Janda obsadil v Planici 29. místo a v nedělním závěrečném závodu sezony na slovinském mamutím můstku už nemůže o prvenství v celkové klasifikaci přijít. Jeho největší soupeř Fin Janne Ahonen skončil jedenáctý. Závod vyhrál Nor Björn Einar Romören, který v obou kolech předvedl nejdelší let dne 224 metrů.
Janda vystřídal na trůnu právě Ahonena, který vládl Světovému poháru v uplynulých dvou letech. Základ k historickému úspěchu položil v první polovině seriálu, v níž vyhrál pět závodů a společně s finským rivalem se radoval z triumfu na Turné čtyř můstků. Po nepovedeném vystoupení na olympijských hrách se Janda probojoval na stupně vítězů už jen jednou, ale náskok před Ahonenem uhájil.
Do dnešního závodu v neoblíbených letech Janda vstoupil třicátým místem, o které se shodným pokusem o délce 194 metrů podělil s Japoncem Noriakim Kasaiem, a do druhého kola postoupili jako poslední. Jan Matura obsadil výkonem 186,5 metru 35. místo a nekvalifikoval se do druhé části závodu. V ní za sebe Janda díky letu do vzdálenosti 194,5 metru odsunul Kasaie a Nora Larse Bystöla a dal ještě Ahonenovi možnost bojovat o celkový triumf.
Finský rival sice o tři a půl metru vylepšil svůj výkon z prvního kola, ale ani 212,5 metru nestačilo k tomu, aby obsadil potřebné druhé místo a odsunul definitivní rozhodnutí o vítězi Světového poháru až na neděli.
Vítězstvím v seriálu Janda překonal druhá místa Pavla Ploce (1988) a Jaroslava Sakaly (1993). Světový pohár v olympijském sportu vyhrál jako vůbec první český
lyžař v historii. Skikros, v němž letos podruhé za sebou získal pohárovou trofej Tomáš Kraus, do programu her nepatří.
Sedmadvacetiletý závodník Dukly Frenštát vybojoval v tomto ročníku celkem deset medailových umístění a dominuje i pořadí podle vydělaných prémiích. Od pořadatelů inkasoval dohromady 184.250 švýcarských franků (přes 3,3 milionu korun podle aktuálního kurzu).