně požádáno, aby byly uchovány," citoval Durmanova R-Sport.