Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jde se do boje. Házenkáře čekají na MS noční zápasy

Sport

  10:00
PLZEŇ - V Česku na začátku roku 2015 vládne zima: v noci mrzne, místy sněží. Tady je naopak aktuální předpověď pro tento týden v Dauhá: slunečno, odpolední teploty až 23 stupňů... Příjemné klima je však jen bonus, hlavní bude v Kataru pro český tým házená. Reprezentace se totiž po osmi letech vrací na světový šampionát – a ten jí začíná přesně za dva týdny.

Libor Hanisch z Česka. foto: ČTK

V pátek v Plzni bude tým poprvé kompletní. Na přípravném turnaji v Polsku ještě chybělo šest legionářů v čele s kapitánem Filipem Jíchou či brankářskými stálicemi Štochlem a Galiou.

Dosavadní bilance bez opor zní: jedna výhra, jedna prohra, jedna remíza. „Z Polska máme všichni trošku smíšené pocity, střídaly se tam horší momenty s lepšími. Dobře vidíme, kolik práce v krátkodobém i dlouhodobém horizontu musíme udělat,“ říká reprezentační manažer Karel Nocar.

Momentálně je v kádru 18 hráčů, dva z nich budou 10. ledna na závěr přípravy po generálkách v Německu vyřazeni. Zbytek 13. ledna zamíří do Dauhá. Tam se dá čekat házenkářský spektákl. Země s mimořádnými ambicemi pořádat důležité sportovní akce bere házenkářský šampionát velmi vážně. Nelze však zapřít, že se Katar konání velkých turnajů stále učí za pochodu.

Čechy čeká noční režim

„Pokud můžu srovnávat, třeba na loňské Euro nám tréninkový plán přišel mnohem dříve,“ líčí Nocar. „Je to trošku kostrbaté, člověk musí někdy urgovat. Ale věřím, že se všechno dostrká tak, aby to bylo v pořádku.“

Právě tréninkové možnosti vypadají zatím pro Česko dobře. Reprezentace bude hrát čtyři z pěti zápasů ve skupině od 21 hodin místního času, takže hráče čeká „noční“ režim. „Když přičtete jídlo a to, že zklidnit tělo a mysl po utkání chvíli trvá, většina neusne dřív než ve dvě ráno,“ říká Nocar, sám dlouholetý reprezentant. V Kataru by se tým měl připravovat vždy pozdě odpoledne či navečer, takže bude možnost sladit biorytmus.

I podobné detaily mohou hrát důležitou roli. Českým cílem by měl být postup ze skupiny, což nebude samozřejmý úkol: kromě tří silných celků z Evropy (Francie, Švédsko, Island) narazí také na dva národní týmy ze severní Afriky (Egypt, Alžírsko). Do osmifinále projdou čtyři.
První předpoklad tu zatím je: nominovaná osmnáctka je zdravotně v pořádku. Tým navíc získal užitečnou lekci, na niž by neměl zapomenout – poslední duel v Polsku proti Slovákům začal tak tragicky, že prohrával 0:7.

Nakonec vyhrál o gól, ale... „Buďme k sobě upřímní, za takový výkon se musíme stydět,“ říká Nocar. „Ukázalo se, že si nemůžeme dovolit být nepřítomní ani minutu. Ti, co nám přejí, dokážou pochopit, že se něco zkazí – ale jen pokud na hřišti necháme všechno.“

Autor: