Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jdou s dobou: slavný golfový klub umožní získat členství i ženám, chce zpět Open

Zahraje si nyní v Muirfieldu i třeba sličná Paige Spiranacová? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahraje si nyní v Muirfieldu i třeba sličná Paige Spiranacová? | foto: Reprofoto

EDINBURG Známý skotský golfový klub Muirfield nechal hlasovat své členy o tom, zda mohou získávat jeho členství také ženy. Pro změnu tradic Muirfieldu založeného v roce 1744 se nakonec vyslovilo přes 80 procent hlasujících a klub tak může znovu usilovat o šanci hostit British Open.

Už šestnáctkrát se hrál na greenech v Muirfieldu jeden ze čtyř tzv. „Major“ turnajů (obdoba tenisových grandslamů) – The Open Championship (British Open). Naposledy ale v roce 2013. O tři roky později poprvé v klubu došlo na hlasování změn pravidel tak, aby mohly získávat členství také ženy.

To je totiž jedna z podmínek pro případné pořádání zmíněného British Open. Hlasování v klubu proběhlo už loni v květnu, tehdy ale nebyla pro potřebná dvoutřetinová většina. Tentokrát již ano. Hlasování se zúčastnilo 92,7 procenta členské základy, tedy 621 lidí, pro se vyslovilo 498 (80,2 %), proti 123 (19,8 %).

„Těšíme se na setkání s ženskými členy klubu, které budou těžit z velkých tradic a hrát v přátelském duchu tohoto pozoruhodného klubu,“ řekl kapitán Muirfieldu Henry Fairweather, který zastupuje majitele hřiště Honourable Company of Edinburgh Golfers.

Kapitán Muirfieldu Henry Fairweather

Kapitán Muirfieldu Henry Fairweather

„Muirfield je opravdu úžasné hřiště pro pořádání British Open a těšíme se, že na jeho greeny opět vrátí. S ohledem na jejich hlasování potvrzujeme, že se vrací na náš seznam, ze kterého pořadatele vybíráme. Rovnoprávnost je pro nás s ohledem na, že golf je globálním sportem, nesmírně důležitá,“ kontroval ve svém prohlášení klub Royal and Ancient, který třetí major sezony pořádá.

V Murfieldu mohly dosud ženy sice hrát, ovšem pouze coby hosté, ve stejné pozici byly i v místní klubovně. Hřiště ale není jediným, které mění své tradice. Zmíněný Royal and Ancient se k tomuto kroku odhodlalo teprve v roce 2014 po 260 letech, další známé hřiště Royal St. George’s (pořadatel British Open 2020) tak učinilo předloni.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.