Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ján Svorada: Kreuziger může na Tour uspět v jakémkoliv týmu

Tour de France

  17:40
PRAHA - Ve své kariéře několik významných změn působiště zažil. Jako třiadvacetiletý si vyzkoušel angažmá v uznávané stáji Lambre a přes zastávku v Ceramiche Panaria zamířil do Mapei. Během patnácti let vystřídal hned čtyři profesionální týmy a připsal si triumf jak v etapách na Giro d'Italia, tak i na Tour de France a Vueltě.

Ján Svorada foto: Reprofoto

Ján Svorada

Narozen: 28. 8. 1968 v Trenčíně
Profesionální kariéra:
1991 - 1995 Lampre (13 vítězství)
1996 Panaria (10 vítězství)
1997 - 1998 Mapei (26 vítězství)
1999 - 2004 Lampre (22 vítězství)
2005 eD´system (3 vítězství)

Vítěz pěti etap na Giro d'Italia a tří na Tour de France (včetně té závěrečné na Champs-Elysées).

"Po přestupu do Astany má na velké zlepšení," věští budoucnost svého mladšího kolegy Romana Kreuzigera, jenž vymění barvy Liquigas za ty Astany.

Co udělá s výkonností cyklisty změna týmu?

Takový přestup může závodníka ovlivnit velmi pozitivně. V předchozí stáji totiž mohl být klidně limitován, nenaplňoval své schopnosti, neměl důvěru, a to ho svým způsobem mohlo zpomalovat.
Polepšit si podobnou změnou proto může i po psychické stránce. Když pak cyklista cítí svou důležitost, je to pro něj jedině dobře a výkonnost jde nahoru.

Myslíte si, že budou kolegové k Romanu Kreuzigerovi přistupovat jako k jasnému lídrovi stáje i na trati?

Samozřejmě, každý tým potřebuje svého lídra. Jinak to ani v profesionální cyklistice nejde. Stejné to bude i teď v Astaně.

Podřídí se zkušený jezdec Vinokurov týmové strategii a pojede v prospěch o mnoho mladšího Kreuzigera?

Já myslím, že to bylo vidět už i na letošní Tour de France, kdy Vinokurov v prospěch Astany pracoval pro lídra Alberta Contadora, podobné to bude i s Kreuzigerem. Vinokurov dobře ví, že už je starší a moc dlouho závodit nebude... Roman je mladý a perspektivní, je příslibem pro budoucnost.

Má šanci v Astaně vystoupat na Tour ještě výš?

Rozhodně má. Romanovi předpoklady ke zlepšení rozhodně nechybí. Klidně by se mohl lepšit i v jiné kvalitní stáji, kdyby tam přestoupil.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat