Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jan Veselý nadchl Bělehrad

Sport

  14:19
BĚLEHRAD/PRAHA - Basketbalový Bělehrad má nový hit. Jmenuje se Jan Veselý, v dubnu mu bude devatenáct a hraje v dresu Partizanu Bělehrad, týmu srbského mistra. A nikoli jen symbolicky. Byl při tom, když Partizan v Eurolize v domácím prostředí porazil slavný Real Madrid nebo když si z Moskvy odvezl skalp obhájce trofeje CSKA. A v nedávném duelu s řeckým Panioniosem, v němž Partizan doma získal jistotu postupu mezi šestnáct nejlepších týmů Evropy, se dokonce stal střelcem zápasu s 19 body

Veselý je považován za ohromný talent. foto: www.kkpartizan.rs

"Veselý vystřílel postup,“ napsal bělehradský deník Danas na adresu 210 cm vysokého a mimořádně pohyblivého odchovance mládežnického klubu Hadi Ostrava.

* LN V Česku působí basketbalisté ze zemí bývalé Jugoslávie, které jsou plné talentů, ale opačná cesta nebývá zvykem. Po angažmá Jiřího Welsche v Lublani jste teprve druhý. Jak k tomu došlo?

 Před časem jsem hrál za českou „šestnáctku“ proti Slovinsku a jejich trenér mě lákal do Lublaně. S rodiči jsme se rozhodovali mezi Olimpijí a Slovanem, volba padla na Slovan, kde se dobře starají o mládež.

* LN Dobrá, ale kudy vedla cesta do Bělehradu?

 Loni jsme se Slovanem hráli s Partizanem v Jadranské lize, kterou hrají nejlepší týmy z bývalé Jugoslávie ještě mimo své ligové soutěže, a přišel za mnou srbský trenér Dušan Vujoševič. Kluby se nějak dohodly a v létě jsem se po roce a půl stěhoval.

* LN Do Lublaně jste odešel v necelých sedmnácti letech - jak jste to řešil se školou?

 Po prvním ročníku jsem přerušil gymnázium v Ostravě, v Lublani jsem se pak učil slovinštinu a angličtinu. Teď dělám dálkově školu sportovního managementu v Novém Jičíně, jsem ve druháku.

* LN Když jste v létě přijel do Bělehradu, co vás nejvíc překvapilo?

 Když nepočítám příjemné město a lidi, tak tréninky. Bylo to o něčem úplně jiném, než co jsem znal - všichni strašně makali, takovou disciplínu jsem nikdy neviděl.

* LN Věděl jste dřív, co je Partizan za klub?

 Nevěděl jsem nic! (úsměv) Začal jsem se o tom bavit až s mladými spoluhráči a trenérem Vujoševičem - on byl vlastně hlavní důvod, proč jsem do Partizanu přišel. Ačkoli basket na vyšší úrovni nikdy nehrál, ví o něm úplně všechno. Je přísný, ale naučí hodně.

* LN Kvůli Partizanu jste loni vynechal letní soustředění seniorské reprezentace, kam vás pozvali poprvé. Nemrzí vás to?

 Kdepak, s manažerem reprezentace Jiřím Zídkem jsem v kontaktu. Loni v létě jsem sice pár dní volna v Česku měl, ale musel jsem si dodělat něco ve škole.

* LN Měříte 210 centimetrů - to jste zdědil po rodičích?

 Určitě. Mamka hrála volejbal a měří 191, táta zase basketbalovou ligu za NH Ostrava a má 201. Mimochodem, právě jejich sportovní minulost byla rozhodující při řešení otázky, zda jít do Lublaně. Vyhrál basket, samozřejmě.

* LN Partizan má halu pro sedm tisíc diváků, při utkáních Euroligy je pravidelně vyprodáno. Jak se hraje v takovém prostředí?

 Fantasticky, publikum je naším šestým hráčem. To povzbuzování je obrovská motivace, nedovolíte si něco vypustit.

* LN Jak vás přijali fanoušci, poznávají vás lidé na ulici?

 Občas ano, při mé výšce to asi jinak nejde... (smích) Dávají najevo, že mi fandí, ale to je taky motivace. Proto se snažím hrát co nejlíp.

* LN Kde v Bělehradě bydlíte?

 V malém bytě kousek od haly. Mamka měla strach, ale v podobných podmínkách jsem „přežil“ rok a půl v Lublani, už to zvládám. Přítelkyně za mnou přiletí jednou za měsíc, rodiče taky, kamarádím se s mladými spoluhráči, takže úplně sám nejsem. Jen si nevařím, na jídlo chodím do restaurací. Ale jako profesionál mám peněz celkem dost, ještě ušetřím.

* LN V diskusním fóru na klubovém webu jeden z fanoušků vyzval k tomu, aby vám v zájmu tamní reprezentace dali srbské občanství. Co vy na to?

 Ptali se mě na to i novináři, jednou dokonce při nějaké televizní show. Odpověděl jsem, že je to velký kompliment, ale jsem patriot a chci hrát jen za Česko.

* LN Také z Partizanu odcházejí hráči za lepším, do západní Evropy nebo do NBA. Je to i váš sen?

 Určitě. Prvním byla Euroliga, což se mi už plní, NBA by mohla být dalším krokem. Ale všechno má svůj čas, smlouvu mám na pět let.

***

Fantazie, rozplývají se fanoušci Partizanu „Ten kluk má fantastický potenciál, potřebuje ještě trochu svalů a zkušeností, aby byl naprosto suverénní. Ale čas pracuje pro Jana. Má před sebou velkou kariéru, a díky trenérovi, který přesvědčil vedení klubu, že toho mladého Čecha potřebujeme.“
Tanasije

 „Janův příchod byl mistrovským tahem, přeju mu hodně štěstí. Ještě tři roky, a usměje se na něho NBA. Ať žije Veselý!“
Dragan

 „Veselému bych dal hned srbský pas, brzy se ukázalo, jaký je to špičkový talent. Všechna čest trenérovi, měl fakt dobré oko.“ cyklista v dresu Partizanu „Co jsi předvedl proti Řekům, byla fantazie. Jen tak pokračuj, chlapče, Dušan z tebe udělá chlapa i pořádného basketbalistu.“
hasič

Zdroj: vybráno z diskusního fóra na webu basketbalového Partizanu Bělehrad

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat