Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jdou s dobou: slavný golfový klub umožní získat členství i ženám, chce zpět Open

Sport

  6:00
EDINBURG - Známý skotský golfový klub Muirfield nechal hlasovat své členy o tom, zda mohou získávat jeho členství také ženy. Pro změnu tradic Muirfieldu založeného v roce 1744 se nakonec vyslovilo přes 80 procent hlasujících a klub tak může znovu usilovat o šanci hostit British Open.

Zahraje si nyní v Muirfieldu i třeba sličná Paige Spiranacová? foto: Reprofoto

Mladá golfistka náhle zemřela. Její rodina vybírala 500 tisíc na její pohřeb

Už šestnáctkrát se hrál na greenech v Muirfieldu jeden ze čtyř tzv. „Major“ turnajů (obdoba tenisových grandslamů) – The Open Championship (British Open). Naposledy ale v roce 2013. O tři roky později poprvé v klubu došlo na hlasování změn pravidel tak, aby mohly získávat členství také ženy.

To je totiž jedna z podmínek pro případné pořádání zmíněného British Open. Hlasování v klubu proběhlo už loni v květnu, tehdy ale nebyla pro potřebná dvoutřetinová většina. Tentokrát již ano. Hlasování se zúčastnilo 92,7 procenta členské základy, tedy 621 lidí, pro se vyslovilo 498 (80,2 %), proti 123 (19,8 %).

„Těšíme se na setkání s ženskými členy klubu, které budou těžit z velkých tradic a hrát v přátelském duchu tohoto pozoruhodného klubu,“ řekl kapitán Muirfieldu Henry Fairweather, který zastupuje majitele hřiště Honourable Company of Edinburgh Golfers.

Kapitán Muirfieldu Henry Fairweather

„Muirfield je opravdu úžasné hřiště pro pořádání British Open a těšíme se, že na jeho greeny opět vrátí. S ohledem na jejich hlasování potvrzujeme, že se vrací na náš seznam, ze kterého pořadatele vybíráme. Rovnoprávnost je pro nás s ohledem na, že golf je globálním sportem, nesmírně důležitá,“ kontroval ve svém prohlášení klub Royal and Ancient, který třetí major sezony pořádá.

V Murfieldu mohly dosud ženy sice hrát, ovšem pouze coby hosté, ve stejné pozici byly i v místní klubovně. Hřiště ale není jediným, které mění své tradice. Zmíněný Royal and Ancient se k tomuto kroku odhodlalo teprve v roce 2014 po 260 letech, další známé hřiště Royal St. George’s (pořadatel British Open 2020) tak učinilo předloni.