Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je Trump zástěrkou pro nenávist a pomstu od týmů? Klekající hráč NFL nemůže sehnat práci

Sport

  9:30
NEW YORK/PRAHA - V devětadvaceti letech je kariéra hráče amerického fotbalu Colina Kaepernicka v ohrožení. Muže, který na sebe loni upoutal pozornost poklekáváním při americké hymně, totiž nikdo v lize nechce.

Colin Kaepernick (vpravo) při hymně. foto: Reprofoto

Vadila mu policejní brutalita vůči menšinám a rasová nerovnost v USA. Proto Američan Colin Kaepernick začal při hraní národní hymny během přípravných zářijových duelů na novou sezonu ligy amerického fotbalu (NFL) poklekávat.

Aby toho nebylo málo, při tréninku nosil ponožky s obrázky prasat v policejních uniformách, zároveň uvedl, že první vydělaný milion dolarů v ročníku 2016/17 věnuje na charitu.

Tehdy si to ještě mohl dovolit, běžel mu druhý rok ze šestiletého kontraktu na 126 milionů dolarů (včetně bonusů) a v jednom z nejhorších týmu NFL – San Francisco 49ers.

Colin Kaepernick a Stephen Curry.

Colin Kaepernick a Stephen Curry, hvězda NBA.

Jenže v současné chvíli je Kaepernick už druhým týdnem nezaměstnaný. A zatím to nevypadá, že by se situace měla zlepšit. Pro zámořské experty se z toho pomalu, ale jistě stává velký příběh.

„Má stále na to být nejenom hráčem základní sestavy, ale elitním quarterbackem ligy,“ řekl pro ProFootballTalk univerzitní trenér Jim Harbaugh. Ten trénoval San Francisco při jeho poslední cestě do Super Bowlu (2013), kde tým vedený právě Kaepernickem prohrál s Baltimore Ravens.

„Problém je třeba hledat jinde,“ řekl Miku Freemanovi z Bleacherreport.com jeden z nejmenovaných generálních manažerů.

„Dvacet procent týmů už nevěří tomu, že na to má. Pak je tu deset procent těch, kteří se bojí reakce fanoušků a Donalda Trumpa s ohledem na jeho loňské protesty. U dalších deseti procent se tyto pocity mísí. A zbytek ligy ho prostě nemůže ani vystát za to, co udělal. Nezájem o něj je jejich formou trestu,“ vysvětluje Freemanův zdroj.

Kaepernickův protest si získal širokou podporu i řadu odpůrců.

Kaepernickův protest si získal širokou podporu i řadu odpůrců.

Je totiž třeba poznamenat, že ačkoliv se potomek bělošky a Afroameričana dočkal několika následovníků, většina lidí jeho gesto odsoudila. Podle nich totiž zneuctil svým poklekáváním národní vlajku a hodnoty, které reprezentuje, například službu válečných veteránů.

Je pravda, že ačkoliv se poslední ze jmenovaných důvodů jeví jako ten nejpravdivější, ani verze zmiňující Trumpa není úplně zcestná.

Trump: Předtím jsem o něm neslyšel

San Francisco sice loni prohrálo 14 ze 16 duelů, Kaerpernick ale rozhodně nebyl statisticky nejhorším hráčem na svém postu.

Například quarterback Washingtonu Redkskins Kirk Cousins na tom byl ještě hůře, byť vyhrál zápasů osm, a o smlouvu na 24 milionů dolarů pro novou sezonu se bát nemusí.

Donald Trump a Colin Kaepernick.

Donald Trump a Colin Kaepernick.

New York Jets pak již krátce po otevření trhu s hráči podepsali za šest milionů dolarů sedmatřicetiletého veterána Joshe McCowna. Také on vykazoval loni horší čísla než Kaepernick.

Majitelem newyorského klubu je Woody Johnson, blízký Trumpův přítel a možná budoucí americký velvyslanec ve Velké Británii. To nahrává spekulacím o (ne)přímém vlivu nové americké hlavy státu. Sám Trump tuto možnost ale popírá.

„Jsem si jistý, že jsem o něm nikdy neslyšel. Dočetl jsem se v článku, že vlastníci NFL jej nechtějí, protože se bojí ošklivých tweetů od Donalda Trumpa. Můžete mi věřit, že ne,“ pronesl prezident v pondělí při návštěvě Louisville.

Shodou okolností se tak stalo ve městě, kde se narodil legendární boxer Muhammad Ali, velký bojovník proti diskriminaci menšin. Jeden z nejslavnějších boxerů všech dob přišel kvůli politickému přesvědčení a odmítnutí povolávacího rozkazu do armády o tři roky kariéry.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Financial accountant / Účetní

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Praha

Mohlo by vás zajímat