Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V Kreuzigerově pasu jsou velké změny v krátkém rozmezí, všiml si Chlumský

Roman Kreuziger, český cyklista | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Kreuziger, český cyklista | foto: ČTK

PRAHA Šéf exekutivy Antidopingového výboru ČR Jan Chlumský připustil, že křivky v biologickém pasu cyklisty Romana Kreuzigera obsahují poměrně velké výkyvy. Především s ohledem na to, v jak krátkém časovém období k nim docházelo. Nechce ale spekulovat, čím mohly být způsobeny, a předpovídat, jak celá kauza skončí.

Kreuziger v uplynulých dnech zveřejnil celou řadu dokumentů, které s jeho případem podezření z dopingu souvisejí. Ve snaze očistit své jméno nechal nahlédnout i do svého biologického pasu, aby potvrdil svá slova o tom, že hodnoty hemoglobinu a retikulocytů (vývojové stadium červených krvinek) nikdy nepřekročily vytyčené hranice. Tudíž, že nařčení ze strany Mezinárodní cyklistické federace UCI jsou lichá.

Chlumský ale nepřímo naznačil, že obavy ze strany UCI jsou do jisté míry pochopitelné. „Jsou tam určité velké změny v rozmezí několika dnů a týdnů,“ řekl Chlumský.

„To je to, co se nepozdává expertům na straně UCI, a zároveň to, co experti, které si naopak najal pan Kreuziger, zase obhajují. O to jde, to je to, co se bude řešit při arbitráži v Lausanne,“ poukázal Chlumský na řízení u Sportovního arbitrážního soudu (CAS), kam celý případ znovu dospěl. Na konečný verdikt si však musí všichni zúčastnění ještě nějaký čas počkat.

Rozhodčí komise ČOV začala v Praze na neveřejném zasedání projednávat případ...
Rozhodčí komise ČOV začala v Praze na neveřejném zasedání projednávat případ...
Zleva: Nairo Quintana, Alberto Contador a Roman Kreuziger.
Český cyklista Roman Kreuziger na Tour de France

Kreuzigerem zveřejněná data už Chlumský viděl dříve. „Ne vše, je toho velká spousta a nelze to obsáhnout při mém pracovním vytížení, ale ta zásadní data ano,“ řekl Chlumský. Antidopingový výbor se zúčastnil jednání Rozhodčí komise Českého olympijského výboru, ale nikoliv s rozhodujícím hlasem.

Zda jde u Kreuzigera o zcela standardní křivku, která se zdá UCI i bez výkyvu mimo stanovené hranice podezřelá, nechtěl spekulovat.

„Mohou být různé vlivy, které na tom mají nějaký podíl. Lidský organismus - jako každý jiný - podléhá různým vlivům. Teď jde jen o to, zda ty výkyvy jsou legální a farmakologicky vysvětlitelné, nebo zda k nim došlo po ilegálním zásahu,“ konstatoval Chlumský.

Kreuziger na svou obranu rovněž připustil, že přes deset let trpí nemocí štítné žlázy a pobírá substitutivní hormonální terapii, přičemž dávky jsou postupně zvyšovány a mají určitý vliv na krvetvorbu.

O všem ale UCI po celou dobu dobře ví. „Potíže se štítnou žlázou a léčba tu křivku nějakým způsobem určitě ovlivňují, ale do jaké míry k tomu dochází a docházelo ve zmiňovaných letech, to je věc těch odborníků a daleko mimo náš obzor,“ připustil Chlumský.

ČTĚTE TAKÉ

Silniční profesionál stáje Tinkoff-Saxo čelí podezření kvůli hodnotám v biologickém pasu z let 2011 a 2012, kdy závodil za stáj Astana, jež se hned několikrát během své působnosti potýkala a potýká s dopingem.

Jaký bude konečný ortel CAS, u níž UCI odvolání kvůli biologickému pasu dosud nikdy neprohrála - ale pokaždé kvůli překročeným hodnotám - nedokáže Chlumský odhadnout.

„Narazí na sebe dva expertní názory na té nejvyšší odborné úrovni. Těžko to předpovídat, jde o velmi komplexní a složitou věc. Jde o to, zda lze, nebo nelze normální cyklistikou a tréninkem dojít k takovýmto výkyvům. Přejme si jen, aby bylo rozhodnuto co nejdříve, ale přitom správně a spravedlivě,“ uzavřel Chlumský.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Jak bude probíhat protest fanoušků organizovaný chuligány? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jak bude probíhat protest fanoušků organizovaný chuligány? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Jak bude probíhat protest fanoušků organizovaný chuligány? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...