15. července 2018 16:15, aktualizováno  16:29 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jeden z hlavních rivalů Frooma na Tour končí. Porte se připletl se do hromadného pádu

Richie Porte skrývá tvář do dlaní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Richie Porte skrývá tvář do dlaní. | foto: ČTK/AP

Amiens Devátá etapa Tour jako by byla prokletá pro velkého favorita závodu Richieho Porta ze stáje BMC. Loni v ní upadl při sjezdu v pohoří Jura a musel vzdát. Letos se ještě předtím, než peloton najel na obávané kostky, připletl už na 10. kilometru do hromadného pádu a závod pro něj znovu skončil.

Porte se po pádu, v němž byli postiženi především jezdci stájí Lotto Soudal a BMC (nikoliv však žlutý van Avermaet), držel s bolestivou grimasou za rameno a vše nasvědčovalo zlomenině klíční kosti.

Po vyšetření lékařem závodu tým BMC oznámil, že Tour vzdává.

Už loni přijel skvěle připraven a Chris Froome jej dokonce tehdy označoval za favorita číslo jedna. 

Jenomže hrůzostrašný pád v levotočivé zatáčce při sjezdu z Mont du Chat vyhnal v 9. etapě australského cyklistu ze se zlomeninou klíční kosti ze závodu do nemocnice.

Richie Porte (vpravo) a Jens Keukeleire po hromadném pádu.

Richie Porte (vpravo) a Jens Keukeleire po hromadném pádu.

Letos ovládl v červnu prestižní přípravný závod Kolem Švýcarska a vyhlásil, že je na Tour odhodlán bojovat o titul. Sázkové kanceláře jej řadily mezi pět největších favoritů.

Po osmi etapách průběžně držel desátou příčku a před horami měl tak dobrou výchozí pozici. Karambol v úvodu etapy do Roubaix nyní veškeré Porteho plány zhatil.

Třiatřicetiletý Porte před závodem nezakrýval: „Je to možná má poslední šance na titul z Grand Tour.“

Tým BMC nyní musí přehodnotit plány a v horách přesunout roli lídra na svého dalšího vrchaře Tejaye van Garderena, po dosavadní rovinaté fázi závodu průběžně třetího, který však v posledních letech v boji o celkové pořadí na Grand Tour opakovaně selhal.

John Degenkolb se raduje z premiérového vítězství na Tour.
Hostesky sledují v televizi nehodu během etapy Tour de France 2018.

Vzdát musel po pádu se zlomenou klíční kostí i Španěl José Rojas z Movistaru, jenž se měl na kostkách starat o Mikela Landu.

Kvůli následkům sobotního pádu do etapy vůbec nenastoupil Tony Martin z týmu Kaťuša, v roce 2015 vítěz dosud poslední etapy Tour po kostkách. Počet jezdců týmu Kaťuša, zbývajících v závodě, se tak smrskl na šest.

Najdete na Lidovky.cz