Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je mu teprve šestnáct. České šachy budou mít nejmladšího velmistra v historii

Sport

  6:00
PRAHA - Teprve v úterý oslavil 16. narozeniny, přesto se brzy stane šachovým velmistrem. V lednovém žebříčku ELO bude mít Thai Dai Van Nguyen více než 2500 bodů, díky čemuž povýší do velmistrovské pozice. Stane se tak nejmladším českým šachovým velmistrem v historii.

Thai Dai Van Nguyen bude novým českým velmistrem. foto: Český šachový svaz

Navara byl blízko senzaci, nakonec ale s vicemistrem světa v rapid šachu prohrál

Mladíček s vietnamskými rodiči tak stihne být velmistrem o téměř rok dřív než dosavadní český rekordman a aktuální česká jednička David Navara. Ten sám přiznal, že jestli od někoho čeká velký progres, tak právě od Nguyena.

Mladíček hrající za Lysou nad Labem si poslední velmistrovskou normu splnil minulý týden na turnaji First Saturday v Maďarsku. Tu první si splnil v seniorské extralize už před dvěma lety.

Díky splnění všech velmistrovských norem Nguyen obdrží i motivační cenu Šachového svazu ČR. Cena Vratislava Hory mu bude slavnostně udělena na republikovém mistrovství v bleskovém šachu na konci prosince.

Šachista David Navara
Levon Aronjan ve finálovém souboji na Světovém poháru proti čínskému soupeři...

Mezi jeho největší úspěchy patří 6. místo na letošním mistrovství světa mládeže do 16 let, před čtyřmi lety ukořistil bronzovou medaili na mistrovství Evropy mládeže do 12 let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!