Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jdu si pro tebe, Bolte. Kanadský mladík chce skalp legendy před jeho důchodem

Sport

  6:00
PRAHA - Bude to znovu nejsledovanější závod blížícího se mistrovství světa v atletice. Stovka mužů napíše v Londýně významnou kapitolu historie, ať dopadne jakkoliv. Na trůn odcházejícího Usaina Bolta si brousí zuby především mladík Andre De Grasse.

Andre De Grasse a Usain Bolt. foto: ČTK/AP

Pokud se nestane nic nepředvídatelného a nečekaného, postaví se v sobotu krátce před 22. hodinou jamajský fenomén Usain Bolt naposledy do bloků na startu stovky. Bude útočit na své čtvrté světové zlato na této trati. Magické trati.

„Je to nejvíc pro každého sprintera. Pokud jste nejrychlejším mužem planety, jste nejlepší v něčem, v čem soupeří od nepaměti všichni na celém světě,“ řekl před pár dny analytik CBS Sports a bývalý sprinter Anson Henry.

Proč ta slova? Už nějakou dobu se nejen v zámoří spekuluje o tom jediném: dokáže Usain Bolt uhájit svůj trůn a odejde jako neporažený král, nebo jej z něj sesadí někdo z mladých chrtů?

V jejich čele je především jedno jméno. Dvaadvacetiletý Kanaďan Andre De Grasse, který loni vybojoval na olympiádě v Riu stříbro na dvoustovce a byl dvakrát bronzový – na stovce a ve štafetě na 4 × 100 metrů.

A hlavně je to ten samý sprinter, na kterého se v semifinále dvoustovky culil o hlavu vyšší a o osm let starší Bolt. Svým gestem mu naznačil: „Ještě nenastal tvůj čas, chlapče.“ Že by si sám král vybral svého nástupce?

„Stali se z nás kamarádi. Řekl mi ‚Ještě mě neporazíš‘. Já mu na to odpověděl, že si jdu pro něj, že ho chci porazit. Byla to zábava, oba jsme se bavili a celý svět s námi,“ vzpomíná s odstupem téměř roku De Grasse.

Usain Bolt a Andre De Grasse.
Usain Bolt a Andre De Grasse.

Usain Bolt a Andre De Grasse.

Za těch zhruba 11 měsíců se mnohé změnilo. Na snímcích z Ria je De Grasse má oblečení ještě od značky Nike. Od nové sezony už ale závodí coby hvězda Pumy, která mu platí ročně 11 milionů dolarů.

Mladík, který začal s vrcholovou atletikou teprve před pěti lety, si i s bonusy může přijít až na trojnásobek této částky. Puma nikdy nenabídla sportovci vyšší premiérový kontrakt. Že v něm má prsty právě Bolt, není třeba spekulovat. Právě „jamajský blesk“ je největší hvězdou této německé firmy.

„Podpis smlouvy s Pumou byl pro mě zásadní krok. Byl jsem nervózní a chvíli o sobě pochyboval. Opravdu mohu Bolta nahradit? Mohu zvládnout ten tlak? Ale věděl jsem, jaké výhody to přinese mně a mojí rodině. Nemám důvod se bát, naopak,“ naznačuje De Grasse, že ho síla tohoto okamžiku na chvíli svázala.

Přehnaná a hraná skromnost? Slova trenéra kanadských sprinterů Kevina Tylera naznačují něco jiného. „Když Andre podepsal zmíněný kontrakt, šel a koupil si Hondu Accord. Hondu Accord! Chápete? Kdybych to byl já, už se vozím v lamborghini.“

Kde hledat původ této skromnosti, zarputilosti, touhy být nejlepší a skromnosti zároveň?

Usain Bolt a Andre De Grasse.

„Atletika mi zachránila život. Vzpomínám si, jak jsem přišel na svůj první závod v basketbalových kraťasech a půjčeném vytahaném triku. Startovací bloky mi nic neříkaly, viděl jsem je poprvé v životě,“ vzpomíná rodák z Markhamu.

Andre De Grasse

  • Dvaadvacetiletý kanadský sprinter je vysoký 176 cm a váží 70kg. Jeho největšími úspěchy jsou stříbro (200 m) a dva bronzy (100 m a 4×100 m) z OH 2016 a dva bronzy (100 m a 4×100 m) z MS 2015.
  • Oba o sobě mluví s respektem, považují se za přátele a kamarády. Přesto Jamajčana na nedávné Diamantové lize v Monte Carlu obvinil kanadský kouč z toho, že si vybírá soupeře pro své závody a že se záměrně nechtěl utkat s De Grassem před světovým šampionátem, aby neriskoval případnou porážku. Kanadský talent tak běžel v monackém knížectví jen štafetu.
  • Byť experti zužují duel na stovce MS v Londýně na soupeření De Grasse a Bolta, ani jeden z nich letos nevládne tabulkám.
  • Číslem 1 je americký talent Christian Coleman, který v semifinále univerzitního šampionátu zaběhl čas 9,82 s. Na seniorském americkém mistrovství prohrál ve finále s nestárnoucím Justinem Gatlinem. Ač umí skvěle i dvoustovku, rozhodl se Coleman stejně jako Bolt startovat v Londýně jen na stovce a ve štafetě.

Odstartoval ze stoje, lidé se mu posmívali. De Grasse zaběhl skvělý čas 10,9 sekundy. A v hledišti seděl i jistý Tony Sharpe, který hledal čtvrtkařské talenty. Zamiloval se ale do malého basketbalisty, který později přiznal, že si vyzkoušel i rekreační drogy. „Za vše vděčím své mamince Beverly, měla dvě práce, aby mě podporovala. Vozila mě na tréninky. Málokdo by se takto obětoval,“ vysvětluje.

Právě maminka je klíčovou osobou jeho života. Jeho otec se totiž vrátil zpět na Barbados ještě v době, kdy byl Andre batole.

V kontaktu jsou, ale je to podobné jako s kamarády v dětství. „Nevím, jak dopadli, asi moc dobře ne. Ze základní školy už nekomunikuji s nikým, ze střední mi zbyli asi dva. Nebylo to snadné období, vše změnilo, když mě maminka ze školy stáhla.“

Právě v tu dobu objevil kouzlo atletiky. A možná se zrodil nový král. „Je neopotřebovaný, nikdy nebyl výrazně zraněný, může být na vrcholu hodně dlouho,“ tvrdí Tyler.

„Chci být jedním z nejlepších. A pokud to chci dokázat, musím porazit Bolta,“ přidává De Grasse odhodlaně.

„Neměl by se ale tak soustředit na Bolta, jako spíš sám na sebe. Tohle není box, duel tváří v tvář, každý má svoji dráhu, svůj příběh,“ varuje ho Donovan Bailey, jeho krajan, olympijský šampion z Atlanty 1996 a bývalý světový šampion.

Jak příznačné přirovnání s ohledem na fakt, že prezident IAAF Sebastian Coe označil Bolta za Muhammada Aliho atletiky.

Legendární boxer padl v profesionální kariéře pětkrát, včetně svého posledního duelu. Bolt prohrál na stovce od roku 2007 celkem čtyřikrát...

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...