15. září 2010 8:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Je pro něj vzorem. Nyní Nadal dohání krále tenisu Federera

Rafael Nadal vyhrál poprvé v kariéře US Open. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rafael Nadal vyhrál poprvé v kariéře US Open. | foto: ČTK/AP

PRAHA/NEW YORK Po pěti letech je sbírka kompletní. Rafael Nadal se stále víc přibližuje tenisovému olympu. Vrcholu, který v minulých letech obsadil jeho hlavní rival Roger Federer. Na odložené finále US Open se v deštivém počasí vyplatilo den počkat. "Španělský býk" po něm může říct, že vyhrál každý ze čtyř grandslamových turnajů.

V roce 2005 poprvé uspěl na French Open, ale až v posledních dvou letech přidal zbývající tři drahokamy do tenisové koruny. Po Wimbledonu a Australian Open nyní také udělal poslední krok. Povedlo se mu to jako sedmému hráči v historii bílého sportu, ve 24 letech vstoupil do vybrané společnosti jako druhý nejmladší.

DÁLE ČTĚTĚ

"Zahrál jsem svůj nejlepší zápas ve Flushing Meadows v ten nejdůležitější moment," jásal nezdolný levák poté, co porazil ve finále Srba Novaka Djokoviče po setech 6:4, 5:7, 6:4, 6:2. Během dvou týdnů v New Yorku překonal ubíjející vedro i neustávající déšť. Předváděl vlastnosti velkých hráčů, mezi které se pak nesmazatelně zařadil.

Skvěle podával, nechyboval při úderech, byl trpělivý a neúnavný. Zaslouženě získal už devátý grandslamový titul. "Rafa je nejlepším tenistou současnosti, nedal mi šanci," vzdal soupeři hold poražený Srb Djokovič, ale nezapomněl připomenout, že velikánem stále zůstává Roger Federer, držitel rekordních šestnácti grandslamových triumfů.

GRAFIKA (po kliknutí se zvětší)
Koláž Rafael Nadal vs. Roger Federer.

Právě devětadvacetiletý Švýcar má na kontě největší počet úspěchů a s nimi i právo být stále nazýván tenisovým bohem. Jenže Nadalovi zase nelze upřít, že ho porazil v šesti ze sedmi posledních vzájemných soubojů. Letos ovládl antukové turnaje i tři grandslamy. Federer se musel spokojit jen s vítězstvím Australian Open. Víc mu o pět let mladší Španěl nedovolil.

"Neříkejte o mně, že jsem lepší než Roger. Je to hloupé, on toho dokázal daleko víc," odmítal porovnání skromný Nadal. I když Federer slíbil, že se na finále grandslamu v New Yorku nebude dívat, sám se určitě cítí ohrožený. Jeho expres se zpomaluje, Nadalův naopak dravě zrychluje. Přitom si stačí vzpomenout na loňský podzim, kdy bylo všechno úplně jinak. Pamatujete?

Důležité je držet se někde mezi
Roger Federer a Rafael Nadal.
"Rafa" v létě bojoval se zraněním kolene a tím přepustil rivalovi místo na výsluní. Podzim i zimu předčasně vypadával na turnajích. Přestože vnímal, že se ho konkurenti přestávají bát, pokorně dřel. "Před deseti měsíci se zdálo, že už nebudu tak dobrý jako dřív. Teď to vypadá, že jsem zpátky," smál se. Všechno, co ztratil, dokázal sebevědomě zase nabýt.

"Důležité je to brát jinak. Předtím jsem na tom nebyl nejhůř a dnes nepropadám euforii. Důležité je držet se někde mezi," naznačil španělský mladík svůj recept, jak být nejlepší.

Nadal zůstává skromný. Roger je mým vzorem, řekl po triumfu na US Open

Kvůli US Open jsem hodně dřel, ale nečekal jsem, že vyhraju, přiznal v rozhovoru pro americké novináře Rafael Nadal (24).

V New Yorku jste získal poslední ze čtyř grandslamových titulů, který vám ve sbírce chyběl. Co pro vás takový úspěch znamená?
Nejdůležitější se to zdá být hlavně pro novináře. (smích) Větší radost než ze získání kariérního grand slamu mám ale z triumfu na US Open. Kvůli němu jsem tolik dřel, ale nikdy nevěřil, že bych to mohl dokázat. Je to vážně neuvěřitelný pocit.

Jste výborný antukář, ale zdá se, že jste zlepšil hru i na tvrdém povrchu...
To už loni, když jsem zvítězil na Australian Open. Možná za to může spíš sebevědomí. Pokud je velké, viditelně se zlepší všechny aspekty vašeho výkonu. Nezdá se mi totiž, že bych nějak radikálně měnil svou hru. Tvrdé povrchy pro mě byly vždy nejtěžší, protože jsem neuměl tak dobře servírovat. Tentokrát jsem se ale mohl na podání spolehnout.

Co všechno ještě musíte dokázat, abyste se sám mohl přirovnat k Rogeru Federerovi?
Pořád mi na něj chybí hodně titulů, ne? Roger je navíc nejen pro mě, ale i pro ostatní hráče velkým vzorem. Celý život tvrdě trénuje, snažím se jeho filozofii kopírovat, i když hraju hodně odlišně. Nemyslím si proto, že jsem lepší než on. To není namístě.

Jak dlouho spolu budete soupeřit o post světové jedničky?
Už spolu zápolíme šest let a každý rok začínáme znovu. Teď se mezi nás vklínil Djokovič, který se ukázal ve skvělé formě. Uvidíme, co se stane do konce roku nebo v nové sezoně.

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz