17. srpna 2010 17:40 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ján Svorada: Kreuziger může na Tour uspět v jakémkoliv týmu

Ján Svorada | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ján Svorada | foto: Reprofoto

PRAHA Ve své kariéře několik významných změn působiště zažil. Jako třiadvacetiletý si vyzkoušel angažmá v uznávané stáji Lambre a přes zastávku v Ceramiche Panaria zamířil do Mapei. Během patnácti let vystřídal hned čtyři profesionální týmy a připsal si triumf jak v etapách na Giro d'Italia, tak i na Tour de France a Vueltě.

Ján Svorada

Narozen: 28. 8. 1968 v Trenčíně
Profesionální kariéra:
1991 - 1995 Lampre (13 vítězství)
1996 Panaria (10 vítězství)
1997 - 1998 Mapei (26 vítězství)
1999 - 2004 Lampre (22 vítězství)
2005 eD´system (3 vítězství)

Vítěz pěti etap na Giro d'Italia a tří na Tour de France (včetně té závěrečné na Champs-Elysées).

"Po přestupu do Astany má na velké zlepšení," věští budoucnost svého mladšího kolegy Romana Kreuzigera, jenž vymění barvy Liquigas za ty Astany.

Co udělá s výkonností cyklisty změna týmu?

Takový přestup může závodníka ovlivnit velmi pozitivně. V předchozí stáji totiž mohl být klidně limitován, nenaplňoval své schopnosti, neměl důvěru, a to ho svým způsobem mohlo zpomalovat.
Polepšit si podobnou změnou proto může i po psychické stránce. Když pak cyklista cítí svou důležitost, je to pro něj jedině dobře a výkonnost jde nahoru.

Myslíte si, že budou kolegové k Romanu Kreuzigerovi přistupovat jako k jasnému lídrovi stáje i na trati?

Samozřejmě, každý tým potřebuje svého lídra. Jinak to ani v profesionální cyklistice nejde. Stejné to bude i teď v Astaně.

Podřídí se zkušený jezdec Vinokurov týmové strategii a pojede v prospěch o mnoho mladšího Kreuzigera?

Já myslím, že to bylo vidět už i na letošní Tour de France, kdy Vinokurov v prospěch Astany pracoval pro lídra Alberta Contadora, podobné to bude i s Kreuzigerem. Vinokurov dobře ví, že už je starší a moc dlouho závodit nebude... Roman je mladý a perspektivní, je příslibem pro budoucnost.

Má šanci v Astaně vystoupat na Tour ještě výš?

Rozhodně má. Romanovi předpoklady ke zlepšení rozhodně nechybí. Klidně by se mohl lepšit i v jiné kvalitní stáji, kdyby tam přestoupil.

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz