Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jdou s dobou: slavný golfový klub umožní získat členství i ženám, chce zpět Open

Sport

  6:00
EDINBURG - Známý skotský golfový klub Muirfield nechal hlasovat své členy o tom, zda mohou získávat jeho členství také ženy. Pro změnu tradic Muirfieldu založeného v roce 1744 se nakonec vyslovilo přes 80 procent hlasujících a klub tak může znovu usilovat o šanci hostit British Open.

Zahraje si nyní v Muirfieldu i třeba sličná Paige Spiranacová? foto: Reprofoto

Už šestnáctkrát se hrál na greenech v Muirfieldu jeden ze čtyř tzv. „Major“ turnajů (obdoba tenisových grandslamů) – The Open Championship (British Open). Naposledy ale v roce 2013. O tři roky později poprvé v klubu došlo na hlasování změn pravidel tak, aby mohly získávat členství také ženy.

To je totiž jedna z podmínek pro případné pořádání zmíněného British Open. Hlasování v klubu proběhlo už loni v květnu, tehdy ale nebyla pro potřebná dvoutřetinová většina. Tentokrát již ano. Hlasování se zúčastnilo 92,7 procenta členské základy, tedy 621 lidí, pro se vyslovilo 498 (80,2 %), proti 123 (19,8 %).

„Těšíme se na setkání s ženskými členy klubu, které budou těžit z velkých tradic a hrát v přátelském duchu tohoto pozoruhodného klubu,“ řekl kapitán Muirfieldu Henry Fairweather, který zastupuje majitele hřiště Honourable Company of Edinburgh Golfers.

Kapitán Muirfieldu Henry Fairweather

Kapitán Muirfieldu Henry Fairweather

„Muirfield je opravdu úžasné hřiště pro pořádání British Open a těšíme se, že na jeho greeny opět vrátí. S ohledem na jejich hlasování potvrzujeme, že se vrací na náš seznam, ze kterého pořadatele vybíráme. Rovnoprávnost je pro nás s ohledem na, že golf je globálním sportem, nesmírně důležitá,“ kontroval ve svém prohlášení klub Royal and Ancient, který třetí major sezony pořádá.

V Murfieldu mohly dosud ženy sice hrát, ovšem pouze coby hosté, ve stejné pozici byly i v místní klubovně. Hřiště ale není jediným, které mění své tradice. Zmíněný Royal and Ancient se k tomuto kroku odhodlalo teprve v roce 2014 po 260 letech, další známé hřiště Royal St. George’s (pořadatel British Open 2020) tak učinilo předloni.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat